Bezprzewodowy system alarmowy do domu. Co warto o nim wiedzieć?

Autor: Anna

System alarmowy bezprzewodowy jest zasilany bateriami lub akumulatorem. Informuje o zagrożeniu sygnałem dźwiękowym lub świetlnym i jest intuicyjny w obsłudze. Bezprzewodowy system alarmowy do samodzielnego montażu sprawdzi się jako urządzenie jednostkowe. Można też go połączyć, np. z czujnikami dymu i gazu, zapewniając kompleksową ochronę swojego domu.

Bezprzewodowy zestaw alarmowy z prostą obsługą

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak działa bezprzewodowy system alarmowy;
  2. o bezprzewodowych systemach alarmowych z prostą obsługą;
  3. jak zamontować bezprzewodowy system alarmowy;
  4. jakie są dostępne modele bezprzewodowych systemów alarmowych.

Jak działa bezprzewodowy system alarmowy

Bezprzewodowy system alarmowy współpracuje ze smartfonem

Nowoczesne bezprzewodowe systemy alarmowe (takie jak Xiaomi Mi Smart Sensor Set) to czujniki zasilane bateriami lub akumulatorem i współpracujące z centralką alarmową, zazwyczaj zasilaną przewodowo. Poszczególne elementy zestawu komunikują się ze sobą za pomocą fal radiowych. Czujniki są wyposażone w sygnalizatory dźwiękowe i świetlne, dzięki którym domownicy są informowani o zagrożeniu tuż po jego wykryciu. System alarmowy bezprzewodowy automatycznie kontroluje też poziom naładowania baterii oraz sprawność czujników. O ewentualnych błędach w komunikacji lub wyczerpującym się akumulatorze informuje sygnał dźwiękowy, inny niż ten ostrzegający o zagrożeniu.

Bezprzewodowe systemy alarmowe z prostą obsługą

Domowe systemy alarmowe (np. Somfy Protect Zestaw alarmowy) mają intuicyjną obsługę i nie ma konieczności łączenia ich z dodatkowymi formami zabezpieczeń bezprzewodowych. Zaprojektowano je w taki sposób, aby informowały o wszelkich próbach zakłócania transmisji radiowej czy złamania zabezpieczeń systemowych. Jeżeli ktoś będzie usiłował otworzyć obudowę alarmu lub wyrwać aparat z podłoża, sygnał dźwiękowy lub świetlny od razu poinformuje o tym domowników. Jeśli zależy nam na wielopoziomowym zabezpieczeniu naszego majątku, w dowolnym momencie możemy połączyć swój bezprzewodowy system alarmowy do domu z czujnikami ruchu, dymu, gazu, czadu.

WARTO WIEDZIEĆ

Bezprzewodowe systemy alarmowe do samodzielnego montażu, mimo że zasilane bateriami lub akumulatorem, są funkcjonalne i żywotne. Producenci niektórych zestawów określają minimalną normę działania w pełni naładowanego akumulatora na 1 rok.

Polecane systemy alarmowe
  • 299 zł
  • 279 zł
  • 1 649 zł

Bezprzewodowe systemy alarmowe – montaż

Bezprzewodowy zestaw alarmowy z prostą obsługą

Poszczególne bezprzewodowe systemy alarmowe mogą nieznacznie się od siebie różnić, więc przed instalacją konkretnego modelu warto zapoznać się z instrukcją i postępować zgodnie z jej wskazówkami. Podczas montażu każdego domowego systemu alarmowego należy:

  • Bezprzewodowe czujniki umieszczać wysoko, dzięki czemu poszczególne elementy będą lepiej łączyć się z centralką. Oprócz tego unikniemy przypadkowego zasłonięcia ich przez przedmioty lub ludzi wchodzących do pomieszczenia.
  • Montaż bezprzewodowego systemu alarmowego w domu powinniśmy zaczynać od założenia i uruchomienia centralki, a dopiero potem czujników. Następnie sprawdzamy, czy sygnał radiowy jest wyższy niż 40%. Jeżeli nie, przestawiamy lub przesuwamy urządzenie. Elementy alarmu montujemy na stałe dopiero wtedy, gdy złapiemy dobry zasięg.
  • Baterię bądź akumulator (zależnie od modelu) umieszczamy w czujniku dopiero przed zarejestrowaniem elementów w bezprzewodowym systemie alarmowym. W ten sposób wydłużamy ich działanie. Pozbawione komunikacji z centralką, zaczynają zużywać więcej energii i szybciej się rozładowują.

Systemy alarmowe bezprzewodowe – przegląd dostępnych modeli

W sprzedaży znajdziemy różne modele systemów alarmowych zasilanych bateriami lub akumulatorem. Przykładem takiego zestawu jest Ferguson SmartHome Security Kit. Urządzenie na bieżąco przekazuje dane z otoczenia do telefonu lub tabletu. Jego zaletą jest także podwójny sposób sygnalizowania zagrożenia – za pomocą syreny alarmowej i podświetlenia LED. Dodatkowo jest to model, który łatwo rozbudujemy o inne czujniki, np. do mierzenia temperatury oraz wykrywania ruchu. Inną propozycją jest Mio Smart Zestaw Startowy Sensor. To bezprzewodowy zestaw alarmowy składający się z czujników okna/drzwi i ruchu, a także koncentratora łączącego je z routerem. Dzięki niemu za każdym razem, gdy coś niespodziewanie poruszy drzwi lub okna, natychmiast wysyłane jest powiadomienie na urządzenie mobilne, np. smartfona. To szczególnie korzystne rozwiązanie dla mieszkańców domów jednorodzinnych lub niskiego piętra w bloku. Powszechny w sprzedaży model to także Blaupunkt Q3000 Kit. Ten zestaw alarmowy zawiera czujniki drzwi/okna oraz ruchu. Powiadomienia wysyłane są na smartfona za pomocą bezpłatnej aplikacji Connect2Home. Korzystając z tego systemu, mamy też możliwość zaprogramowania różnych urządzeń i do dyspozycji aż 40 stref według różnych scenariuszy.

Jeśli podoba Ci się wizja posiadania bezprzewodowego systemu alarmowego, przesyłającego informacje na smartfon, koniecznie przeczytaj o rozwiązaniach inteligentnego domu!

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link