Jak działa router Wi-Fi?

Autor: Anna

Korzystanie z bezprzewodowego internetu w domu i biurze wymaga zaopatrzenia się w urządzenie sieciowe do rozdzielania sygnału między wieloma urządzeniami obsługującymi standard Wi-Fi. Poznaj różnice między łączem xDSL a ADSL i wybierz optymalny router Wi-Fi.

Router xDSL z dostępem do Internetu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak działa router Wi-Fi,

- czym jest router xDSL,

- kiedy wybrać router z modemem ADSL.

Jak działa router Wi-Fi?

Router ADSLRouter Wi-Fi to urządzenie sieciowe, którego podstawowym zadaniem jest rozdzielanie sygnału internetowego. Z jego pomocą możliwe staje się jednoczesne korzystanie z usług internetowych z poziomu kilku komputerów, smatfonów, tabletów i telewizora Smart TV.

Większość routerów Wi-Fi posiada od jednego do nawet ośmiu portów LAN, umożliwiających przewodowe udostępnianie sieci w infrastrukturze Ethernet. Używają jej m.in. drukarki, laptopy czy komputery stacjonarne wyposażone w gniazdo RJ-45. Za sprawą anten nadawczych sygnał przesyłany jest również bezprzewodowo, zgodnie ze standardami Wi-Fi.

Aby uzyskać dostęp do internetu za pomocą routera Wi-Fi, niezbędne jest zaopatrzenie się w urządzenie obsługujące typ łącza, z którego korzysta Twój dostawca internetu. Do najpopularniejszych rozwiązań należą routery xDSL oraz routery ADSL. Jakie urządzenie wybrać?

WARTO WIEDZIEĆ

Jeśli nie wiesz jakie łącze internetowe jest zainstalowane w Twoim mieszkaniu lub domu, możesz zapatrzyć się w bezprzewodowy modem xDSL, czyli router z obsługą zarówno łącza xDSl, jak i ADSL, np. ASUS DSL-AC56U.

Bezprzewodowy router xDSL z czterema antenami

Router xDSL – urządzenie z gniazdem RJ-45

Pierwszy rodzaj routerów Wi-Fi to sprzęt nieposiadający modemu telefonicznego. Portem WAN, czyli interfejsem do konfiguracji łącza internetowego, jest w tym przypadku RJ-45. Z łączy xDSL korzystają sieci lokalne oraz telewizja kablowa, w tym m.in. UPC, ASTER czy VECTRA. Przykładem routera xDSL jest ASUS RT-AC1300G PLUS, wyposażony dodatkowo w zaporę ogniową (firewall) zabezpieczającą domową sieć bezprzewodową przed niepowołanym dostępem.

Router xDSL to dobry wybór, jeśli dostawca internetu doprowadził do mieszkania czy biura kabel sieciowy lub udostępnił zewnętrzny modem z wyjściem RJ-45. W tym przypadku nie ma jednak możliwości korzystania z internetu udostępnianego za pośrednictwem kabla telefonicznego.

Polecane routery
  • 119 zł
  • 1 179 zł
  • 89,99 zł
  • 90,79 zł
  • 979 zł

WARTO WIEDZIEĆ

Korzystanie z mobilnego internetu w domowych warunkach jest możliwe dzięki routerom 3G/4G. Posiadają one specjalne gniazdo na kartę SIM, dzięki czemu możesz bez przeszkód używać sieci udostępnianej przez operatora komórkowego.

Router ADSL – urządzenie z gniazdem RJ-11

Innym typem urządzenia do dystrybucji internetu między domowymi sprzętami Wi-Fi jest router z modemem ADSL. Z tyłu obudowy znajdziesz wejście na wtyczkę RJ-11, stosowaną w infrastrukturze Telekomunikacji Polskiej. Routery ADSL są w stanie przetwarzać sygnał telefoniczny, dzięki czemu możesz bez przeszkód korzystać z usług Neostrady TP, Netii Dialogu, Multimo, Net24, Tele2 bądź innych dostawców internetowych korzystających z tego typu łączy.

Gniazdo RJ-11 znajdziesz m.in. w routerze ASUS DSL-N12E, umożliwiającym szybką transmisję danych z maksymalną prędkością 300 Mb/s (standard 802.11n), oraz w TP-LINK Archer VR600, który działa w dwóch częstotliwościach (DualBand), umożliwiając wygodny streaming wideo oraz płynną rozrywkę w wymagających grach sieciowych.

Korzystasz z Neostrady i nie wiesz jaki router Wi-Fi sprosta Twoim potrzebom? Sprawdź nasz przewodnik po najlepszych urządzeniach ADSL: Router do Neostrady – jaki model wybrać. Wszystkie routery Wi-Fi najdziesz na stronach RTV EURO AGD.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link