Śledzenie w internecie – jak się przed nim zabezpieczyć?

Autor: Joanna

Śledzenie w internecie, kradzież i wyciek danych – szeroko rozumiana cyberprzestępczość to obecnie bardzo poważne zagrożenie. Zamiast myśleć o minimalizowaniu skutków ewentualnego ataku, lepiej się dobrze przed nim zabezpieczyć. Wystarczy zastosować kilka prostych rozwiązań.

Poznaj wszystkie zagrożenia związane z Internetem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są zagrożenia wynikające z korzystania z internetu
  2. jak chronić się przed hakerami
  3. jak skutecznie eliminować zagrożenia w internecie

Nie tylko śledzenie w internecie… Jakie zagrożenia czekają w sieci?

Zobacz, jak zredukować zagrożenia w Internecie – np. oprogramowanie szpiegujące spyware

Śledzenie w internecie odbywa się cały czas i bez przerwy. Nieustannie monitorowane są ruchy, zachowania i decyzje użytkowników sieci. Część z nich to działania czysto marketingowe, służące tworzeniu lepszego obrazu klienta. W sieci jednak nie brakuje także groźnych dla Twoich danych hakerów. Zagrożenia w internecie czekają na użytkownika na każdym kroku, dlatego należy mieć się cały czas na baczności. Podczas codziennego korzystania z internetu pamiętaj o zagrożeniach. Poznaj sposoby ich wyeliminowania, zastosuj sprawdzone rozwiązania. Gdy korzystasz z portali społecznościowych, przeglądasz skrzynkę mailową czy płacisz za zakupy online – możesz paść ofiarą cyberprzestępcy. Rodzaje zagrożeń w sieci są różne. Jednym cyberprzestępcom zależeć będzie na uzyskaniu Twoich danych wrażliwych, innym na nakłonieniu do przelania gotówki czy przejęcia dóbr za pomocą różnych sztuczek. Najważniejszy w walce z nimi jest zdrowy rozsądek oraz podstawowa wiedza o możliwych zagrożeniach.

Głównym niebezpieczeństwem w internecie są wszechobecne wirusy i inne szkodliwe oprogramowania. To zagrożenia, które w sieci możesz spotkać dosłownie na każdym kroku, szczególnie gdy trafiasz na strony żyjące z reklam. Tego typu niebezpieczeństwa mogą przyjmować bardzo różną formę – od irytujących żartów po oprogramowanie, które może przechwycić Twoje dane i zasoby oraz całkowicie pozbawić Cię dostępu do nich. Kradzież danych może umożliwić wzięcie kredytu na Twoje nazwisko. Haker może okraść Twoje konto, bez problemu może także zinfiltrować Twoje zasoby i udostępnić (w różnej formie) Twoje prywatne materiały w sieci. Niebezpieczeństwo jest duże i trzeba umieć się przed nim chronić.

Jak unikać zagrożeń w internecie?

Rodzajów zagrożeń w internecie i skutków działalności hakerów nie sposób wyliczyć. Podstawa ochrony przed tego typu różnorodnymi atakami jest jednak zawsze ta sama. To dobre oprogramowanie antywirusowe. Przed atakami internetowymi chronią antyspyware i firewall, które blokują dostęp trojanów, robaków i innych zagrożeń.

Kompleksowymi programami chroniącymi przed zagrożeniami, które niesie internet, są np.: Eset NOD32 Antivirus PL BOX, BitDefender Total Security, McAfee Total Protection. Zabezpieczają one sprzęt przed wszelkimi rodzajami ataków w sieci, takimi jak wirusy, spyware czy trojany. Dbają również o bezpieczeństwo podczas korzystania z portali społecznościowych. Ochronią one prywatny profil użytkownika przed złośliwymi linkami i szkodliwymi treściami, stale skanując profil w poszukiwaniu niebezpiecznych obiektów. Równie kompleksowo działa Symantec Norton Security Deluxe. Program ten oferuje zabezpieczenie przed wszelkimi zagrożeniami wynikającymi z korzystania z internetu. Chroni ponadto przed phishingiem, czyli oszustwem polegającym na podszywaniu się pod inną osobę lub instytucję, aby wejść w posiadanie osobistych danych użytkownika, np. hasła do systemu.

Polecane oprogramowanie
  • 1 039 zł
  • 89,90 zł
  • 169,99 zł
  • 118,99 zł
  • 649 zł

Jak skutecznie eliminować zagrożenia w internecie?

Unikaj zagrożenia w sieci – kupuj online tylko na bezpiecznych stronach

Aby zabezpieczyć się przed zagrożeniami w sieci, np. przed szpiegującym użytkownika oprogramowaniem spyware, nie wystarczy instalacja oprogramowania antywirusowego. Pamiętaj przede wszystkim o stałych aktualizacjach i skanowaniu. Zarówno w przypadku antywirusa, jak i oprogramowania systemowego – nie zatrzymuj możliwości ich aktualizacji, ponieważ wpłynie to na bezpieczeństwo systemu. Trzeba także pamiętać o chronieniu swoich danych, wybieraniu nieoczywistych haseł, wylogowywaniu się za każdym razem z aplikacji bankowych i innych wrażliwych na ataki stron. Zmień również ustawienia w swojej przeglądarce, które umożliwiają śledzenie Cię w sieci i pozyskiwanie informacji przez różne portale. Wyłącz możliwość automatycznej instalacji dodatków na stronach oraz wyskakujących okienek. Kontroluj, co i kiedy instaluje się na Twoim komputerze. Zablokuj też ciasteczka witrynom, którym nie chcesz udostępniać informacji. Pamiętaj poza tym o obowiązkowym sprawdzaniu certyfikatów SSL. Wyrób w sobie nawyk, aby sprawdzać, czy strony, na których podajesz dane wrażliwe, są szyfrowane – poznasz to po rozpoczęciu witryny od HTTPS oraz widocznej zielonej kłódce obok adresu. Nie podawaj żadnych informacji ani nie przeprowadzaj transakcji na stronach niezabezpieczonych.

Zagrożenie w internecie mogą stanowić także programy i pliki, które pobierasz lub instalujesz na swoim komputerze. Nawet najlepsze oprogramowanie antywirusowe może być bezsilne, jeśli sam zgodzisz się zainstalować podejrzany program. Pamiętaj też o możliwości surfowania w oparciu o szyfrowanie ruchu VPN oraz opcję Incognito.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów