Jak zacząć streamować na Twitchu? Poradnik krok po kroku

Autor: Joanna

Gaming to jedna z najpopularniejszych form spędzania wolnego czasu nie tylko wśród młodzieży. Dzięki rozwojowi e-sportu coraz więcej osób decyduje się udostępniać w sieci swoje nagrania. Wiodącym serwisem internetowym w tej dziedzinie jest Twitch. Co warto wiedzieć o tej platformie? Jak założyć konto i udostępniać swoje filmy?

Komputer i mikrofon przygotowane do streamowania na Twitchu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co to jest streamowanie
  2. w jaki sposób zacząć streamować na Twitchu
  3. co będzie nam niezbędne do udostępniania swoich filmów

Czym jest streamowanie?

Streamowanie gry na Twitchu

W ostatnim czasie w mediach i internecie coraz częściej spotykamy się z pojęciem streamowania. Jest ono doskonale znane szczególnie miłośnikom gier komputerowych, którzy lubią dzielić się swoimi bataliami z innymi graczami. Streamowanie gier to w dużym uproszczeniu transmitowanie swoich rozgrywek, zarówno obrazu, jak i dźwięku, w internecie. Z każdym rokiem staje się ono coraz bardziej popularne, a powodem tego stanu rzeczy jest na pewno popularyzacja e-sportu. Słysząc hasło streamowanie, nasuwa nam się na myśl platforma internetowa Twitch. To jeden z największych i najpopularniejszych serwisów umożliwiających transmitowanie swoich rozgrywek przez internet. Liczbę osób udostępniających streamy i śledzących zmagania szacuje się w milionach. Twitch oglądalnością przebija nawet niektóre stacje telewizyjne, co pokazuje jaki potencjał ma ten serwis. Jak zacząć streamować na Twitchu? Nie jest to trudne. Jeśli chcemy, aby nasze zmagania w różnych rodzajach gier oglądali inni, wystarczy założyć konto na portalu Twitch.tv. Aby zyskiwać coraz większą popularność, warto zacząć od nadania swojemu kanałowi nieszablonowej nazwy, która będzie chwytliwa i od razu może przypaść do gustu pewnej grupie odbiorców. Ponadto dobrze jest regularnie udostępniać filmy ze swoich rozgrywek. To na pewno wpłynie pozytywnie na to, jak będą odbierać kanał widzowie. Dobrym wyborem będzie połączenie swojego konta z profilami w mediach społecznościowych. Ten zabieg na pewno ułatwi nam reklamę i promocję. Połączenie konta z Facebookiem czy Twitterem jest bardzo proste i może przynieść wymierne korzyści w postaci dodatkowej grupy widzów, a o to przecież nam chodzi. Najlepiej czynność tę zrobić przy konfiguracji konta zaraz po jego rejestracji. Nie zapomnijmy również o bezpieczeństwie naszego konta i dostosowaniu treści prezentowanych materiałów, tak aby nieodpowiednie treści nie dostały się do osób niepełnoletnich.

Polecane kamery internetowe
  • 459 zł
  • 179,99 zł
  • 459 zł
  • 199,99 zł
  • 69,99 zł

Jak streamować na Twitchu – co będzie nam potrzebne?

Logitech HD Pro Webcam C922

Streamowanie na Twitchu nie dość, że jest popularne, to dla wielu osób okazuje się także dodatkowym źródłem dochodu. Najwięksi potrafią zarobić niemałe pieniądze. Wszystko dzięki temu, że podczas naszych transmisji możemy wyświetlać reklamy, z których zysk jest dzielony między właściciela transmisji a platformę Twitch. Jak streamować na Twitchu? Trzeba zacząć od sprzętu. Odpowiedni komputer to podstawa. Obecnie na rynku mamy bardzo wiele modeli komputerów i laptopów przeznaczonych do gamingu, tak więc wybór jest naprawdę duży. Trzeba pamiętać, że urządzenie musi być wydajne i dawać gwarancję nie tylko uruchomienia gry, ale też możliwość płynnego grania, nagrywania materiału, a czasem nawet udostępniania relacji „na żywo”. Godnym polecenia laptopem, dzięki któremu będziemy mogli udostępniać filmy z naszych batalii, jest ASUS TUF Gaming FX504GM-E4402T o ekranie 15,6 cala. Urządzenie ponadto posiada solidny procesor Intel Core i7 8gen 8750H 2,2 –4,1 GHz oraz 8 GB pamięci RAM. Dzięki dyskowi o pojemności 1000 GB mamy możliwość przechowywania naprawdę dużej liczby gier i plików. Producent zadbał o graczy, instalując w urządzeniu podświetlaną klawiaturę, dzięki czemu rozgrywka nawet wieczorami będzie prawdziwą przyjemnością, ponieważ nie będziemy musieli martwić się o dodatkowe oświetlenie. Jeśli do streamowania gier, ktoś woli używać komputera stacjonarnego, to doskonałym wyborem okaże się Optimus E-Sport GB360T-CR7. Streamować na Twitchu nie będzie można, jeśli nie będziemy posiadać dobrego łącza internetowego. Powinno posiadać ono dużą przepustowość, czyli tzw. upload.

Jaki sprzęt będzie jeszcze potrzebny?

Komputer, łącze o odpowiedniej przepustowości i konto na platformie Twitch nie wystarczą do prawidłowego udostępniania filmów ze swoich rozgrywek. Potrzebna jest jeszcze m.in. aplikacja streamingowa. Jest ich kilka, ale jedną z popularniejszych jest Evolve. To darmowa aplikacja, dzięki czemu na starcie nie narażamy się na dodatkowe koszty. Dużym plusem jest również prostota w obsłudze, wystarczy tylko ustawić właściwą rozdzielczość i liczbę klatek na sekundę. Z poziomu aplikacji decydujemy o stopniu zużycia procesora oraz o tym, czy np. do gry chcemy używać mikrofonu. Jeśli już o nim mowa, to dobrym wyborem będzie zakup Trust GXT 242 Lance Streaming 22614 lub Trust Emita USB Studio 21753, które mogą służyć zarówno jako przewodowy, jak i bezprzewodowy model. Oczywiście musimy się zdecydować także na którąś z gier. Tutaj wybór jest bardzo duży – od gier sportowych po strategiczne czy symulatory. Wszystko zależy od preferencji. Warto też w czasie rozgrywki zadbać o swoje zdrowie, stąd poleca się kupić odpowiedni fotel (np. Diablo Chairs X-Fighter w kolorze niebieskim), który ochroni w znacznym stopniu nasz kręgosłup.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów