Prasowanie bez zagnieceń – co trzeba wiedzieć?

Autor: Ola

Masz wrażenie, że codzienne prasowanie nie przynosi oczekiwanych efektów? Gdy zakładasz koszulkę lub spodnie cały czas zdaje Ci się, że wyglądają one niechlujnie i mało elegancko? W takim razie przyda Ci się nasz poradnik. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jakie żelazko kupić i co zrobić, by prasowanie było efektywne, a przy tym proste!

Jakie żelazko kupić?

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak przygotować stanowisko do prasowania
 2. jak dopasować temperaturę żelazka parowego do prasowania
 3. jakie zasady ułatwią Ci codzienne prasowanie

Zorganizuj miejsce pracy – deska, żelazko parowe i parownica!

Przede wszystkim musisz zadbać o to, aby posiadać odpowiednie wyposażenie i miejsce pracy. Niezbędna będzie deska do prasowania – duża, zwężana z jednej strony, ciężka i stabilna, a do tego z możliwością regulacji wysokości. Na takiej desce prasowanie będzie najwygodniejsze, ale z drugiej strony jej rozkładanie będzie najbardziej kłopotliwe. Dlatego też koniecznie skorzystaj z naszej wskazówki.

PORADA EKSPERTA

Wprowadź zwyczaj, aby prasować ubrania zaraz po ich wypraniu i wysuszeniu. Wtedy unikniesz konieczności codziennego rozkładania i składania deski tylko po to, by wyprasować jedną bluzkę czy koszulę, a także zaoszczędzisz na rachunkach za prąd!

Żelazko parowe ułatwia pozbywanie się zagnieceńNastępnie wybierz dobre urządzenie do prasowania. Jakie żelazko kupić? Doskonale sprawdzają się najpopularniejsze żelazka parowe, i to właśnie takich modeli masz najwięcej do wyboru. Ważne, aby żelazko miało silny wyrzut pary, tak jak model Tefal Turbo Pro Anti-Calc FV5645 Durilium AirGlide – dzięki temu ubranie stanie się miększe i bardziej podatne na prasowanie. Warto też kupić żelazko elektryczne, w którym można ustawić siłę strumienia pary, tak by nie zniszczyć delikatnych tkanin – temu wymaganiu odpowiada żelazko parowe Philips PowerLife GC2994/20.

Inną opcją jest kupienie żelazka systemowego z generatorem pary. To urządzenie wzorowo radzi sobie z zagnieceniami, ponieważ potrafi wypuszczać większe ilości pary od żelazka parowego.

Perfekcyjne stanowisko do prasowania możesz również stworzyć, kupując tylko jeden produkt! Stacja do prasowania to innowacyjne rozwiązanie łączące w sobie funkcjonalność deski do prasowania, żelazka elektrycznego i zbiornika na wodę. Takim kompaktowym i wygodnym w użyciu produktem jest np. Tefal Ixeo QT1020.

Dobierz temperaturę żelazka elektrycznego do tkaniny!

Do prasowania bez zagnieceń z pewnością potrzebne Ci będzie żelazko parowe, ale i wiedza, na jaką temperaturę powinieneś je ustawić, by ubrania się nie zniszczyły. Oto wytyczne dla popularnych tkanin:

 • nylon: 60-90°C,
 • stylon: 60-90°C,
 • wiskoza: 90-120°C,
 • jedwab: 90-120°C,
 • wełna: 120-150°C,
 • bawełna: 150-180°C,
 • len: 180-220°C.

Jeśli nie wiesz, z jakiego materiału wykonana jest odzież, zobacz oznaczenia na metce – dzięki nim możesz dobrać właściwą temperaturę do prasowania. Szukaj symbolu żelazka, który poinformuje Cię, czy dane ubranie może być prasowane. Jeśli tak, zwróć uwagę na to, ile kropek znajduje się na piktogramie. Jedna będzie świadczyła o tym, że zaleca się ustawienie żelazka elektrycznego na niską temperaturą, dwie na średnią, a trzy na bardzo wysoką.

Polecane żelazka
 • 349 zł
 • 89,99 zł
 • 89,99 zł
 • 89 zł
 • 389 zł

Wskazówki, dzięki którym usprawnisz prasowanie

System prasowania Tefal Ixeo QT1020Prasowanie bez zagnieceń będzie możliwe także dzięki kilku dodatkowym trikom:

 • jeśli na ubraniach zauważysz drobne zagniecenia, nie musisz od razu rozkładać deski i szukać żelazka. Potraktuj odzież ręczną parownicą, która powinna poradzić sobie z ich wygładzeniem,
 • zwracaj uwagę na to, jak rozwieszasz ubrania po praniu. Jeśli masz możliwość, umieszczaj je na wieszakach aż do wyschnięcia – dzięki temu będą mniej zagniecione,
 • sortuj ubrania przed prasowaniem według materiału – nie będziesz musiał ciągle zmieniać temperatury żelazka parowego,
 • zadbaj o to, aby w czasie prasowania nie na materiałach powstawały kanty i zagięcia – będą o wiele trudniejsze w rozprasowaniu niż standardowe zagniecenia.

Jeśli najczęściej prasujesz koszule, zobacz również nasz inny poradnik: Łatwe prasowanie koszul – jakie żelazko kupić i jakie techniki prasowania stosować.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link