Sklepy
855 855 855
Obserwowane
Koszyk
AGD - Beko - rata gratis 0724 - baner główny belka mobi 396x116
Raty - Do 30 rat 0% i do konca roku nie placisz - 0724 - belka 1024x85
Płyta indukcyjna Amica PID6540PHTUN HC 3.0 59,2cm
  • Wymiary (szer. x gł.): 59,2 x 52,2 cm
  • Moc przyłączeniowa: 7,35 kW
  • Pola grzewcze: 4 pola indukcyjne
  • Wykonanie płyty grzewczej: ceramiczne
1 44900
Raty

RRSO 0%

72,45 zł x 20 rat 0%

Płyta indukcyjna Electrolux Slim-fit SenseBoil EIS62441 59cm

Dostępne różne warianty

Szerokość:  59 cm
78 cm

Outlet od

2 057 zł

  • Wymiary (szer. x gł.): 59 x 52 cm
  • Moc przyłączeniowa: 7,35 kW
  • Pola grzewcze: 4 pola indukcyjne
  • Wykonanie płyty grzewczej: ceramiczne - szlif z przodu
  • Łączenie pól grzejnych: tak
  • Sterowanie płyty grzewczej: elektroniczne - dotykowe (sensorowe) na płycie grzewczej
2 19900

Outlet od: 2 057 zł

Raty

RRSO 0%

109,95 zł x 20 rat 0%

Zobaczyłeś 20 z 213 produktów

Płyta indukcyjna – zasada działania

Działanie płyty indukcyjnej polega na wykorzystaniu fal elektromagnetycznych, które są wytwarzane przez cewki znajdujące się pod górną warstwą blatu. Przystosowane do takich płyt garnki są wykonywane ze specjalnej stali ferromagnetycznej, dzięki czemu generują ciepło jedynie w miejscu styku z indukcyjnym palnikiem.

Płyta indukcyjna wytwarza ciepło wyłącznie w miejscu postawienia garnka, patelni czy brytfanny. Podgrzewany jest spód naczynia, a nie cała płyta. Dzięki temu gotowanie trwa krócej, zużywając przy tym mniej energii niż np. płyty gazowe do zabudowy lub połączone z piekarnikiem.

Zaletą indukcji jest także bezpieczeństwo. Wysoka temperatura powstaje tylko pod garnkiem – ryzyko poparzenia jest więc zredukowane do minimum. Jest to rozwiązanie dobre nie tylko dla dorosłych. W ten sposób można bowiem chronić także dzieci.

Płyty indukcyjne do zabudowy – rodzaje

Cechami, na które należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, jest liczba i kształt palników. Płyty indukcyjne mają ich zwykle 4 lub 5. Oprócz nich istnieją także modele mające 2 lub 3 palniki w różnym kształcie (kwadratu, prostokąta, koła lub owalu).

Od liczby palników zależy kształt i rozmiar płyty indukcyjnej. Zwykle jest to 59 lub 60 × 52 cm. Blaty dwupalnikowe mogą mieć bok o długości zaledwie 30 cm, dzięki czemu nadają się także do małych mieszkań (np. kawalerek czy mikroapartamentów).

Największe egzemplarze mają z kolei bok o długości dochodzącej do nawet 90 cm. Zaletą dużych płyt indukcyjnych jest dostępna w niektórych modelach możliwość łączenia palników. Dzięki temu gotując np. w długiej brytfannie, można ustawić ją na dwóch palnikach – tak, by obydwa równomiernie podgrzewały naczynie.

Płyty indukcyjne to sprzęty pracujące pod napięciem 230 lub 400 V. Mniejsza wartość pozwala na podpięcie sprzętu wyłącznie do licznika jednofazowego, a większa do trójfazowego. W tym drugim przypadku możliwe jest podłączenie płyty indukcyjnej do zabudowy o większej mocy.

Poszczególne modele różnią się od siebie również sposobem sterowania na dotykowym ekranie. Prostsze modele mają jedynie wskaźniki „+” i „-”. Bardziej zaawansowane płyty indukcyjne do zabudowy, takie jak np. płyty gazowe bez płomieni, są wyposażone w wyświetlacz umożliwiający dobór temperatury poprzez przeciągnięcie palcem w linii prostej lub po okręgu. Najlepsze modele mają ponadto osobne panele dla każdego z palników.

Płyty indukcyjne do zabudowy różnią się od siebie także kolorem i materiałem wykonania. Większość dostępnych modeli ma czarny blat. Oprócz nich dostępne są płyty indukcyjne w jasnych barwach (np. białe lub kremowe).

Kolor w przypadku tych sprzętów ma nie tylko znaczenie estetyczne. Na jasnych blatach mniej widoczne są zarysowania, które powstają w trakcie codziennego użytkowania. Takie płyty wykonywane są przeważnie podobnie co płyty ceramiczne do zabudowy. Innym popularnym materiałem wykorzystywanym do ich produkcji jest np. szkło ceramiczne.

Funkcje płyty indukcyjnej

Płyta indukcyjna często jest wyposażona w dodatkowe funkcje ułatwiające gotowanie. Najprostszym z nich jest timer. Umożliwia on ustawienie czasu, po którym nastąpi wyłączenie blatu. Przydatna jest też opcja automatycznego zatrzymywania podgrzewania, gdy np. woda wykipi z garnka.

Wiele płyt indukcyjnych ma też opcję zwiększania mocy w celu jak najszybszego ugotowania potraw. Funkcja ta pozwala podnieść temperaturę ponad maksymalny zakres dostępny w normalnym trybie pracy. Tak jak płyty elektryczne do zabudowy, również modele indukcyjne są niekiedy wyposażane w czujnik ciepła resztkowego. Dzięki niemu wiadomo, kiedy można dotknąć płytę indukcyjną bez ryzyka poparzenia.

Niezwykle przydatne jest też obecne w wielu modelach płyt indukcyjnych wykrywanie garnka lub patelni i automatyczne włączanie palnika na zaprogramowaną ostatnio temperaturę. Aby nie została ona zmieniona przypadkowym dotknięciem (np. podczas mycia płyty), użyteczna może się okazać także funkcja blokady panelu dotykowego.
Więcej
Ostatnia strona