Najlepsze metody na przyspieszenie pracy komputera

Autor: Ola

Twój komputer pracuje wolno i zawiesza się, a głośna praca wiatraka niemal zagłusza muzykę? To częsty problem, który staje się bardziej uciążliwy w miarę starzenia się sprzętu. Nie odznacza to jednak, że pozostaje Ci wymiana laptopa na nowy! Sprawdź, jak przyspieszyć komputer w kilku prostych krokach.

Kobieta sprawdza, jak przyspieszyć komputer

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak przyspieszyć komputer, porządkując dysk
 2. jakie ustawienia zmienić dla przyspieszenia komputera
 3. jakie podzespoły przyspieszą pracę komputera

Porządki na dysku dla przyspieszenia komputera

Jeśli Twój komputer zaczął działać znacznie wolniej niż zwykle, system uruchamia się dłużej, a programy się zawieszają, to znak, że czas na porządki. Częstą przyczyną tych problemów jest przepełniony dysk twardy – brak wystarczającej ilości miejsca na dane sprawia, że komputer gorzej radzi sobie nawet z podstawowymi operacjami. Dlatego, zanim rzucisz się do wymiany sprzętu na bardziej wydajny, spróbuj najpierw wyczyścić dysk z niepotrzebnych plików.

WSKAZÓWKA

Sprzątając dysk, nie musisz kasować dużych programów, z których co jakiś czas korzystasz. Zacznij od usunięcia plików tymczasowych i roboczych, a także tych, których nie używasz.

Właściwa wentylacja pomoże w przyspieszeniu komputeraAby skutecznie usunąć zbędne pliki, niepotrzebnie zajmujące miejsce na dysku twardym:

 • regularnie korzystaj z systemowej funkcji „Oczyszczanie dysku” w Windowsie,
 • opróżnij folder z plikami tymczasowymi systemu,
 • wykasuj nieużywane pliki projektów z programów do edycji zdjęć i wideo,
 • użyj programu do oczyszczania dysku i skasuj dawno nieużywane aplikacje, pliki tymczasowe przeglądarek, ciasteczka,
 • dokonaj defragmentacji dysku twardego – w systemowej aplikacji „Optymalizowanie dysków” możesz ustawić automatyczne powtarzanie tego procesu.

Jeśli przechowujesz na dysku pliki, które sporo ważą, ale są Ci potrzebne, przenieś je na dysk zewnętrzny lub do chmury osobistej, np. Seagate Personal Cloud 3TB.

 • 24,99 zł
 • 38,99 zł
 • 19,99 zł
 • 19,99 zł
 • 24,99 zł

Jak przyspieszyć komputer – sprawdź te ustawienia

Na dysku masz kilka gigabajtów wolnego miejsca, ale nie przekłada się to na płynną i wydajną pracę Twojego laptopa bądź peceta? Zastanawiasz się, jak przyspieszyć komputer i nieco odciążyć podzespoły? Oto kilka sposobów na optymalizację systemu:

 1. Przeskanuj komputer za pomocą programu antywirusowego – być może na jego wydajność mają wpływ wirusy i programy spyware’owe.
 2. Sprawdź dane procesora i pamięci – uruchom aplikację „Menedżer zadań” i zobacz, które programy najbardziej obciążają zasoby komputera. Być może pomocna okaże się wymiana przeglądarki na lżejszą? Sprawdź także, czy w tle uruchomione nie są nieużywane procesy, które można wyłączyć.
 3. Usuń zbędne programy z „Autostartu” – możesz nawet nie wiedzieć, że niepotrzebne aplikacje są uruchamiane przy włączeniu komputera.
 4. Dostosuj ustawienia systemu, które mogą wpłynąć na jego przyspieszenie. Windows 7, 8 i 10 pozwalają zmieniać je w programie „Właściwości systemu”. W zakładce „Zaawansowane” znajduje się menu „Opcje wydajności” – tu możesz wyłączyć część efektów wizualnych Windowsa, które mogą spowalniać jego działanie.

Pamięć RAM i chłodzenie – jakie podzespoły przyspieszą komputer?

Pamięć RAM GoodRam DDR3 8GB 1600 CL11Czasami przyczyną pogorszenia działania komputera nie jest sam system, ale możliwości sprzętu. Jeśli zauważysz, że działa on wolniej i mniej stabilnie, programy zawieszają się, a ich uruchomienie trwa dłużej, warto sprawdzić, jak radzą sobie poszczególne podzespoły. Nie wiesz, jak zweryfikować wydajność komputera? Sprawdź poradnik: Szybkie metody na sprawdzenie wydajności komputera.

Pierwszym ważnym elementem zarówno w komputerach PC i All-in-One, jak i laptopach jest chłodzenie obudowy i procesora. Jeśli wentylator jest uszkodzony lub wewnątrz obudowy znajduje się dużo kurzu, podzespoły przegrzewają się. Dlatego dobrym pomysłem będzie przeczyszczenie tych części, a w razie potrzeby – ich wymiana. Najbardziej wymagający użytkownicy sięgają chętnie po systemy chłodzenia wodnego, które gwarantują świetną wydajność.

Jeśli używasz swojego laptopa od wielu lat, instalując programy i aplikacje, jego podzespoły mogą być po prostu zbyt słabe i nie radzić sobie z wymagającym, nowym oprogramowaniem. Chcąc zwiększyć wydajność sprzętu, warto wzbogacić go o dodatkowe kości pamięci RAM – to właśnie ona odpowiada za płynną pracę przy bardzo obciążających programach i grach.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link