Wolny internet – przyczyny, porady i możliwe rozwiązania

Autor: Grzegorz

Każdy, komu choć raz wolny internet utrudnił pracę lub rozrywkę, zapewne zdaje sobie sprawę, jak potrafi być to frustrujące. Powodów takiego stanu rzeczy może być mnóstwo, ale na szczęście istnieje sporo rozwiązań, dzięki którym dostęp do sieci będzie łatwiejszy.

Ikona ładowania filmu będąca efektem wolnego internetu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są przyczyny wolno działającego internetu
 2. jak znaleźć przyczynę wolnego internetu
 3. co zrobić, aby internet działał szybciej

Przyczyny wolno działającego internetu

Wolny internet na tablecie

Wolny internet jest zmorą każdego, kto chce obejrzeć film, przeglądać strony internetowe czy pobrać pliki. Oczekiwanie na załadowanie się sieci jest udręką, zwłaszcza w sytuacjach, gdy goni nas czas lub nie możemy się doczekać obejrzenia najnowszego odcinka ulubionej produkcji. Z uwagi na olbrzymią liczbę użytkowników, którzy korzystają z łącza, taka sytuacja może spotkać każdego z nas. Wina może leżeć zarówno po stronie dostawcy, u którego pojawiły się problemy techniczne, jak i po stronie użytkownika, wykonującego zbyt wiele operacji. Wyróżnia się kilka głównych powodów, dla których jakość połączenia sieciowego może pozostawiać wiele do życzenia:

 1. Problemy techniczne dostawcy internetu – dostawcy często informują o możliwości zakłóceń poprzez specjalne komunikaty. Jeśli tego nie zrobią, warto skontaktować się z centrum obsługi klienta i zgłosić usterkę. W takich sytuacjach zostanie podana informacja o planowanym terminie usunięcia problemów technicznych.
 2. Przeciążenie sieci – jeśli do domowej lub biurowej sieci Wi-Fi podłączonych jest zbyt wiele urządzeń, które ją obciążają, wolny internet będzie naturalną konsekwencją. Dzieje się tak głównie wtedy, gdy modem ma zdecydowanie słabsze możliwości, niż wynika to z liczby aktywnych użytkowników.
 3. Zanieczyszczony komputer – masowe ściąganie plików lub wchodzenie na niepewne strony internetowe może spowodować zainfekowanie komputera. Część wirusów, które mogą przedostać się do urządzenia, w istotnym stopniu wpływa na jakość połączenia internetowego.
 4. Zbyt duża liczba otwartych kart w przeglądarce – jeśli komputer nie ma wystarczającej pamięci RAM, to przy otwieraniu zbyt dużej liczby kart w przeglądarce internetowej łącze może wyraźnie spowolnić.
 5. Sterowniki karty sieciowej – jeśli sterowniki są przestarzałe lub nieaktualne, wolny internet nie jest niczym zaskakującym. Warto sprawdzić ich stan i w razie potrzeby zaktualizować.
 6. Nieaktualna umowa z dostawcą – w niektórych przypadkach, zawierając umowę z dostawcą internetu, mogą być w niej zapisane specjalne warunki realizacji usługi. Może dojść do sytuacji, że do pewnego momentu prędkość łącza będzie zgodna z wiedzą użytkownika, później zaś zdecydowanie spadnie. Warto zatem dokładnie czytać warunki umów.
 • 162,09 zł
 • 219 zł
 • 619 zł
 • 93,89 zł
 • 58,99 zł

Jak sprawdzić przyczynę wolno działającego internetu?

Nie działająca strona internetowa wskutek wolnego internetu

Aby wyeliminować przyczyny w postaci zbyt dużej liczby otwartych kart w przeglądarce czy zainfekowania komputera, warto przeprowadzić test łącza internetowego. W sieci istnieje wiele stron, na których bezpłatnie można dokonać pomiaru i w ciągu kilku sekund dowiedzieć się, gdzie tak naprawdę leży przyczyna wolno działającego internetu. To najprostsza metoda do ustalenia problemu i rozwiązania go.

Co jeśli test okaże się pozytywny, tzn. prędkość łącza jest poprawna, a mimo to internet wolno działa? Wówczas przyczyna leży w innym miejscu. Warto w takiej sytuacji skontaktować się z usługodawcą lub sprawdzić urządzenia pomagające rozdzielić sygnał Wi-Fi.

Jak przyspieszyć działanie internetu?

W celu poprawy jakości łącza internetowego użytkownicy mogą postawić na zewnętrzne urządzenia, mające na celu wzmocnienie sygnału. Bardzo dobrym wyborem są routery, które dzięki swoim parametrom mogą rozprzestrzenić łącze na znacznie większą powierzchnię, np. domu czy biura, i poprawić jakość połączenia. Otrzymywane od dostawców internetu urządzenia niekiedy nie są wystarczające, dlatego warto pomyśleć o wyborze lepszego modelu.

D-Link DIR-878/MT zapewnia znakomitą jakość sygnału dzięki możliwości obsługi aż ośmiu typów połączeń i maksymalnej prędkości transmisji bezprzewodowej wynoszącej 1900 Mbps. Dzięki temu nawet w dużych mieszkaniach czy domach, gdzie wolny internet był spowodowany odległością komputera od routera, sieć będzie działała zdecydowanie płynniej. W domowych warunkach świetnie sprawdzi się również D-Link AC1200 DIR-825, oferujący aż cztery zewnętrzne anteny o dużym zysku mocy.

Dobrym rozwiązaniem są wzmacniacze sygnału, które mają za zadanie poprawić jakość połączenia wysyłanego przez router. Model TP-LINK RE650 jest w stanie obsługiwać częstotliwości 2,4/5 GHz, dzięki czemu maksymalna możliwa do uzyskania prędkość transmisji wynosi 2600 Mbps. W domowych warunkach sprawdzą się również TP-LINK RE200 i TP-LINK TL-WA850RE, które w zupełności wystarczą kilku domownikom.

Powyższe rozwiązania powinny wyeliminować problem wolno działającego internetu.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny