Bolące nadgarstki? Poznaj przyczyny i pracuj bez bólu!

Autor: Anna

Ból nadgarstka to częsta dolegliwość nie tylko wśród sportowców. To przypadłość doskwierająca również osobom pracującym przed komputerem. Fani e-gamingu także narażeni są na dyskomfort dystalnego odcinka przedramienia. Dowiedz się, co wywołuje ból w nadgarstku i jak go leczyć, nie rezygnując z pracy.

Przeciążenie nadgarstka pracą biurową powoduje jego ból

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. co wywołuje bóle nadgarstków
 2. jak polepszyć warunki pracy przed komputerem
 3. jakie ćwiczenia rąk warto wykonywać w przerwie od pracy przed monitorem

Bolący nadgarstek – przyczyny dolegliwości

Przeciążeniu nadgarstka zapobiegają ćwiczenia rozciągające

Ból nadgarstka najczęściej stanowi efekt przeciążenia fizycznego spowodowanego dźwiganiem ciężarów przekraczających możliwości adaptacyjne struktur stawu bądź wykonywania długotrwale powtarzających się ruchów, np. zginania grzbietowego ręki. Dolegliwości odczuwane w nadgarstku może wywoływać także chroniczne przyjmowanie i utrzymywanie nienaturalnej pozycji, tak jak podczas pracy przed komputerem i operowania myszą. Nierzadko z lekkiego dyskomfortu dolegliwości rozwijają się w dokuczliwe symptomy wpływające na jakość pracy zawodowej oraz wydajność realizowania obowiązków domowych. Wówczas nadwyrężony nadgarstek objawia się również drętwieniem, uczuciem mrowienia, tkliwością dotykową lub obrzękami, aż w końcu osłabieniem mięśni, pogorszeniem zdolności motoryki małej i frustracją czy zdenerwowaniem z postępującej niepełnosprawności ruchowej. Ból nadgarstka dość często zwiastuje schorzenia tkanek miękkich w obrębie stawu, np. zespół cieśni kanału nadgarstka, który wywołuje uciśnięcie nerwu pośrodkowego, toczący się stan zapalny tkanek w jego najbliższym otoczeniu bądź pourazowe ograniczenie przestrzeni kanału nadgarstka, przez który przebiegają też naczynia krwionośne. Każde dolegliwości odczuwane w dystalnej okolicy przedramienia należy skonsultować z lekarzem. Warto ponadto zatroszczyć się o prawidłowe warunki pracy przed komputerem, czyli korzystanie z odpowiednio profilowanych myszy oraz podkładek odciążających nadgarstki. Zaniechanie leczenia czy wymiany akcesoriów komputerowych na właściwe grozi pogłębianiem się dolegliwości, co nierzadko kończy się operacją chirurgiczną.

CZY WIESZ, ŻE...

Zespół cieśni kanału nadgarstka to choroba zawodowa pojawiająca się w wielu specjalnościach, np. wśród programistów, dziennikarzy, sekretarek czy praczek. Również kobiety w ciąży oraz osoby zmagające się z RZS narażone są na rozwinięcie się tej choroby.

Polecane myszy komputerowe
 • 59,99 zł
 • 89,69 zł
 • 169,99 zł
 • 249 zł
 • 88,19 zł

Ergonomiczne akcesoria komputerowe a ból ręki w nadgarstku

Ergonomiczna mysz i klawiatura mogą zapobiec bólom nadgarstka

Ergonomiczne kształty akcesoriów do pracy na komputerze pozwalają na naturalne ułożenie dłoni, zmniejszając powstające mikroprzeciążenia i napięcia tkanek. Jednym z urządzeń łagodzących, a nawet cofających ból stawu nadgarstka jest mysz Logitech MX Master 2S z dodatkowym zagłębieniem i podpórką na kciuk. Odpowiednie podparcie dłoni zapewnia także Razer Basilisk Classic z przeznaczeniem nie tylko do gier, ale i pracy biurowej. Ułatwienie obsługi komputera umożliwi również Steel Series Rival 310, zaprojektowana pod kątem e-sportu. Dobierając produkty wspierające wydajność i zadowolenie z pracy na komputerze, warto też pamiętać o podkładce pod mysz. Na bolący nadgarstek poleca się Natec Marmot NPF-0783, czyli podkładkę ze specjalnie profilowaną podpórką pod nadgarstek, dzięki czemu leży on wygodnie w wypełnionym żelem korytku. Powierzchnia produktu została pokryta materiałem zapewniającym wysoką precyzję śledzenia ruchów myszy, co zwiększa komfort pracy. A antypoślizgowa spodnia warstwa podkładki zapobiega niekontrolowanemu przesuwaniu się myszy po biurku. Zmniejszenie napięcia ścięgien w długotrwałej pozycji można uzyskać także korzystając z ergonomicznej klawiatury, takiej jak Razer Ornata Chroma. Inny sposób to zainstalowanie do zwykłej podkładki produktu Natec Ribbon NPF-0785, który zapewni właściwy poziom wygody dzięki żelowej konstrukcji, dostosowującej się do kształtu nadgarstków.

Ból nadgarstka – leczenie domowe

Ból kości nadgarstka oraz tkanek miękkich można złagodzić również przy wsparciu prostych ćwiczeń ruchowych wykonywanych w przerwie od pracy lub w domu. Aktywność fizyczna pozwoli rozluźnić wszelkie napięcia w obrębie rąk powstałe podczas operowania myszką czy użytkowania klawiatury. Ćwiczenia na ból nadgarstka można wykonywać codziennie nawet kilka razy. W zestawie gimnastyki usprawniającej nie może zabraknąć m.in.:

 • wkręcania żarówek, czyli wyciągnięcia rąk przed siebie lub uniesienia ich nad głowę i obracania dłońmi naprzemiennie w prawo i lewo;
 • położenia dłoni płasko na stole stroną wewnętrzną do blatu i naprzemiennego łączenia i odwodzenia palców;
 • swobodnych krążeń splecionych ze sobą dłoni.

W trosce o zdrowie warto także przyjmować prawidłową postawę w pracy siedzącej. Temat prawidłowej pozycji podczas pracy przy komputerze został poruszony w artykule Wygodna praca i zabawa z komputerem.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link