Sklepy
855 855 855
Obserwowane
Koszyk
GIK - Logitech - G515 Lightspeed - 0724 - belka mobi 396x116
AKC - Logitech - postaw na kolor - 0724 - baner główny belka 1024x85
Klawiatura mechaniczna SteelSeries Apex 7 TKL Ghost QX2 RGB Red Biały
  • Typ: mechaniczna
  • Typ podłączenia: USB, przewodowa
  • Przełączniki dla graczy: SteelSeries QX2 RGB Red
  • Podświetlenie klawiszy: tak
44900
Raty

RRSO 0%

22,45 zł x 20 rat 0%

Klawiatura mechaniczna Genesis Thor 230 TKL Lite Outemu Red Czarny
  • Typ: mechaniczna
  • Typ podłączenia: USB, przewodowa
  • Przełączniki dla graczy: Outemu Red
  • Podświetlenie klawiszy: tak
18999
Zobaczyłeś 20 z 464 produktów

Klawiatury komputerowe

Klawiatury są częścią niezbędnego wyposażenia komputerów osobistych. Zarówno biurowych, jak i gamingowych oraz tych przeznaczonych do codziennego domowego użytkowania. Wysokiej jakości, odpowiednio dobrana klawiatura zapewni maksymalny komfort pisania i grania, podczas gdy korzystanie z niewłaściwego modelu może męczyć. Na szczęście klawiatur o różnorodnych parametrach powstało tak wiele, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Klawiatury a sposób połączenia z komputerem

Klawiatury komputerowe mogą łączyć się z PC na dwa podstawowe sposoby. Przewodowo, czyli za sprawą kabla wpinanego do komputera, bądź bezprzewodowo.

Klawiatury przewodowe odznaczają się krótkim czasem reakcji na działania użytkownika, przez co są chętnie wybierane zwłaszcza przez graczy. Nie trzeba ich ładować, jako że czerpią zasilanie bezpośrednio z urządzenia, do którego są podłączone. Nie pozwalają jednak zbyt daleko odejść od komputera.

Dlatego dla zwolenników swobody (i antyfanów kabli) stworzono klawiatury bezprzewodowe – komunikują się one z urządzeniem za pomocą na przykład modułu Bluetooth lub fal radiowych i odbiornika USB. Klawiatury Bluetooth bez problemu można połączyć nie tylko z komputerami, ale też innymi urządzeniami, które obsługują tego typu peryferia. Zasilane są za sprawą baterii lub akumulatorów.

Najważniejsze rodzaje klawiatur – różnice

Klawiatury komputerowe można podzielić na kilka kategorii w zależności od ich budowy. Wyróżnia się klawiatury mechaniczne oraz membranowe i hybrydowe.

„Mechaniki” posiadają oddzielne przełączniki dla każdego klawisza, których aktywacja następuje nie po całkowitym dociśnięciu, a znacznie wcześniej. Ich znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczny odgłos kliknięcia, przywodzący na myśl maszynę do pisania.

Tego typu klawiatury są zalecane dla graczy, jako że charakteryzują się większą responsywnością niż tak zwane „membranówki”. Z uwagi na wysoki komfort pracy będą dobrym rozwiązaniem także dla osób, które na co dzień dużo piszą na klawiaturze.

Popularne zwłaszcza w biurach klawiatury membranowe swoją nazwę zawdzięczają specjalnej membranie umieszczonej pod przyciskami. Są na niej osadzone gumowe elementy, po dociśnięciu których klawiatury rejestrują wciśnięcie klawisza. Do ich zalet można zaliczyć przede wszystkim prostotę konstrukcji i ciche działanie.

Dla osób, którym zależy na połączeniu najlepszych cech klawiatur mechanicznych i membranowych, stworzono klawiatury hybrydowe – rozwiązanie kompromisowe. Wykorzystują one membranę, ale jednocześnie posiadają mechanizmy inspirowane „mechanikami”, co oznacza wysoką responsywność, a jednocześnie zapewnia, że klawiatura będzie pracować znacznie ciszej.

Klawiatury dla graczy

Gracze to grupa szczególnie wymagająca względem peryferii komputerowych, dla której biurowe klawiatury okazują się często niewystarczające. Dlatego klawiatury gamingowe wyróżniają się szeregiem funkcji przydatnych podczas żywiołowych rozgrywek.

Należą do nich między innymi anti-ghosting (dzięki któremu można bez przeszkód wciskać wiele klawiszy jednocześnie, co jest konieczne w wielu grach), a także programowalne makro, umożliwiające wykonywanie złożonych czynności jednym przyciskiem klawiatury.

Nierzadko już sam design, obfitujący w takie rozwiązania, jak oparcia pod nadgarstki oraz podświetlenie klawiszy, zwiastuje, z czym mamy do czynienia.

Poszczególne klawiatury dla graczy (w przypadku „mechaników”) różnią się rodzajem zastosowanych przełączników. Najczęściej spotykane z nich to przełączniki liniowe, dotykowe oraz dźwiękowo-dotykowe. Te pierwsze wyróżniają się najcichszym „kliknięciem” i najbardziej gładką pracą, kolejne są głośniejsze i stawiają większy opór. To, która klawiatura komputerowa będzie najlepsza, zależy od indywidualnych preferencji.

Innowacyjne funkcje nowoczesnych klawiatur

Podstawowa forma, jaką przybiera klawiatura komputerowa jest niezmienna od wielu dekad, ale nie oznacza to, że nie są wprowadzane żadne nowe rozwiązania.

Przykładem użytecznych innowacji są klawiatury multimedialne różnego typu, wyposażone w takie dodatki, jak pokrętła do sterowania głośnością czy przyciski multimedialne.

Laptopowe touchpady nie są zbyt precyzyjne, ale za to bardzo wygodne, więc może ich brakować niektórym użytkownikom komputerów osobistych. Producenci klawiatur wyszli im naprzeciw, tworząc klawiatury z touchpadem – niewielkim obszarem pozwalającym na dotykowe sterowanie kursorem.
Więcej
Ostatnia strona