Data publikacji: 21 sierpnia 2017
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jak kupić odpowiedni dysk twardy?

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Dokumenty, zdjęcia, muzyka, filmy – wszystko, co masz na swoim komputerze, przechowywane jest na jego dysku twardym. Jeśli chcesz swobodnie korzystać z laptopa lub komputera stacjonarnego, pamiętaj, by wyposażyć go w dostatecznie pojemny i szybki dysk twardy. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Jakie są typy dysków twardych?

W sprzedaży dostępne są trzy główne typy dysków twardych:

 • HDD

Najstarszy i najbardziej rozpowszechniony model dysku twardego. Wraz z rozwojem technologii powstawały coraz szybsze i pojemniejsze wersje tych urządzeń. Dziś 500-gigabajtowe dyski pracujące z prędkością 7200 obrotów na minutę to standard. To dobry wybór dla użytkowników, którym zależy na przystępnej cenie urządzenia o stosunkowo dużej pojemności. Dysk HDD bardzo dobrze nadaje się do pracy biurowej.

 • SSD

Zdecydowanie droższe rozwiązanie, jednak warto zauważyć, że nawet najtańszy model dysku SSD będzie prawdopodobnie szybszy od najlepszego dysku HDD. Wynika to przede wszystkim ze sposobu działania – dysk typu SDD zamiast obracających się talerzy (charakterystycznych dla dysku HDD) ma pamięć flash, która jest szybsza (przeszło 2,5-krotnie) i bardziej wytrzymała. Dyskom SSD niestraszne są przenoszenie, wibracje oraz uderzenia. Dzięki temu można je też dłużej eksploatować. Jeśli zależy Ci na płynności działania systemu (bez zawieszania, zacinania się i długiego czasu oczekiwania na transfer danych), to dysk SDD jest stworzony dla Ciebie.

 • SSHD

Jak połączyć dużą pojemność ze sprawnym działaniem tak, aby za to nie przepłacać? Wystarczy wybrać hybrydowy dysk typu SSHD, który jest kompromisem między dwoma opisanymi wyżej urządzeniami. Hybryda zapamiętuje, z których aplikacji korzystasz najczęściej i dzięki temu sprawniej je uruchamia. Zapisywanie danych odbywa się tak, jak w typowym dysku HDD. Dyski SSHD nie są też bardzo pojemne (zwykle można na nich przechowywać między 8 a 32 GB danych).
 


Jakie są najważniejsze cechy dysków twardych?

Przy wyborze każdego urządzenia koniecznie zwróć uwagę na jego parametry i funkcjonalność.

Najważniejsze parametry dysków twardych to:

1.      Pojemność

Wyraża się ją w GB (gigabajtach) lub TB (terabajtach). W zależności od jej wielkości na dysku można przechowywać różną ilość danych. 

Istotne jest, że po podłączeniu dysku do komputera pojemność widoczna w systemie jest mniejsza niż ta deklarowana przez producenta. Na przykład dla dysku o nominalnej pojemności 320 GB, rzeczywista wynosi około 298 GB.

 
Poniższa tabelka przedstawia orientacyjną ilość danych, jakie można przechowywać na dysku w zależności od jego pojemności. Znajdziesz tu też różnice w pojemności nominalnej i rzeczywistej dla popularnych pojemności dysków.

 
Pojemność nominalna
Pojemność rzeczywista Liczba piosenek(1) Liczba zdjęć(2) Filmy w jakości SD  liczba godzin(3) Filmy w jakości HD liczba godzin(4)
250 GB 233 GB 62 500 100 000 96 30
320 GB 298 GB 80 000 128 000 123 39
500 GB 466 GB 125 000 200 000 193 60
640 GB 596 GB 160 000 256 000 246 70
750 GB 698 GB 187 500 300 000 289 90
1 TB 931 GB 250 000 400 000 385 120
1,5 TB 1397 GB 375 000 600 000 578 180
2 TB 1863 GB 500 000 800 000 770 240
(1) piosenka w formacie MP3, bit rate 128 kbps, czas 4 min
(2) zdjęcie 2,5MB, aparat z matrycą 6 mln pikseli
(3) film DVD Video: 5,5 Mb/s (2,597 GB/h) data rate
(4) film HD Video: 8,3 GB/h, 720p lub 1080i

