Pralka pod zabudowę – jaką wybrać, aby idealnie uzupełniała przestrzeń?

Autor: Klaudia

Zależy Ci na utrzymaniu jednolitego, spójnego wystroju w kuchni bądź łazience? Nie chcesz, aby duży sprzęt AGD zagracał Ci wolną przestrzeń, niszcząc jednocześnie zaplanowaną estetykę, ład i porządek? Pralka do zabudowy to idealne rozwiązanie dla Ciebie! Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, decydując się na jej zakup.

Nowoczesna łazienka z pralką w zabudowie podblatowej

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym różni się pralka pod zabudowę od tej wolnostojącej;
 2. na co zwrócić uwagę przy zakupie pralki do zabudowy oraz jakie parametry powinno mieć odpowiednie urządzenie;
 3. na jaki model warto się zdecydować.

Pralka pod zabudowę – czym się wyróżnia?

Zabudowa pralki w kuchni

Decydując się na zakup pralki, interesująca może być różnica pomiędzy sprzętem pod zabudowę a wolnostojącym. Na pierwszy rzut oka urządzenia nie różnią się prawie niczym, służą do tej samej czynności i działają na tej samej zasadzie. Ważne jest jednak to, iż nie zawsze da się stosować je zamiennie. Podstawowym rozróżnieniem między tymi rodzajami pralek jest to, że model pod zabudowę można równie dobrze wykorzystać jako wolnostojący. Niestety, tak użyta pralka nie będzie wtedy ozdobą dla naszego wnętrza. Natomiast modeli wolnostojących nie będzie dało się w pełni zabudować. Podczas gdy pralki do zabudowy są przystosowane do bezpiecznego montażu wewnątrz szafek (zarówno pod względem wymiarów, jak i rodzaju obudowy), modele wolnostojące są urządzeniami docelowo samodzielnymi. Część z nich da się co prawda częściowo zabudować, np. odpowiednio dostosowując górny blat. Nie zmienia to jednak faktu, iż jeśli od początku mamy zamiar zabudować nasze urządzenie piorące, warto zdecydować się na odpowiednio do tego przystosowany model.

Pralka do zabudowy – na co zwracać uwagę?

Decydując się na zakup pralki pod zabudowę, niezależnie od tego, czy wybierasz zabudowę pełną czy częściową (tzw. podblatową), warto zwrócić szczególną uwagę na poniższe cechy:

 • sposób ładowania – do zabudowy nadają się wyłącznie pralki ładowane od frontu;
 • rozmiar pralki do zabudowy – wymiary urządzenia dobierz do głębokości blatu;
 • ładowność wsadu – większość pralek do zabudowy dostępnych na rynku oferuje pojemność na poziomie 7–8 kilogramów (jest to stosunkowo mniejsza pojemność niż ta, którą oferują nam producenci modeli wolnostojących);
 • maksymalna prędkość wirowania – im wyższa szybkość obrotów pralki, tym ubrania są bardziej suche po wypraniu;
 • klasa energetyczna – wybierając urządzenie w klasie A+++ lub A++, możesz liczyć na bardzo niskie zużycie prądu przez pralkę;
 • dostępne programy – sprawdź, jakie programy posiada pralka i ile trwa najkrótszy z nich.
Polecane pralki do zabudowy
 • 1 499 zł
 • 1 899 zł
 • 2 899 zł
 • 1 649 zł
 • 1 699 zł

Pralka do zabudowy – wymiary

Pralka do zabudowy Electrolux EWG147540W

Wymiary pralek do zabudowy mieszczą się w standardach tego typu sprzętów i nie odbiegają znacząco od ich wolnostojących odpowiedników (poza głębokością bębna – ta w modelach pod zabudowę jest nieco mniejsza). Wszystkie urządzenia z tej kategorii mają podobny rozmiar – ich wysokość wynosi zazwyczaj 59,5–60 centymetrów, a szerokość to 82 centymetry. Poszczególne modele mogą różnić się wspomnianą głębokością, którą należy dobrać indywidualnie, w zależności od wymiarów wnęki, jaką dysponujemy. Na przykład pralka do zabudowy Whirlpool BI WMWG 71484E EU jest głęboka na 54,5 centymetra i mieści do 7 kg prania. Natomiast model AEG L8FBE48SI,o głębokości 54 centymetrów, mieści jeszcze więcej ubrań – nawet do 8 kilogramów. Jak widać, ładowność pralki niekoniecznie wzrasta wprost proporcjonalnie do jej wymiarów.

Jaki model pralki pod zabudowę wybrać?

Choć na rynku sprzętów AGD liczba modeli wolnostojących znacznie przewyższa liczbę tych do zabudowy, nadal można znaleźć kilka wartych uwagi urządzeń z tej drugiej grupy. Oto najlepsze propozycje:

 • Candy CBWM 814D-S – model o głębokości 52 cm i aż 8-kilogramowej pojemności. Klasa energetyczna A+++ przyczyni się do polepszenia stanu nie tylko środowiska, ale i naszego portfela. Dzięki wbudowanemu zabezpieczeniu przed zalaniem oraz blokadzie przedwczesnego otwarcia drzwi, pralka charakteryzuje się wysoce bezpiecznym użytkowaniem.
 • Hoover HBWMO 916TAHC-S – największą zaletą tego modelu jest wbudowany silnik inwerterowy. Gwarantuje on niezawodne działanie urządzenia przez wiele lat. Dodatkowo zapewnia wyjątkowo cichą pracę, dzięki czemu możesz zaplanować pranie nawet późnym wieczorem, bez obaw, że obudzisz domowników.
 • Candy CBWM 712D-S – to model większy, ale o mniejszej niż zaprezentowani poprzednicy pojemności bębna. Szeroka gama dostępnych programów i funkcji pozwala na dostosowanie procesu prania do indywidualnych potrzeb. Do wyboru mamy m.in. programy: Eco Mix 20 stopni, jeans, jedwab, Mix & Wash, odzież niemowlęca oraz szybki 14 min.

Poza kupnem odpowiedniego urządzenia, warto pamiętać o tym, aby zamontować wybrany sprzęt we właściwy sposób. Zaprojektuj łazienkę lub kuchnię tak, by miejsce na pralkę było blisko źródła poboru wody i kanalizacji, a także nie dalej niż 1,2 m od najbliższego gniazdka elektrycznego. Pamiętaj też o pozostawieniu odpowiednich odstępów między urządzeniem a ściankami szafki.

Pralka wybrana i zamontowana zgodnie z naszym poradnikiem, będzie dla Ciebie idealnym kompanem codziennych obowiązków domowych na długie lata.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link