Sprawdzone i skuteczne sposoby na przyspieszenie komputera

Autor: Joanna

Komputer, nawet wyposażony w najlepsze podzespoły, może z biegiem czasu zacząć działać nieco wolniej. Powodem nie musi jednak być awaria, lecz choćby zapchany dysk twardy lub nadmiar kurzu na wiatraku. Poznaj najlepsze sposoby na to, jak przyspieszyć pracę komputera.

Jak przyspieszyć komputer, aby nie tracić czasu przez obniżoną wydajność?

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak przyspieszyć komputer poprzez optymalizację programów
  2. jaki dysk twardy kupić, by zwiększyć prędkość pracy komputera
  3. jak przyspieszyć pracę przegrzewającego się laptopa
  4. jak przyspieszyć uruchamianie komputera

Optymalizacja programów to postawa

Na przyspieszenie laptopa ma wpływ użycie dysku zewnętrznego do przechowywania plików

Najprostszym sposobem na przyspieszenie pracy komputera jest skorzystanie z funkcji defragmentacji dysku. Cały proces nie powinien potrwać dłużej niż pół godziny, o ile dysk twardy nie będzie zbytnio zapchany. Jednak w ekstremalnych przypadkach defragmentacja może zająć nawet parę godzin. Dzięki tej metodzie uporządkujemy wszystkie dane na dysku, a w efekcie będą one łatwiej dostępne. Warto korzystać z tej funkcji przynajmniej raz na dwa miesiące. Jeżeli to za mało, sprawdź, jaki dysk zewnętrzny kupić.

Druga metoda polega na wyczyszczeniu rejestru Windows. Po kilku latach użytkowania system ma kilkaset wpisów, z których część to jedynie pozostałości po usuniętych programach. Skasowanie tych wpisów znacznie przyspieszy pracę komputera. Służącym do tego narzędziem jest m.in. popularny i darmowy CCleaner.

Warto też zainstalować program antywirusowy, który nie spowalnia komputera. Co ciekawe, wiele znanych aplikacji korzysta z ogromnej ilości zasobów systemu i tym samym zużywa dużą ilość pamięci RAM.

Prędkość pracy komputera a dysk twardy

Dla użytkowników tradycyjnych dysków HDD nie ma skuteczniejszej metody na przyspieszenie swojego komputera niż zakup szybkiego dysku SSD. Układy te oferują znacznie lepszy dostęp do danych, gdyż zbudowane są z kontrolerów, chipów i płyty głównej. Dane przechowywane są na nich w zupełnie inny sposób. Dzięki temu, że nie mają ruchomych części, dyski SSD pracują szybciej, ciszej i są trwalsze. Co więcej, trudniej je uszkodzić, gdyż są mniej wrażliwe na uderzenia. Zakup takiego dysku to najlepszy sposób na to, aby przyspieszyć działanie komputera. Wielu użytkowników instaluje na nim system operacyjny, dzięki czemu całe urządzenie jest gotowe do pracy w ciągu kilku sekund.

Wadą dysków SSD jest cena. Co prawda z czasem są coraz tańsze, lecz i tak kosztują więcej niż dyski HDD. Oprócz tego nie są aż tak pojemne jak ich starsze odpowiedniki, a ich pamięć jest podatna na zużycie elektryczne ‒ wynika to z konstrukcji tych urządzeń. Mimo to dostępne są różne wersje dysków SSD, które z powodzeniem dopasujemy zarówno do starszych, jak i nowszych komputerów. Dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie komputera w dysk HDD, np. do przechowywania danych, oraz dysk SSD do instalacji systemu.

  • 199,99 zł
  • 619 zł
  • 439 zł
  • 299 zł
  • 2 309 zł

Jak przyspieszyć pracę laptopa, który się przegrzewa?

Czyszczenie komputera za pomocą patyczka higienicznego

Gdy laptop częściej się zawiesza, jest mniej wydajny i wyłącza się bez ostrzeżenia, prawdopodobnie oznacza to, że się przegrzewa. Aby przywrócić mu sprawne działanie, warto zacząć od wyczyszczenia go sprężonym powietrzem. W tym celu należy odkręcić obudowę, po czym przeczyścić otwory wentylacyjne i wentylator. Taką puszkę, np. sprężony gaz Reinston, oferuje sklep RTV EURO AGD. Do wyboru mamy puszki o pojemności 400 ml i 600 ml. Warto też regularnie czyścić laptop z kurzu, który gromadzi się na obudowie. W tym celu możemy użyć np. chusteczek czyszczących Reinston lub płynu do czyszczenia ekranów Reinston.

Kolejnym sposobem na przyspieszenie pracy komputera jest wymiana pasty termoprzewodzącej. W tym celu należy zdjąć obudowę laptopa oraz radiator, a następnie dokładnie usunąć starą pastę i nałożyć nową. Wówczas komputer zacznie działać znacznie wydajniej.

Innym dobrym sposobem jest zakup podkładki chłodzącej. Pamiętajmy, aby unikać tanich podkładek nieznanych producentów. Ponadto warto również ograniczyć liczbę programów, a zwłaszcza tych, z których rzadko korzystamy. Starsze komputery często nie są w stanie wykonywać zbyt wielu operacji na raz. Aby ustalić, które z nich najbardziej obciążają procesor, skorzystajmy z menadżera zadań.

Jak przyspieszyć uruchamianie komputera?

Sprawdzonym sposobem na przyspieszenie uruchamiania i pracy komputera jest instalacja nowych sterowników, które – jak wiadomo – odpowiadają za pracę wszystkich podzespołów. Gdy sterowniki są przestarzałe, laptop działa wolniej. Warto również ograniczać instalację nowego oprogramowania i robić to jedynie wtedy, gdy dana aplikacja rzeczywiście będzie nam potrzebna. Jeżeli po pewnym czasie uznamy, że któryś z programów jest zbędny, usuńmy go niezwłocznie. Podczas startu systemu większość z nich uruchamia w tle różne procesy, które zużywają moce przerobowe komputera.

Innym sposobem na to, aby przyspieszyć uruchamianie komputera, jest regularne aktualizowanie systemu, a także ustawienie priorytetu bootowania z dysku na pierwszym miejscu.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link