2.      Prędkość

Im szybsza praca dysku, tym sprawniejsze zapisywanie i odczytywanie danych. Obecnie na rynku można znaleźć dyski przetwarzające informacje z prędkością:

 • 5400 obr/min – spotykane bardzo często w notebookach; nadają się do pracy codziennej i biurowej,
 • 7200 obr/min – tradycyjny dysk w komputerze stacjonarnym, zapewniający komfortową pracę w warunkach domowych,
 • 10000 obr/min – najszybsze dyski do zastosowań multimedialnych; świetnie sprawdzą się też u graczy. 
   

3.      Wielkość

 Na rynku są dostępne trzy podstawowe wielkości dysków:

 • 3,5 cala  – takie wymiary mają urządzenia o największych pojemnościach – powyżej 2 TB. Instaluje się je najczęściej w komputerach stacjonarnych i serwerach. Po umieszczeniu w odpowiedniej obudowie wykorzystuje się je również w dyskach zewnętrznych – wtedy konieczny jest zasilacz sieciowy.
 • 2,5 cala – dyski twarde tej wielkości montuje się w większości laptopów i w przenośnych dyskach zewnętrznych. Ich główną zaletą jest mała waga i kompaktowe wymiary przy stosunkowo dużej pojemności (do 1 TB). W odróżnieniu od dysków 3,5-calowych, są zasilane bezpośrednio z portu USB, co ułatwia ich instalację.
 • 1,8 caladyski o tak małych gabarytach stosowane głównie w ultramobilnych laptopach.

Dyski wewnętrzne i zewnętrzne – do czego służą?

Dyski wewnętrzne wykorzystuje się zwykle przy rozbudowie komputerów PC, rzadziej laptopów. Kupując dysk wewnętrzny, warto zwrócić uwagę na typ podłączenia do płyty głównej komputera (te informacje znajdziesz w dokumentacji płyty głównej). W większości przypadków jest to złącze SATA, rzadziej IDE. Dzięki takiej rozbudowie domowy komputer staje się wydajniejszy i szybciej pracuje.

Dyski zewnętrzne to nie tylko sposób na zwiększenie możliwości komputera, lecz także na wykonanie kopii zapasowej systemu operacyjnego. Takie zabezpieczenie dobrze sprawdzi się w przypadku bardziej awaryjnych dysków twardych HDD. Dzięki temu w razie ich uszkodzenia lub kradzieży laptopa nie stracisz wszystkich dotychczasowych danych. Na dyskach przenośnych możesz także przechowywać pliki, z których rzadziej korzystasz.

Wyróżniamy dyski zewnętrzne wielkości 2,5 cala i 3,5 cala. Zaletą tych drugich jest z reguły większa pojemność, wadą – rozmiar i konieczność stosowania dodatkowego zasilania. Dyski o wielkości 2,5 cala  mniejsze i lżejsze, a do zasilania i komunikacji z komputerem wykorzystują port USB.

W obu rodzajach stosowane są różne typy podłączenia do komputera:

 • USB 3.0 umożliwia przesyłanie danych z prędkością do 4,8 GB/s (600 MB/s), czyli 10-krotnie większą niż USB 2.0. Jest też w pełni kompatybilny z poprzednimi standardami USB 2.0 i 1.1.,
 • USB 2.0 umożliwia przesyłanie danych z prędkością do 480 MB/s (60 MB/s) i jest kompatybilny ze standardem USB 1.1.,
 • FireWire 400 i 800 umożliwia przesyłanie danych z prędkością odpowiednio do 400 i 800 Mb/s,
 • eSATA umożliwia przesyłanie danych z prędkością do 150 MB/s,
 • RJ-45 to typowy port sieciowy pozwalający na wykorzystanie dysku jako dysku sieciowego. Można go podłączyć do domowego routera, switcha lub bezpośrednio do komputera. W zależności od przepustowości sieci można uzyskać prędkość 10100 lub 1000 MB/s,
 • WiFi umożliwia bezprzewodowe połączenie z routerem lub komputerem. Maksymalna prędkość przesyłania danych to 300 MB/s.

