Robot zabawka dla dziecka – sprawdź najlepsze modele

Autor: Joanna

W dobie nowoczesnych technologii maskotki, lalki i żołnierzyki nie cieszą się już tak wielką popularnością jak kilka dekad temu. Dzieci coraz chętniej sięgają po komputery, tablety czy smartfony i na co dzień obcują z zaawansowanymi urządzeniami. Nic więc dziwnego, że oczekują od swoich zabawek coraz więcej. Dlatego też ogromną popularnością cieszą się aktualnie roboty dla dzieci – czym są i co potrafią?

Sterowanie robotem poprzez tablet

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym są roboty zabawki,

- najlepsze modele robotów dla dzieci,

- czego roboty interaktywne mogą nauczyć dzieci.

Czym są roboty dla dzieci?

Trudno w kilku słowach zdefiniować roboty zabawki, a to dlatego, że przez ogromny wzrost ich popularności na rynku pojawiło się mnóstwo modeli o zróżnicowanych funkcjonalnościach. Najczęściej są to jednak urządzenia zasilane bateriami jonowo-litowymi, którymi sterowanie przebiega zdalnie. Aby było to możliwe, powinny być wyposażone w moduł Bluetooth lub Wi-Fi, chyba że posiadają własne kontrolery i nie ma konieczności podłączania ich do urządzeń mobilnych. Wiele z nich obsługuje się jednak poprzez kompatybilne z robotami aplikacje – wystarczy je zainstalować na swoim tablecie lub smartfonie, aby zyskać dostęp do wszystkich opcji robota interaktywnego.

W tym artykule zebraliśmy roboty dla dzieci, które nie tylko mają sprawiać najmłodszym radość ciekawej zabawy, ale również posiadają funkcje edukacyjne i pozwalają na rozwój maluchów na wielu płaszczyznach. Dzieci mają obecnie dostęp do nowoczesnych technologii na co dzień, dlatego warto zadbać, aby nie tylko trwoniły czas na gry na smartfonach i komputerach, ale przy okazji nauczyły się czegoś nowego.

PORADA EKSPERTA

Wybierając dla malucha robota interaktywnego, kieruj się nie tylko liczbą posiadanych przez niego funkcji i gadżetów. Najważniejsze jest, aby zabawka była dopasowana do wieku i możliwości Twojego dziecka, w przeciwnym wypadku szybko może mu się znudzić i popaść w zampomnienie.

Polecane roboty dla dzieci – wybrane modele

Obecnie znajdziesz wiele rodzajów robotów dla dzieci dostępnych na rynku. W tym artykule skupiliśmy się na trzech naszym zdaniem najciekawszych grupach, które bawią i rozwijają młode umysły:

  • Dzieci budujące robotaroboty dla dzieci rozwijające sprawność – wykonywanie trików i ewolucji za pomocą interaktywnego robota? Okazuje się, że to możliwe! Dostępne są bowiem roboty zabawki, takie jak Sphero Ollie, wyróżniające się niezwykłą szybkością i skrętnością, co daje nieograniczone możliwości codziennej zabawy. Sterowanie takim robotem odbywa się za pomocą smartfona lub tabletu. Sphero Ollie rozpędza się aż do 22,5 km/h, ale dzięki doskonałej wytrzymałości mechanicznej obudowy nie straszne mu są uderzenia i upadki. Akcesoria wymienne, takie jak opony do drfitowania lub do jazdy terenowej, pozwalają na używanie robota na dowolnej powierzchni,
  • roboty do składania – ta grupa znalazła się w naszym zestawieniu ze względu na niezwykłe możliwości, jakie dają roboty Jimu. Każdy z prezentowanych tu modeli składa się z jednostki głównej, czyli mikrokomputera odpowiedzialnego za sterowanie, oraz klocków, z których dziecko samodzielnie składa swojego robota. Jest to więc zabawka rozwijająca na dwa sposoby – po pierwsze pozwala rozszerzać umiejętności związane z budowaniem i łączeniem poszczególnych elementów w spójną całość, a po drugie uczy poprzez poznawanie funkcji robota interaktywnego. Na szczególną uwagę zasługują takie roboty zabawki, jak Jimu Robot Mini, Jimu Karbot czy Jimu Robot Inventor,
  • roboty edukacyjne – tego typu robotów interaktywnych na rynku jest szczególnie dużo – uczą dzieci literek, kolorów, śpiewania czy wierszyków. Jednak spośród nich na pierwsze miejsce wysuwa się dzieło polskich studentów Politechniki Białostockiej – Photon. Ten niezwykły robot dla dzieci rozwija się bowiem wraz z maluchami i potrafi tyle, ile są w stanie nauczyć go jego posiadacze. Dlatego też jest to najbardziej uniwersalna zabawka dla dzieci w każdym wieku – można bowiem stwierdzić, że Photon będzie dorastał wraz z Twoją pociechą.

Czego uczą roboty dla dzieci?

Idea łączenia zabawy z nauką przyświeca metodom nauczania od wielu lat – nie jest tajemnicą, że taki sposób jest efektywny, zdobywanie wiedzy poprzez zabawę nie męczy, a informacje przyswajane są płynnie. Czego najmłodsi mogą się nauczyć od robotów?

  • programowanie dla dzieci – czy wiesz, że Twój maluch może się uczyć programowania od najmłodszych lat? Taki cel przyświeca wielu robotom interaktywnym. Najlepszym tego przykładem jest wspomniany już robot Photon, ale również Jimu Karbot tworzy środowisko do nauki programowania. Co więcej, z możliwości tego drugiego urządzenia skorzystać mogą również dorośli, którzy do tej pory nie mieli pojęcia o kodowaniu,
  • https://www.euro.com.pl/zabawki-zdalnie-sterowane/jimu-robot-inventor.bhtmlkreatywność – umiejętność ta będzie pobudzana w szczególności przy robotach Jimu, których używanie wymaga najpierw samodzielnego złożenia figurki. Różnych konfiguracji jest wiele, a poszczególne elementy pasują do siebie na mnóstwo sposobów, tak aby każdy stworzony robot był unikatowy,
  • logiczne myślenie – posługiwanie się robotami wymaga usystematyzowania wiedzy dotyczącej obsługi urządzenia. Wydając poszczególne polecenia, dziecko zapamięta efekty, jakie będą one wywoływały, przez co później łatwiej będzie mu zrozumieć prawa rządzące światem,
  • refleks – sterowanie robotami przez dzieci pobudzi również zdolność szybkiego reagowania i posługiwania się urządzeniami według założonych celów.

Roboty dla dzieci mogą stać się niewyczerpanym źródłem zabawy i nauki dla malucha pod warunkiem, że będą one indywidualnie dopasowywane do potrzeb każdej pociechy. Stanowią świetny pomysł na prezent na mikołajki dla dzieci od 8 roku życia, urodziny czy pod choinkę, a ponadto mogą zainteresować również dorosłych, którzy chcą poznać podstawy programowania lub po prostu pobawić się robotem do składania.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów