Jakie akcesoria do lodówki warto wybrać?

Z tego artykułu dowiesz się:jakie są zalety pochłaniacza zapachów dlaczego warto zainwestować w matę antypleśniową czy warto inwestować w dodatkowe pudełka i pojemniki
Autor: Karolina

Lodówka to jedno z najważniejszych urządzeń w gospodarstwie domowym. Warto więc odpowiednio o nią zadbać, dobierając do niej przydatne akcesoria. Dostępne gadżety mogą nie tylko zwiększyć funkcjonalność sprzętu, ale także korzystnie wpłynąć na jego żywotność i stan techniczny. A do tego pozwolą wydłużyć termin przydatności do spożycia niektórych produktów. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie akcesoria do lodówki są najbardziej przydatne.

Zobacz także: Jak przechowywać żywność? Sprawdź, jak prawidłowo ułożyć zakupy w lodówce!

Czy warto kupić pochłaniacz zapachów?

Przeglądając akcesoria do lodówki, z łatwością możemy zauważyć dość duży wybór pochłaniaczy zapachów. Ich głównym zadaniem jest neutralizowanie nieprzyjemnych zapachów, o które w lodówce nietrudno. Mogą być one pozostawione zarówno przez przeterminowane lub zepsute resztki jedzenia, jak i mieszające się ze sobą zapachy wielu świeżych i aromatycznych potraw. Dzięki pochłaniaczom wilgoci w Twojej lodówce zostanie zachowana świeżość i czystość. Dużą zaletą tego rodzaju produktów jest fakt, że nie pozostawiają one po sobie żadnego sztucznego zapachu (na zasadzie działania odświeżaczy powietrza), a jedynie pochłaniają nieprzyjemną woń.

Wybierając pochłaniacz zapachów do lodówki, zwróćmy uwagę na kilka istotnych aspektów. Jednym z nich jest czas, na jaki starcza jednorazowy wkład. Z reguły wymiana filtra węglowego konieczna jest co 180 dni (jak np. w modelach HILLMANN AGLO02 lub Webber P2). Należy również zapoznać się z tym, czy pochłaniacz został wypełniony wspomnianym filtrem węglowym, czy też nietoksycznym żelem pochłaniającym. Warto poza tym pamiętać o sprawdzeniu, czy akcesoria posiadają atest PZH (Państwowego Zakładu Higieny), tak aby mieć pewność, że są one bezpieczne dla produktów przechowywanych w lodówce. Oprócz tego zaleca się zwrócić uwagę na wymiary pochłaniacza, żeby mógł on zmieścić się na najmniejszej półce urządzenia. Nie wolno zapominać wreszcie o tym, czy może być on stosowany także w zamrażalniku lub w lodówce turystycznej.

  • 7,99 zł
  • 34,99 zł
  • 59,99 zł
  • 19,99 zł
  • 19,99 zł

Kiedy może przydać się mata pleśniowa?

Kolejnym bardzo przydatnym akcesorium do lodówki jest mata antypleśniowa. Układa się ją na półkach wewnątrz urządzenia, tak aby mogła zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza i zmniejszyć skraplanie się wody. To z kolei sprawia, że produkty przechowywane w urządzeniu są mniej podatne na rozwój pleśni i bakterii, a tym samym – wydłuża się ich termin przydatności do spożycia. Maty antypleśniowe (np. HILLMANN ADGLO05 lub Electrolux E3RSMA02) szczególnie korzystny wpływ wywierają na warzywa i owoce. Znacznie wydłużają okres ich świeżości, zapobiegając przedwczesnemu psuciu się i powstawaniu nieestetycznych wgnieceń (np. w pomidorach lub brzoskwiniach). Ponadto atutem tego dodatku jest fakt, że w żaden sposób nie wpływa on na smak i zapach przechowywanych w lodówce produktów. Poza tym maty antypleśniowe znacznie ułatwiają sprzątanie w lodówce. Dzięki korzystaniu z nich półki urządzenia wcale się nie brudzą, a sama mata jest wyjątkowo wygodna w czyszczeniu. Wystarczy umyć ją za pomocą ciepłej wody i płynu do mycia naczyń. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie moczyć jej w wodzie, a jedynie wyczyścić miękką gąbeczką.

Pudełka i inne akcesoria do lodówki – czy warto je mieć?

Wymieniając akcesoria do lodówki, nie można zapomnieć o pudełkach i pojemnikach przeznaczonych do przechowywania żywności. Warto wyposażyć się przede wszystkim w pojemniki próżniowe, w których przechowywać da się ser lub wędliny. Dzięki temu ogranicza się rozwój bakterii i pleśni, a to z kolei wpływa na wydłużenie ich przydatności do spożycia. Oprócz tego pudełka można dowolnie ustawiać jedno na drugim, dzięki czemu przestrzeń w urządzeniu zostaje w pełni wykorzystana. Polecamy również zdecydować się na specjalne pudełko na jajka (np. HILLMANN AGDLO04). Dzięki niemu bowiem znacznie ograniczysz ilość wytwarzanych śmieci (brak tradycyjnych, papierowych opakowań), a także ilość marnowanej makulatury. Wielorazowe opakowania na jajka są wytrzymałe i zupełnie neutralne dla przechowywanych w nich produktów. Ponadto znacznie bezpieczniej jest przechowywać je na drzwiach lodówki w wielorazowym opakowaniu aniżeli w częściej spotykanym, papierowym. Dobrym pomysłem może być też zakup specjalnego pojemnika na kostki lodu, dzięki któremu z łatwością przygotujesz chłodne napoje i drinki.

Jak widać, akcesoria do lodówki potrafią znacznie ułatwić życie i korzystnie wpłynąć na funkcjonalność urządzenia. Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś się na zakup żadnego z nich, nie czekaj i już teraz wybierz gadżet idealny dla siebie.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link