Jak podłączyć dekoder do telewizora?

Autor: Ola

Naziemna telewizja cyfrowa umożliwia dostęp do wielu kanałów w dobrej jakości. Jednak aby z niej korzystać, należy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Może to być telewizor z wbudowaną funkcją lub dekoder DVB-T, który podłączamy do starszego modelu odbiornika. Jakie urządzenie wybrać i jak je podłączyć?

Telewizor z dekoderem telewizji naziemnej

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czego potrzebujemy do podłączenia dekodera do telewizora
 2. jaki dekoder wybrać
 3. jak podłączyć dekoder do telewizora

Co jest potrzebne do podłączenia dekodera?

Telewizor z dekoderem telewizji naziemnej

Obecnie na rynku można znaleźć dwa rozwiązania umożliwiające odbiór naziemnej telewizji cyfrowej. Pierwsze z nich to odpowiedni telewizor, który ma wbudowany dekoder DVB-T. Jest to znacznie wygodniejsze wyjście, ponieważ nie potrzebujemy dwóch niezależnych urządzeń. Zajmuje to mniej miejsca, nie wymaga dodatkowych kabli, lecz często musimy liczyć się tutaj z ograniczeniami w funkcjach. Ponadto zakup nowego telewizora wiąże się z dość dużym kosztem, więc warto skorzystać z takiej opcji, kiedy jesteśmy zdecydowani na kupno sprzętu. Drugim rozwiązaniem jest wyposażenie się w zewnętrzny dekoder DVB-T, który podłączamy do dowolnego odbiornika. Jest to oczywiście znacznie tańsze, do tego często producenci oferują więcej funkcji. Tego typu urządzenia umożliwiają zatrzymywanie programów, a nawet nagrywanie ich i odtwarzanie w późniejszym czasie.

Do podłączenia takiego sprzętu potrzebnych będzie jednak kilka niezbędnych akcesoriów. Najważniejszy jest oczywiście sam dekoder, do którego zasilacz zwykle znajduje się w zestawie. Musimy wyposażyć się także w stosowny kabel antenowy oraz przewód do połączenia urządzenia z telewizorem. Ale tutaj należy zwrócić uwagę na to, jakie złącza znajdują się w naszym odbiorniku. Najczęściej wykorzystywany jest kabel ze złączem HDMI, lecz często spotykane są też wejścia SCART czy Component Video.

Polecane tunery dvb-t
 • 129,99 zł
 • 114,99 zł
 • 104,99 zł
 • 139,99 zł
 • 139,99 zł

Jaki dekoder wybrać?

Dekoder DVB-T

Na rynku można znaleźć wiele ciekawych dekoderów DVB-T, charakteryzujących się różnymi funkcjami, designem czy ceną. Czym kierować się przy zakupie urządzenia?

 • Kodowanie

Jest to bardzo istotna kwestia. Tuner powinien obsługiwać między innymi kodowanie MPEG-4. Dzięki temu będzie on w stanie obsłużyć większość dzisiejszych odbiorników.

 • Złącza

Droższe rozwiązania są najczęściej wyposażone w wiele różnych portów, przez co są kompatybilne z większością urządzeń. Należy zwrócić uwagę na to, jakie złącza posiadamy w telewizorze i następnie dobrać odpowiednie urządzenie. Może to być wejście SCART, HDMI lub Component Video.

 • Dźwięk

Jest to kwestia, którą powinno mieć się na uwadze, kiedy chcemy cieszyć się dźwiękiem przestrzennym. Nie wszystkie urządzenia oferują jego odbiór. Dekodery mogą być wyposażone w specjalne gniazda: RCA cinch (przesył sygnału cyfrowego audio – wiele kanałów), cinch (kanał lewy i prawy oraz sygnał analogowy), jack (złącze analogowe).

 • Funkcje dodatkowe

Wiele urządzeń oferuje także wiele dodatkowych, przydatnych opcji, takich jak nagrywanie filmów na dysk twardy oraz odtwarzanie dowolnych plików (audio, wideo, zdjęcia).

Dobrym rozwiązaniem jest wybór jednego z najczęściej polecanych urządzeń. Są one wyposażone we wszystkie potrzebne funkcje. Jeżeli chcemy wydać mniej niż 100 złotych, to ciekawą propozycją może okazać się Wiwa H.264, Wiwa HD80EVO oraz Wiwa HD-95 Memo. Natomiast bardziej zaawansowane urządzenia, za które przyjdzie zapłacić więcej, lecz które oferują też więcej funkcji, to Wiwa Dream Player TV i Ferguson Ariva T760i.

Jak podłączyć dekoder do telewizora?

Samo podłączenie urządzenia do naszego odbiornika jest bardzo proste. Można to zrobić w zaledwie kilku krokach. Najpierw należy przygotować sam dekoder. Polega to na podłączeniu go do zasilania za pomocą odpowiedniego przewodu, dołączonego do zestawu. Kolejnym krokiem jest podpięcie kabla antenowego do anteny i następnie do samego tunera. Później trzeba wyposażyć się we właściwy przewód, który będzie w stanie połączyć dekoder z telewizorem. Tutaj wiele zależy od posiadanego modelu. Może to być kabel HDMI, SCART lub cinch. Sam odbiornik należy także stosownie skonfigurować. Wystarczy ustawić go na odbiór ze źródła zewnętrznego. Następny krok to tylko formalność. Uruchamiamy dekoder i rozpoczynamy wyszukiwanie kanałów. Później możemy je dowolnie zaprogramować i to wszystko. Cyfrowa telewizja naziemna powinna od tego momentu działać na naszym telewizorze. Nie jest to trudny proces i można wszystko zrealizować w zaledwie kilka minut, oczywiście po uprzednim ustawieniu anteny tak, by była w stanie odbierać sygnał z najbliższego nadajnika.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link