Jaki dysk twardy będzie najlepszy? Zobacz, na co zwrócić uwagę przy wyborze

Autor: Jan

Dysk twardy pełni w komputerze bardzo ważną rolę. W końcu musi pomieścić wiele dokumentów, zdjęć, muzyki, filmów – wszystko to, co przez lata używania sprzętu gromadzi się w folderach. Niezależnie od tego, czy używasz komputera stacjonarnego czy laptopa, musisz wyposażyć go w odpowiednie zasoby pamięci. Ale jaki dysk twardy będzie odpowiedni? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są rodzaje dysków twardych;
 2. jakie parametry dysków twardych są najważniejsze;
 3. jaki dysk twardy wybrać.

Dysk twardy – rodzaje

W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, jaki dysk twardy wybrać, pomocne jest rozróżnienie na ich trzy podstawowe rodzaje: HDD, SSD i SSHD. Produkty te różnią się od siebie szybkością, sposobami działania i oczywiście ceną. Te z pierwszej grupy to najstarsze i zdecydowanie najbardziej rozpowszechnione modele dysków twardych. Znajdziesz je pod obudową wielu komputerów dostępnych na rynku. Jeśli zastanawiasz się, jaki dysk twardy wybrać do swojego urządzenia, ale nie chcesz przeznaczać na tę inwestycję zbyt dużo pieniędzy – modele HDD są dobrym rozwiązaniem. Mają stosunkowo duże pojemności, a praca w tempie 7200 obrotów na minutę to w przypadku tych modeli standard.

A jaki dysk twardy do laptopa z wyższej półki cenowej? Warto zastanowić się nad modelem SSD. To zdecydowanie droższa propozycja, ale nawet najtańsze dyski SSD w praktyce okazują się szybsze niż najlepsze modele HDD. Dlaczego tak jest? Te dwa rodzaje dysków twardych różnią się mechanizmem działania. Te z rodziny SSD wykorzystują pamięć flash, która jest 2,5 razy szybsza niż obracające się talerze w dyskach HDD, a przy tym – bardziej wytrzymała. Jeśli nie wiesz, jaki dysk twardy do laptopa wybrać, a potrzebujesz urządzenia o dużej mobilności – dysk SSD będzie dobrym rozwiązaniem. Nie straszne mu bowiem wibracje, uderzenia i przenoszenie. Możesz też eksploatować go dłużej, ciesząc się płynnością i szybkością działania bez zawieszania, zacinania się systemu i przeciągającego się oczekiwania na przesył danych.

Ostatnia grupa, czyli dyski SSHD, stanowią odpowiedź na pytanie, jak połączyć cechy dwóch poprzednich, nie windując przy tym ceny urządzenia. SSHD to dysk hybrydowy, coś w rodzaju kompromisu dla tych, którzy zastanawiają się jaki dysk twardy będzie jednocześnie szybki i nie za drogi. Urządzenie zapamiętuje, których aplikacji używasz najczęściej i te uruchamia sprawniej. Zapisywanie danych odbywa się tak samo jak w przypadku dysku HDD. Modele SSHD nie są jednak zbyt pojemne, dlatego będą dobrym rozwiązaniem np. do komputera biurowego.

 • 259 zł
 • 249 zł
 • 549 zł
 • 121,99 zł
 • 128,99 zł

Dysk twardy – parametry

Najważniejszy z parametrów, który powinien wpływać na to, jaki dysk twardy wybrać, to oczywiście pojemność. W końcu urządzenie to służy zwiększaniu zasobności pamięci komputera. Pojemność dysków twardych wyraża się w gigabajtach lub terabajtach. Im ich więcej, tym dłużej będziesz się cieszyć z wolnego miejsca do przechowywania plików. Pamiętaj jednak, że po podłączeniu urządzenia do komputera jego pojemność będzie nieco mniejsza niż deklarował producent. Nie są to duże różnice. Dla przykładu dysk o nominalnej pojemności 320 GB pomieści w rzeczywistości 298 GB.

Druga ważna rzecz, którą należy wziąć pod uwagę, gdy zastanawiamy się jaki dysk twardy kupić, to jego prędkość. Im szybciej urządzenie będzie pracowało, tym efektywniejsze będzie zapisywanie i odczytywanie przez nie danych. Szukając odpowiedniego dysku dla siebie, natkniesz się najpewniej na następujące prędkości:

 • 5400 obr/min – bardzo często pojawiają się w notebookach; wystarczą, jeśli szukasz dysku twardego do komputera biurowego;
 • 7200 obr/min – najczęściej montowane w komputerach stacjonarnych; zapewniają komfortową pracę i należą do standardowych rozwiązań;
 • 10000 obr/min – to najszybsze dyski twarde do zastosowań multimedialnych; idealnie sprawdzą się w komputerach gamingowych.

Trzeci z parametrów pomocnych odpowiedzi na pytanie jaki dysk twardy wybrać, to wielkość. I w tym przypadku na rynku dostępne są trzy warianty:

 • 3,5 cala – najczęściej taki rozmiar mają dyski twarde o największych pojemnościach, czyli powyżej 2 TB. Takie urządzenie najlepiej sprawdzi się w przypadku komputerów stacjonarnych, które pod obudową mogą sporo zmieścić. Możesz również wykorzystać ten model, jeśli zastanawiasz się jaki zewnętrzny dysk twardy wybrać. W takim przypadku skorzystaj z obudowy i wyposaż się w zasilacz sieciowy.
 • 2,5 cala – takie, mniejsze o cal, dyski twarde montuje się w większości laptopów i wykorzystuje jako przenośne dyski zewnętrzne. Ich główną zaletą są mała waga i kompaktowe wymiary przy stosunkowo dużej pojemności (do 1 TB). W odróżnieniu od dysków 3,5-calowych są zasilane bezpośrednio z portu USB, co ułatwia ich instalację.
 • 1,8 cala – czyli odpowiedź na pytanie, jaki dysk twardy do laptopa ultramobilnego wybrać. Takie modele są niezwykle lekkie i z powodzeniem zmieszczą się nawet w bardzo cienkich laptopach.

Jaki dysk twardy wybrać?

Dużą pojemność i szybkość działania zapewni model Seagate Backup Plus Hub. To aż 10 TB pojemności i technologia SSD. Ma wielkość 3,5 cala i sprawdzi się głównie jako dysk zewnętrzny. Jeśli szukasz dysku twardego, który warto wybrać do zamontowania pod obudowę, dobrą propozycją będzie Crucial MX500. Urządzenie daje 500 GB dodatkowej pojemności, a ma tylko 2,5 cala wielkości. Crucial MX500 również jest dyskiem SSD, co zapewnia szybkość jego działania. Innym rozwiązaniem, jeśli chodzi o dyski twarde wewnętrzne, jest Samsung 860 QVO. Ma on wielkość 2,5 cala, a jest w stanie pomieścić 1 TB danych. W tej samej klasie produktów mieści się również Patriot Burst. Posiada mniejszą pojemność (480 GB), ale jest rozwiązaniem bardzo ekonomicznym. Wśród produktów z wyższej półki cenowej wyróżnia się model LaCie Bolt 3 RAID Thunderbolt 3. Daje on 2 TB pojemności, a jego dużym atutem jest łącze Thunderbolt, które gwarantuje szybki przesył danych.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów