Dlaczego warto kupić robota mopującego? Zalety i wady urządzenia

Autor: Joanna

Robot mopujący to nie tylko nowinka technologiczna, ale przede wszystkim nowoczesne rozwiązanie pomagające w utrzymaniu czystych podłóg. Takie urządzenie jest szczególnie polecane rodzinom z dziećmi i posiadaczom włochatych czworonogów. Jak działa robot mopujący i czy wart jest swojej ceny?

młody mężczyzna siedząc na podłodze patrzy na pracę robota mopującego

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest robot mopujący;
 2. jak działa robot mopujący;
 3. jakie są najczęściej wybierane rodzaje robotów mopujących;
 4. na co zwracać uwagę podczas zakupu robota mopującego.

Czym jest robot mopujący?

robot mopujący czyści kafelki

Robot mopujący to niewielkich rozmiarów urządzenie, najczęściej kwadratowe lub okrągłe, które ma na celu mycie powierzchni płaskich, w tym kafelek, paneli czy drewnianych podłóg. Z powodzeniem zastępuje zarówno odkurzacz, jak i ręczny mop do mycia podłóg. Roboty mopujące najczęściej pracują wtedy, gdy lokatorów nie ma w domu. Bez problemu usuwają kurz, okruszki jedzenia, sierść zwierząt i piasek. Jak działa takie urządzenie? Do spodu mopa przymocowane są niewielkie ściereczki, wykonane z miękkiego i bardzo chłonnego materiału. Robot poruszający się po mieszkaniu lub domu usuwa wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się na jego drodze. Większość modeli działa w dwóch trybach. Pierwszy ma na celu wycieranie podłogi na sucho i odkurzanie. Drugi z kolei wyciera ją na mokro.

Robot mopujący jest znacznie mniejszy niż odkurzacz i dlatego łatwiej go przechowywać np. pod łóżkiem lub w szafie.

Rodzaje robotów mopujących

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów robotów mopujących, dostosowanych do różnych potrzeb, w tym wielkości powierzchni, czasu pracy, designu czy też wagi i rozmiaru. Zaliczane są one do szerokiego grona odkurzaczy automatycznych. Najlepszymi modelami na rynku są m.in.:

 • iRobot Braava jet m6 – to nowoczesne urządzenie pozwalające na pracę bez konieczności ładowania przez 90 minut. Robot jest kompatybilny z wieloma urządzeniami. Nadaje się do sprzątania trudno dostępnych miejsc.
 • Roborock S55 – to robot mogący pracować bez konieczności ładowania przez 180 minut. Z łatwością można zaprogramować tryb jego pracy. Wyposażony jest w czujniki krawędzi, kurzu oraz uskoków w podłożu. W opakowaniu znajdują się dodatkowo 2 filtry HEPA.
 • iRobot Roomba s9+ – to bez wątpienia jeden z najlepszych modeli na rynku. Jest bardzo zaawansowany technologicznie i pozwala na 2 godziny sprzątania. Model ten wzbogacono o opcję automatycznego opróżniania pojemnika i system antyalergiczny.i Do tego jest łatwy w obsłudze za pomocą smartfona.
 • iRobot Braava 390 Turbo – polecany jest przede wszystkim do dużych powierzchni, ponieważ czas jego pracy wynosi 240 minut. Wyposażono go w dwa programy sprzątające, które wybiera się w zależności od potrzeb. W opakowaniu znajdują się różne rodzaje ściereczek czyszczących wykonanych z mikrofibry.
 • iRobot Roomba 604 – to cichy i ekonomiczny robot pracujący bezustannie przez 60 minut. Zaprogramować można go zgodnie z 3 różnymi trybami czyszczącymi. Adaptuje się do warunków otoczenia i sam powraca do stacji dokującej.
 • Xiaomi Mi Vacuum Cleaner – to lekki robot mopujący pracujący w czasie 150 minut. Wyposażony jest w liczne czujniki, które zwiększają skuteczność czyszczenia powierzchni płaskich. Automatycznie wraca do bazy i ładuje akumulator.
 • 1 599 zł
 • 2 799 zł
 • 2 329 zł
 • 2 499 zł
 • 2 099 zł

Jak wybrać robota mopującego?

człowiek uruchamia robot za pomocą smartfona

Wybór odpowiedniego robota mopującego jest kwestią indywidualną. Najtańsze modele można nabyć już za kwotę około 1000 złotych. Nawet one doskonale radzą sobie z zanieczyszczeniami i kurzem znajdującymi się na podłogach. Większość z nich zaprogramowana jest tak, aby pokonywać przeszkody. Dlatego też nie ma ryzyka kolizji np. z krzesłami stojącymi przy stole czy zabawkami dziecka leżącymi na dywanie. Warto zwrócić uwagę na czas pracy danego urządzenia. Jeśli dom lub mieszkanie ma duży metraż, lepiej zainwestować w taki robot mopujący, który jest w stanie pracować dłużej bez konieczności ponownego ładowania akumulatora. Jeżeli dom ma kilka poziomów, przydatna będzie dodatkowa opcja z czujnikiem przeciwupadkowym. Roboty mopujące mogą być obsługiwane za pomocą pilota oraz smartfona – wygoda obsługi jednym z nich to kwestia indywidualna. Przed zakupem warto zapytać sprzedawcę, ile programów posiada dane urządzenie oraz jaki hałas generuje podczas sprzątania.

Właściciele zwierząt lub osoby uczulone na roztocza i kurz powinny dodatkowo zwrócić uwagę na program antyalergiczny. Pozwoli on na ograniczenie objawów alergii kontaktowych.

CZY WIESZ, ŻE...

Posiadanie robota mopującego pozwala na dużą oszczędność czasu. Zaoszczędzony czas można spożytkować na hobby lub zabawę z dziećmi czy też kolację w gronie rodzinnym.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny