Sklepy
855 855 855
Obserwowane
Koszyk
IT - Komputerowa rewolucja - 0724 - belka mobi - karty graf, płyty gł,pamięci ram, procesory, chłodzenie, obudowy, wentylator, zasilacze, komputery gaming, dyski wew. SSD
Gorące rabaty 0724 - belka 1024x85

Wybierz Pamięci RAM dla siebie

Pamięci RAM (859)

Pamięć RAM Kingston FURY Beast RGB DDR5 8GB 6000 Czarny

Dostępne różne warianty

Liczba kości:  1 x 8 GB
2 x 16 GB,  2 x 32 GB
 • Przeznaczenie: komputery
 • Typ: DDR5
 • Liczba kości: 1 x 8 GB
 • Częstotliwość pracy: 6000 MHz
 • Napięcie zasilania: 1,25 V
 • Kod producenta: KF560C40BBA-8
19100
Pamięć Kingston FURY FURY Impact DDR5 16GB (2 x 8GB) 4800 SODIMM Czarny

Outlet od

168 zł

 • Przeznaczenie: laptopy
 • Typ: DDR5
 • Liczba kości: 2 x 8 GB
 • Częstotliwość pracy: 4800 MHz
 • Napięcie zasilania: 1,1 V
 • Kod producenta: KF548S38IBK2-16
22900

Outlet od: 168 zł

Zobaczyłeś 20 z 859 produktów

Pamięć RAM - czym jest i do czego służy?

Pamięć RAM jest pamięcią operacyjną, która przechowuje dane z aktywnych programów i gier. To właśnie w niej znajduje się np. cała praca magisterska przed zapisaniem jej na dysku. Im jest szybsza i charakteryzuje się mniejszym opóźnieniem, tym sprawniej komputer będzie pracował. Jest jednym z podstawowych podzespołów, dlatego do jej wyboru należy podejść z odpowiednią starannością.

Rodzaje pamięci RAM

DIMM – Stosowany w komputerach stacjonarnych.
SO-DIMM – Używa się go w laptopach, charakteryzuje się mniejszym rozmiarem, brakiem podświetlenia i radiatorów.

Typy pamięci RAM

DDR3 – Starszy typ pamięci o ograniczonym takowaniu.
DDR4 – Obecnie najpopularniejszy typ pamięci. Charakteryzuje się zdecydowanie wyższym takowaniem niż poprzednik pozwalającym na komfortową pracę i zabawę.
DDR5 – Najnowszy standard. Obsługiwany przez najnowsze procesory i płyty główne. Wzrost wydajności przekłada się na wyższą cenę.

Takowanie i opóźnienie

Takowanie – Odpowiada za szybkość przetwarzania procesów. Im wyższe tym cały komputer działa sprawniej.
Opóźnienie – Jego wartość określa jaki czas upłynie pomiędzy wysłaniem żądania a odczytem danych z kolumny pamięci. Niższe opóźnienie wpływa pozytywnie na szybkość działania komputera.

Pojemność pamięci RAM

Każdy z programów zajmuje w trakcie swojego działania część pamięci RAM, dlatego tak ważne jest posiadanie odpowiedniej jej ilości. Niewystarczająca liczba gigabajtów wpłynie na spowolnienie działania całego komputera i problem z obsługą programów.

W obecnych czasach nie warto schodzić poniżej 8GB pamięci bez względu na zastosowanie komputera. Nowsze wersje systemów operacyjnych potrzebują jej coraz więcej a programy na nich używane są cały czas rozbudowywane, co wpływa na zwiększenie zapotrzebowania na RAM.

W zastosowaniach biurowych i domowych 8GB powinno wystarczyć pod warunkiem, że użytkownik nie będzie uruchamiał dużej ilości programów i kart w przeglądarce naraz. Pamięć RAM 16 GB jest pewnym optimum, które przy tym rodzaju zastosowań powinno wystarczyć na naprawdę długo.

W przypadku zestawu do gier 16GB będzie dobrym rozwiązaniem. Na ten moment jedynie pojedyncze tytuły wykorzystają w pełni ten zasób. Prawdopodobnie w ciągu kilku najbliższych lat dominującym standardem dla graczy chcących cieszyć się tytułami AAA staną się pamięci RAM 32 GB.

W przypadku zastosowań profesjonalnych takich jak obróbka graficzna czy montaż filmów absolutnym minimum jest 16GB. Przy pracy nad bardziej skomplikowanymi projektami zalecane jest wybranie wariantu 32GB lub większego.

Kompatybilność

Przed zakupem należy też sprawdzić czy dana pamięć będzie obsługiwana przez płytę główną. Na przykład płyta obsługująca pamięć DDR5 nie będzie współpracować z pamięcią DDR4 i vice versa. Tańsze płyty mają także ograniczenia dotyczące obsługiwanego takowania.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem pamięci RAM

Część pamięci posiada rozbudowane radiatory, które mają ułatwić odprowadzanie ciepła z pamięci. Warto rozglądać się za ich obecnością w przypadku planowania podkręcenia pamięci RAM. Zwiększenie takowania lub obniżenie opóźnień wpływa na wzrost temperatury.

Drugą kwestią jest zasilanie. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku laptopów. Dobieranie pamięci o niższym poborze mocy pozwoli na dłuższą pracę na baterii.

Dodatkiem dla pamięci może być podświetlenie RGB. W przypadku posiadania obudowy z oknem takie dodatkowe źródło światła w środku może być ciekawym uzupełnieniem zestawu.

Ostatnią kwestią jest wybór producenta. W tym przypadku warto postawić na popularnych dostawców o sprawdzonej renomie. Warto tu wyróżnić firmy takie jak: Corsair, Crucial, GoodRam, G.Skill, Kingston i Patriot.
Więcej
Ostatnia strona