Jakie typy dysków zewnętrznych można znaleźć na rynku?

Typowy zewnętrzny dysk twardy pozwala na magazynowanie i przenoszenie zawartych na nim danych. Jednak w zależności od rodzaju obudowy, zastosowanego oprogramowania oraz układu wejść i wyjść możemy wyodrębnić dwie podgrupy dysków zewnętrznych o większej funkcjonalności. Są to:

Dyski i odtwarzacze multimedialne można bezpośrednio podłączyć do telewizora, zestawu muzycznego czy kina domowego i odtwarzać zgromadzone na dysku multimedia: filmy, zdjęcia, muzykę. W zależności od modelu są wyposażone w cyfrowe (HDMI, optyczne, koaksjalne) lub/i analogowe (komponentowe, kompozytowe, liniowe audio) wyjścia obrazu i dźwięku. 


W zależności od zainstalowanego oprogramowania, dyski przenośne obsługują różne standardy zapisu:

 • filmu: .avi, .dat, .divx, .flv, .ifo, .iso, .m2t, .m2ts, .m4v, .MKV, .mov, .mp4, .mpg, .rm, .rmvb, .tp, .trp, .ts, .vob, .wmv;
 • dźwięku: AAC, AC3, Dolby Digital, DTS, FLAC, MKA, MP3, Ogg, WAV, WMA;
 • zdjęć: BMP, GIF, JPEG, JPG, PNG.

 

Za pomocą dysków sieciowych można:

 • udostępniać zdjęcia, filmy, muzykę i dowolne pliki innym komputerom i urządzeniom podłączonym do sieci domowej,
 • wykorzystywać dyski zainstalowane w laptopie oraz te podłączane do niego za pomocą odpowiedniego złącza, np. USB,
 • skonfigurować dostęp do plików znajdujących się na serwerze bezpośrednio z internetu. Użytkowników i/lub ich grupy można przypisać do folderów z uprawnieniami do odczytu lub odczytu i zapisu danych. Dzięki temu informacje przechowywane na dysku są bezpieczne. Część modeli domowych serwerów pozwala na pobieranie danych z internetu bezpośrednio na dysk serwera, bez konieczności wykorzystywania komputera. 

 

Proponowane Towary:

Samsung 850 EVO MZ-75E250B/EU 250 GB
Adata Ultimate SU800 128GB
Crucial MX300 SSD 275GB
Adata Ultimate SU800 256GB
GoodRam CX300 120GB
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
19 7
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Idealnie przycięty zarost na weekend, a w poniedziałek na gładko, czyli od czego zacząć i co warto wiedzieć o golarkach elektrycznych i trymerach

Zastanawiasz się, jak szybko i precyzyjnie wystylizować zarost? Jak wybrać odpowiednią golarkę elektryczną i trymer? Przeczytaj nasz artykuł. 
Zobacz więcej   

Cicha noc przez cały rok - dlaczego warto wybrać ciche produkty?

Irytuje Cię głośne wirowanie pralki? Chciałbyś odkurzyć mieszkanie i nie przeszkadzać innym domownikom? Idealnym rozwiązaniem dla Ciebie są ciche produkty. Dlaczego warto się nimi zainteresować? Przeczytaj nasz artykuł
Zobacz więcej   

Jak nie dać się przeziębieniu? 5 prostych sposobów na wzmocnienie odporności jesienią

Często jesteś przeziębiony? Chodzisz wiecznie niewyspany? Jesteś zmęczony? Być może to nie wina jesiennej pogody - padającego deszczu, niskiej temperatury i porywistego wiatru - tylko znak, że masz obniżona odporność. Jak ją poprawić? Przedstawiamy 5 sposobów na wzmocnienie odporności.
Zobacz więcej   

Znajdź nas