Blokowanie numerów – jak zapobiec natarczywym telefonom?

Autor: Piotr

Każdy kiedyś spotkał się z sytuacją, w której otrzymywał natarczywe telefony. Mogły to być, chociażby, reklamy nowej oferty operatora czy banku. Niekiedy zdarza się, że nie chcemy utrzymywać kontaktu z konkretną osobą. Na szczęście w kilku prostych krokach można sobie z tym poradzić. Jak to zrobić?

Smarton w rękach kobiety z zablokowanym numerem na ekranie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. dlaczego warto zablokować niektóre numery
 2. jak zablokować numer na dowolnym urządzeniu
 3. czy można odblokować uprzednio zablokowany numer

Kiedy warto zablokować dany numer?

Czarny stacjonarny telefon na białym biurku

W sytuacji, kiedy otrzymujemy ciągle niechciane telefony, warto rozważyć taką możliwość. Przez ogólnodostępny internet i rozpowszechnianie danych osobowych niemal na każdym kroku nasz numer może trafiać w niepowołane ręce. Często więc można spotkać się z ofertami bankowymi i pożyczkowymi, propozycjami marketingowymi czy telefonami z działu windykacji. Niektóre z nich są dość uciążliwe i mogą zdarzać się nawet kilka razy dziennie. W sytuacji, kiedy nie jesteśmy nimi zainteresowani, najlepszym rozwiązaniem jest zablokowanie danego numeru telefonu.

Wszyscy polscy operatorzy udostępniają darmową usługę blokowania niechcianych numerów zastrzeżonych za pomocą prostego kodu. W różnych sieciach jednak różnią się one, o czym należy pamiętać. Jak zablokować numery zastrzeżone za pośrednictwem operatora?

 1. Play:
  • Aktywacja usługi: *111*114*1#
  • Dezaktywacja usługi: *111*114*2#
  • Sprawdzenie statusu: *111*114*3#
  • Opis usługi: *111*114*4#
 2. Plus:
  • Użytkownicy tej sieci są w stanie zablokować numer za pośrednictwem aplikacji Plus Online. Po zalogowaniu w zakładce „Usługi” można znaleźć odpowiednią opcję. W ten sposób można kilkoma kliknięciami zablokować wszystkie numery zastrzeżone, które próbują się z nami skontaktować, nie trzeba robić tego pojedynczo.
 3. Nju Mobile:
  • Aktywować odpowiednią usługę można poprzez wysłanie wiadomości, która jest bezpłatna. Pod numer 8087 wysyłamy SMS o treści AKT BPA. Dezaktywacja odbywa się za pomocą wiadomości na ten sam numer o treści REZ BPA.
 4. Orange:
  • Tutaj również sytuacja sprowadza się do wysłania odpowiedniego SMS-a lub wybrania kodu jak w przypadku sieci Play. Aby włączyć usługę, wystarczy wpisać na klawiaturze *110*71#. Natomiast w wypadku SMS wygląda to tak samo jak w Nju Mobile.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli telefonów z różnymi systemami operacyjnymi. W każdym z nich jednak można znaleźć odpowiednią funkcję. Sposób blokowania zależy właśnie od tego, czy korzystamy z iOS czy z Androida. Różnice w tym procesie są stosunkowo niewielkie i jest on równie prosty na obu platformach.

 • 2 999 zł
 • 2 799 zł
 • 4 299 zł
 • 629 zł
 • 699 zł

Blokowanie numeru telefonu na Androidzie

Uśmiechnięta kobieta z telefonem w rękach w biurze

Tutaj niezależnie od producenta cała procedura jest podobna. Mogą różnić się tylko nazwy danych opcji lub sam interfejs. W Google Play można znaleźć także aplikacje, które w tym pomagają. Mają one jednak dodatkową funkcję, dzięki której zobaczymy odpowiednie powiadomienie, że dany numer chciał się z nami skontaktować. Tego typu programów jest wiele. Są to na przykład: Avast antywirus 2020, Blokowanie numeru – Calls Blacklist czy Blokada połączeń. Jak zablokować numer w kilku prostych krokach bez korzystania z aplikacji?

 • Wchodzimy w listę ostatnich połączeń – we wszystkich telefonach proces ten jest taki sam, zwykle wystarczy nacisnąć odpowiednią ikonę.
 • Wyszukujemy niepożądany numer.
 • Wchodzimy w menu edycji danego numeru – może się to różnić w zależności od modelu smartfona. Często wystarczy przytrzymać dany numer lub kliknąć symbol 3 kropek obok niego.
 • W menu edycji wybieramy opcję: „Blokuj kontakt” – nazwa również może się różnić w zależności od modelu. Odnalezienie nie powinno sprawić problemu.

W ten sposób numer zostaje dodany do listy zablokowanych kontaktów. Nie może on wtedy nawiązać z nami połączenia ani wysłać wiadomości SMS. Odblokowanie jest równie proste. Wystarczy w ustawieniach znaleźć opcję: „Zablokowane numery” lub „Czarna lista”, po czym w analogiczny sposób można cofnąć całą procedurę.

Blokowanie numeru telefonu na iOS

Urządzenia od firmy Apple zajmują obecnie sporą część rynku. Procedura blokowania numerów jest tutaj bardzo podobna jak na Androidzie, więc nie powinna stwarzać najmniejszych problemów. Telefony z iOS również można wyposażyć w odpowiednie aplikacje, które mogą dodatkowo ułatwić ten proces, jednak wbudowana funkcja powinna być w zupełności wystarczająca. Jak zablokować numer w kilku prostych krokach na iOS?

 • Przechodzimy do listy połączeń.
 • Wyszukujemy nękający nas numer telefonu.
 • Wchodzimy w informacje o połączeniu.
 • W panelu na dole strony znajduje się opcja “Blokuj tę osobę”, wystarczy ją nacisnąć.
 • Pojawi się komunikat, należy go potwierdzić.

Od tej pory dany numer nie może się z nami skontaktować ani wysyłać wiadomości. Zablokowana osoba może zostawiać wiadomości głosowe, nie otrzymujemy jednak wtedy o tym żadnego powiadomienia. Na iOS, podobnie jak w przypadku Androida, istnieje możliwość cofnięcia całej procedury. Wystarczy znaleźć listę zablokowanych numerów w ustawieniach telefonu lub ponownie wejść w informacje o zablokowanym połączeniu.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów