logo
One Samsung - 1224- belka mobi 396x116
One Samsung - 1224 - belka 1024x85

Wybierz Okapy kuchenne dla siebie

Okapy kuchenne (768)

Okap Electrolux 700 CFG516R Czarny matowy
Kolor: 
Czarny matowy
Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • Wymiary (SxWxG): 54 x 33,1 x 30 cm
  • Wydajność maksymalna (tryb standardowy): 450 m3/h
  • Poziom hałasu: 60 dB
  • Filtry przeciwtłuszczowe: aluminiowe
  • Oświetlenie: ledowe
1 29900
Raty

RRSO 0%

43,30 zł x 30 rat 0%

Okap Amica OMP6554BG Czarny

4.5 59 opinii nr kat. 1232428
Okap Amica OMP6554BG Czarny

Dostępne różne warianty

Szerokość:  55 cm
85 cm
Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • Wymiary (SxWxG): 55 x 26,5 x 29 cm
  • Wydajność maksymalna (tryb standardowy): 462 m3/h
  • Poziom hałasu: 63 dB
  • Filtry przeciwtłuszczowe: aluminiowe
  • Oświetlenie: ledowe 2x4 W
84900
Sugerowana cena producenta: 889 zł
Raty

RRSO 0%

42,45 zł x 20 rat 0%

Zobaczyłeś 20 z 768 produktów

Okapy kuchenne, zwane także wyciągami, to jedne z najważniejszych urządzeń w każdym domu. Ich zadaniem jest pochłanianie nieprzyjemnych zapachów, ale również oczyszczanie powietrza. Podczas smażenia  wydzielają się bowiem szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne. Odpowiedni okap kuchenny, np. okap sufitowy czy podszafkowy, zamontowany nad kuchenką, skutecznie je pochłania, poprawiając komfort domowników. Ponieważ tak jak inne sprzęty domowe okapy mają różne wielkości, kolory i kształty, nie ma problemu z dopasowaniem ich nie tylko do wielkości kuchenki czy płyty grzewczej, ale również do wystroju wnętrza. 

Dlaczego okap kuchenny jest potrzebny?

Okap kuchenny powinien się znaleźć w każdym domu. Dzięki niemu nie tylko oczyścisz powietrze z wydzielanych podczas gotowania czy smażenia oparów,  ale też łatwiej utrzymasz czystość w kuchni. Okap pochłania bowiem również drobinki tłuszczu, zapobiegając ich osadzaniu się na meblach czy innych sprzętach. Ważne jest tylko, żeby regularnie czyścić lub wymieniać filtry – bez nich okap nie będzie spełniał swojej funkcji. 

Nad tym, jaki okap kuchenny wybrać, powinniśmy się zastanowić już na etapie projektowania zabudowy kuchennej. Trzeba również sprawdzić, czy w budynku jest osobna wentylacja dla wyciągów – to jedno z podstawowych kryteriów, które musi być uwzględnione, jeśli chcesz zamontować okap kominowy. Istotne jest również odpowiednie dobranie wielkości urządzenia do powierzchni płyty. Okap powinien być takiej samej szerokości jak płyta. To bardzo ważne dla prawidłowego działania urządzenia.  

Istotne są także hałas emitowany przez okap oraz jego wydajność. Te parametry, obok wielkości, są kluczowe podczas wybierania sprzętu.

Okap kuchenny – rodzaje

Okapy kuchenne możemy podzielić na te kominowe oraz pochłaniacze. Okapy kominowe to najliczniejsza grupa urządzeń. Dzięki podłączeniu ich do przystosowanej instalacji wentylacyjnej albo kominowej opary są odprowadzane na zewnątrz budynku. To rozwiązanie jest możliwe tam, gdzie przygotowano odpowiednią instalację.

W kuchni, w której nie ma możliwości zamontowania okapu kominowego, świetnie sprawdzą się te, które pracują w obiegu zamkniętym. Jednymi z takich sprzętów mogą być okapy wkłady, które montuje się w szafce kuchennej, więc są właściwie niewidoczne. 

Równie dobrym rozwiązaniem mogą się okazać okapy teleskopowe. Ich zaletą jest możliwość zwiększenia powierzchni pochłaniającej poprzez wysunięcie ruchomej części. Te sprzęty zajmują niewiele miejsca, a ich praca jest bardzo wydajna. 

Dodatkową funkcją okapu, która bywa bardzo przydatna podczas gotowania, jest oświetlenie. To standardowy element, który zapewnia większą swobodę i bezpieczeństwo podczas przygotowywania potraw. 

Okapy kuchenne – różne możliwości montażu

Poza podziałem na okapy kominowe i pochłaniacze okapy kuchenne różnią się pod względem sposobu montażu. Dzięki temu możesz lepiej dopasować sprzęt do swojej kuchni. 

Bardzo często wybierane są okapy podszafkowe. Tego typu urządzenia zajmują niewiele miejsca, a to dzięki możliwości montażu pod szafką. Idealnie sprawdzają się w małych kuchniach. Są skuteczne i mało widoczne, więc można je wkomponować w zabudowę meblową.

Kolejnym rozwiązaniem jest zamontowanie okapu ściennego. Ten, w przeciwieństwie do wymienionego wyżej, może wisieć samodzielnie albo być przysłonięty szafką. To ty decydujesz, czy chcesz, żeby urządzenie było widoczne, czy obudowane.  

Właściciele wysp kuchennych powinni zwrócić uwagę na okapy wyspowe oraz sufitowe. Te urządzenia są przystosowane do montażu nad wolnostojącą kuchnią i najczęściej wymagają podłączenia do instalacji kominowej. Dlatego podczas projektowania zabudowy kuchennej tak ważne jest uwzględnienie wszystkich istotnych elementów i sprawdzenie wentylacji.

Filtry w okapach kuchennych 

Odpowiedni dobór urządzenia to połowa sukcesu. Bardzo istotne w okapach są filtry, bo to właśnie bezpośrednio dzięki nim pozbywamy się z powietrza niechcianych zapachów i zanieczyszczeń. Jakie są ich rodzaje? 

Metalowe filtry przeciwtłuszczowe, jak sama nazwa wskazuje, zbierają cząsteczki tłuszczu. Ich zaletą jest to, że nie wymagają wymiany. Wystarczy jedynie raz na kilka miesięcy (lub częściej, jeśli jest taka potrzeba) dokładnie umyć filtr i zamontować go z powrotem. 

Często razem z filtrami metalowymi używa się filtrów flizelinowych. Zabrudzenia osadzają się na włókninie, więc należy ją dosyć często wymieniać. Warto zadbać o większy zapas filtrów tego rodzaju, żeby urządzenie działało wydajnie.

W wielu urządzeniach, nie tylko w okapach kuchennych, ale też na przykład oczyszczaczach powietrza, stosowane są filtry węglowe, których zadaniem jest pochłanianie zapachów. Filtr oczyszcza powietrze i wypuszcza je do pomieszczenia. Ten element wymaga wymiany co kilka-kilkanaście miesięcy. 

 

Więcej
Ostatnia strona