Kopia zapasowa – co powinieneś o niej wiedzieć?

Autor: Ola

Tworzenie kopii zapasowej plików znajdujących się na naszym komputerze powinno być standardową czynnością wykonywaną przez użytkowników komputerów. Wciąż jednak zdarzają się osoby, które nie wiedzą, co to jest, do czego służy i jak ją zrobić. Przeczytaj artykuł i dowiedz się wszystkich potrzebnych rzeczy, a jeśli posiadasz już wiedzę o tworzeniu kopii zapasowych, uzupełnij ją o kolejne, przydatne informacje.

Dysk sieciowy w domu lub w biurze

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest kopia zapasowa;
 2. jak zrobić kopię zapasową;
 3. gdzie przechowywać utworzony backup.

Kopia zapasowa – co to jest i do czego służy?

Kopia zapasowa na dysku zewnętrznym

Tworzenie kopii zapasowej danych, inaczej backup to nic innego jak dodatkowe zabezpieczenie naszych plików. Służy ono do odtworzenia oryginalnych danych w przypadku ich utraty bądź uszkodzenia. Przypadkowe usunięcie plików, działanie wirusa czy fizyczne uszkodzenie komputera – wszystkie te przypadki mogą stwarzać ryzyko utraty ważnych dokumentów czy zdjęć. Jednym z najskuteczniejszych sposobów zabezpieczenia się przed tą przykrą sytuacją jest właśnie tworzenie zapasowej kopii naszych danych, dzięki czemu będziesz mógł je odzyskać. Regularne zapisywanie backupu powinno być stałym nawykiem każdego użytkownika komputera. Dzięki temu unikniesz nieodwracalnej utraty cennych danych czy też korzystania z usług wykwalifikowanych specjalistów do ich odzyskiwania. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że każdy sprzęt ma swoją wytrzymałość i żywotność, w związku z czym są możliwe awarie i ich potencjalne występowanie powinno zawsze być brane pod uwagę. Dlatego też, jeśli cenisz swoje dane i nie chcesz być zmuszony do ich utraty, powinieneś zadbać o zminimalizowanie prawdopodobieństwa tak przykrych skutków poprzez tworzenie kopii zapasowej.

Jak zrobić kopię zapasową?

Istnieje wiele sposobów na tworzenie kopii zapasowej danych, dlatego najlepiej poznać ogólne zasady postępowania, a następnie dopasować konkretne możliwości do indywidualnych upodobań i potrzeb. Oto kilka wskazówek, które na pewno ci się przydadzą:

 • ilość danych – zastanów się, ile plików chcesz umieścić w kopii zapasowej. Pamiętaj, że jeśli dane o dużej pojemności planujesz przechowywać w chmurze, ich przesłanie i pobranie na dysk zajmie sporo czasu. Cały proces będzie przez to spowolniony i utrudniony. Dyski zewnętrzne mają zaś ograniczoną pojemność, dlatego ważne jest, aby tworzyć kopię zapasową jedynie najpotrzebniejszych i najważniejszych plików;
 • bezpieczeństwo – przed umieszczeniem plików w chmurze upewnij się, że usługodawca miejsca na serwerach został porządnie zweryfikowany i sprawdzony. Powinieneś nabrać pewności, że twoje, często poufne dane zostały zlokalizowane w bezpiecznym miejscu. Zapoznaj się również z regulaminem świadczenia usług i dowiedz się, w jakim odstępie czasu jest tworzona kopia zapasowa. Dzięki temu upewnisz się, że wybrałeś właściwą przestrzeń na przechowywanie tak ważnego backupu;
 • ilość kopii – bezpieczeństwo twoich plików znacznie wzrośnie, jeśli utworzysz przynajmniej dwie kopie zapasowe w niezależnych od siebie lokalizacjach. Dzięki temu w przypadku awarii jednego systemu wciąż pozostanie ci drugie źródło danych.
 • 319 zł
 • 329 zł
 • 379 zł
 • 309 zł
 • 569 zł

Gdzie przechowywać kopię zapasową?

WD My Cloud Home 4TB

Istnieje wiele sposobów na przechowywanie utworzonego backupu. Jednak spośród wszystkich trzy wiodą zdecydowany prym i są wybierane najczęściej. Oto one:

 • dysk zewnętrzny – jest to zdecydowanie najtańsze i najprostsze w obsłudze urządzenie, dlatego też jest ono również najpopularniejsze. Aby utworzyć kopię zapasową, wystarczy kupić specjalny dysk, który posłuży nam zarówno jako centrum danych, jak i miejsce tworzenia i przechowywania backupu. Jeśli zainteresował Cię zakup dysku zewnętrznego powinieneś rozważyć zakup jednego z tych modeli:
 • dysk sieciowy (NAS) – to nic innego jak osobista chmura, zlokalizowana w konkretnym miejscu, do której dostęp posiadasz z dowolnego miejsca w domu czy w pracy. Jedynym warunkiem korzystania z domowego serwera NAS jest połączenie z siecią Wi-Fi. Niewątpliwą zaletą tego urządzenia jest możliwość podłączenia do niego wszystkich komputerów i innych urządzeń mobilnych, jakie posiadasz. Daje on szersze możliwości tworzenia kopii zapasowych i zgrywania plików. Jest jednak droższy;
 • chmura – ostatnim, niezwykle popularnym sposobem na przechowywanie kopii zapasowej danych jest wirtualna chmura. Największą zaletą tego rozwiązania jest możliwość uzyskania dostępu do przechowywanych plików nie tylko w obrębie lokalnej sieci, lecz wszędzie, gdzie tylko posiadasz dostęp do Internetu. Do pewnej pojemności jest to również opcja zupełnie bezpłatna, dzięki czemu ograniczasz tworzenie dodatkowych kosztów. Istotną wadą jest natomiast utrata pełnej kontroli nad przechowywanymi plikami, gdyż są one przekazywane zewnętrznemu usługodawcy, któremu nie zawsze możemy w pełni zaufać.

Tworzenie kopii zapasowej najważniejszych danych powinno być stałym elementem pracy z komputerem. Dlatego też wybierz rozwiązanie odpowiadające twoim potrzebom.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link