Najlepsze programy do odtwarzania muzyki

Autor: Anna

Choć serwisy streamingowe są obecnie najpopularniejszym sposobem na słuchanie muzyki z komputera, wiele osób wciąż woli odtwarzać ulubione utwory z dysku twardego. Jeśli i Ty należysz do tego grona, sprawdź, które programy do słuchania muzyki są najlepsze!

Program do odtwarzania muzyki na laptopie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czy warto korzystać z systemowych odtwarzaczy muzyki na PC
 2. które darmowe programy do słuchania muzyki są najlepsze
 3. jakie akcesoria są potrzebne do słuchania muzyki na PC

Systemowy program do odtwarzania muzyki – czy warto?

Każdy system operacyjny – zarówno Microsoft Windows, jak i iOS, w który wyposażono komputery Apple’a – posiada wbudowane oprogramowanie do odtwarzania multimediów. Dzięki temu nie trzeba instalować dodatkowych aplikacji, aby posłuchać utworów z płyty czy zapisanych na dysku plików MP3. Na swoim komputerze na pewno znajdziesz jeden z poniższych programów do słuchania muzyki:

 • Windows Media Player,
 • Windows Groove Music,
 • iOS Music (Apple Music).

Systemowe odtwarzacze muzyki na PC nie są jednak idealne – zdarza się, że nie obsługują wszystkich formatów czy brakuje im kodeków. Ponadto często nie są wyposażone w funkcje, które ułatwiają tworzenie playlist, edycję meta tagów czy kontrolę nad jakością dźwięku.

Polecane słuchawki
 • 44,99 zł
 • 1 099 zł
 • 159,99 zł
 • 129 zł
 • 299 zł

Darmowe programy do słuchania muzyki – najlepsze propozycje

Ponieważ systemowe odtwarzacze muzyki na komputer nie są idealne, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po zewnętrzne, bezpłatne programy. Pozwalają one nie tylko na odtwarzanie utworów z plików MP3 i bezstratnego formatu FLAC, ale także wygodne tworzenie playlist i dostosowanie jakości dźwięku za pomocą wbudowanego equalizera. Dobry odtwarzacz muzyki na PC będzie też potrzebny, jeśli chcesz właściwie opisać pliki muzyczne, dodając do nich meta tagi.

Dziewczyna słucha muzyki na komputerzeOto najczęściej polecane programy do odtwarzania muzyki, które nawet w erze serwisów streamingowych nie tracą na popularności:

 • MusicBee – nowoczesny, darmowy odtwarzacz o przyjaznym i prostym wyglądzie. Pomimo wielu różnorodnych funkcji, ten program do słuchania muzyki jest bardzo prosty i szybki w obsłudze. Możesz za jego pomocą odtwarzać nie tylko pliki MP3 czy FLAC zapisane na dysku, ale też słuchać podcastów i radia internetowego. Jego dużą zaletą jest możliwość zmieniania utworów z poziomu aplikacji na smartfonie – to przydatna funkcja, jeśli na co dzień słuchasz muzyki z komputera, poruszając się po mieszkaniu.
 • AIMP – to dobre rozwiązanie dla wymagających użytkowników, którym zależy na tym, aby program do słuchania muzyki nie zajmował zbyt dużo pamięci RAM i nie obciążał procesora. Dzięki temu pliki mogą być odtwarzane w tle, nie wpływając na płynną pracę komputera. Więcej o tym, jak zwiększyć wydajność komputera, przeczytasz tutaj. Dzięki trybowi „mini”, menu możesz na stałe przypiąć do ekranu i mieć je zawsze pod ręką. AIMP to dobry odtwarzacz muzyki z equalizerem – posiada aż 18-pasmowy korektor dźwięku, który doceni każdy audiofil.
 • foobar2000 – kultowy, darmowy program do słuchania muzyki, który jeszcze do niedawna można było znaleźć na każdym komputerze. Choć dziś jest mniej popularny, wciąż bardzo dobrze sprawdza się zarówno jako odtwarzacz muzyki PC, jak i do bardziej zaawansowanej pracy z dźwiękiem. Do dyspozycji użytkowników jest bogata biblioteka pluginów, dzięki którym oprogramowanie zyskuje dodatkowe, bardzo przydatne funkcje.

CIEKAWOSTKA

Program foobar2000 obsługuje standard ReplayGain, dzięki czemu pozwala na wyrównanie głośności odtwarzanych utworów, które pochodzą z różnych źródeł.

Głośniki komputerowe Creative Inspire A120 2.1

Odtwarzacz muzyki na PC to nie wszystko – czego jeszcze potrzebujesz?

Jeśli zależy Ci na świetnej jakości dźwięku podczas słuchania ulubionych utworów, fajne odtwarzacze muzyki na komputer nie wystarczą. Będziesz potrzebować także zestawu dobrych głośników – te wbudowane w laptopa lub monitor mają bardzo ograniczone możliwości. Jakie głośniki komputerowe warto kupić, jeśli słuchasz muzyki ze swojego peceta? Na uwagę zasługuje na przykład zestaw Creative Inspire A120 2.1, który składa się z dwóch głośników z pilotem oraz subwoofera. Jeżeli natomiast zależy Ci na efekcie przestrzennego dźwięku, wybierz zestaw głośników 5.1.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę