The Medium – wydanie pudełkowe i na PlayStation 5

Zatrważająca, zaskakująca i niejednoznaczna gra The Medium doczeka się nowego wydania. Wyjaśniamy szczegóły premiery.

The Medium zadebiutowało 28 stycznia tego roku. Grę Bloober Team wydano na pecety i konsolę Xbox Series X|S w wersji cyfrowej. Firma Microsoft zapewniła sobie czasową ekskluzywność tytułu, jednak jej termin już minął.

W marcu dowiedzieliśmy się, że Bloober Team nawiązało współpracę z Koch Media. Efektem tych działań jest wydanie Observer: System Redux i The Medium w wersji pudełkowej (także na konsolę PS5). O pierwszej grze pisaliśmy już tutaj. Tymczasem skupmy się na najnowszym tytule.

 

Czym jest The Medium?

Konikiem Bloober Team są horrory psychologiczne i nie inaczej jest w przypadku The Medium. Jest to dotychczas największy projekt studia. Pomysł na grę pojawił się już w 2012 roku, ale zamysł wymagał bardziej rozwiniętych technologii komputerowych.


Tak samo jak w grze Observer, twórcy przenoszą nas do Krakowa. Tym razem nie jest to daleka przyszłość, ale lata 90. ubiegłego wieku. Z gry wylewa się klimat schyłku tysiąclecia. Nie brakuje meblościanek, historycznych nawiązań i ogromnej liczby dywanów.

 

O co chodzi z dwoma wymiarami?

Bohaterką gry jest Marianna, od dzieciństwa posiadająca wyjątkowy dar. Protagonistka widzi, słyszy i czuje więcej niż inni – jest medium. Marianna potrafi przemieszczać między realnym wymiarem a duchowym oraz odkrywać je jednocześnie. Zdolności te są kluczowe w rozwikłaniu tajemnicy hotelu Niwa, w którym wydarzyła się niewyobrażalna tragedia.

Według twórców, 2/3 gry spędzimy w jednym z dwóch światów, a 1/3 czasu – na eksploracji obu. Ten niewątpliwie nowatorski rodzaj rozgrywki  Bloober Team opatentowało. 

 

Dlaczego świat gry wygląda tak znajomo?

Twórcy The Medium bardzo przyłożyli się do wyodrębnienia dwóch wymiarów. Po pierwsze, ścieżkę dźwiękową tworzyły dwie osoby. Arkadiusz Reikowski, znany m.in. z Layers of Fear, zajął się światem realnym. Natomiast muzykę do świata duchowego skomponował Akira Yamaoka, odpowiedzialny za ścieżkę dźwiękową do Silent Hill. Fani tej serii na pewno ucieszą się, słysząc znajome motywy japońskiego kompozytora.


Po drugie – warstwa wizualna. Oba wymiary wyróżniają się paletą kolorystyczną. Filmy Roya Andersona posłużyły jako inspiracja do świata realnego – szarego i wyblakłego. Tymczasem druga strona rzeczywistości jest wyjęta z obrazów Zdzisława Beksińskiego, przedstawiciela dystopijnego surrealizmu. Wpływ twórczości polskiego malarza jest tutaj bardzo mocny, jakbyśmy trafili do jednego z dzieł artysty.

 

Jak wygląda rozgrywka w The Medium?

Gra opiera się głównie na eksploracji opuszczonego hotelu Niwa. Warto mieć na uwadze, że jest to horror psychologiczny, więc nieprzeładowany jump scare’ami i gore. Przez większość czasu zwiedzamy zakamarki hotelu i czytamy zapiski. Oczywiście, bardziej przerażających scen też nie brakuje – w końcu prześladuje nas straszny potwór…

Ważnym aspektem jest nietypowa kamera. W odróżnieniu od poprzednich gier Bloober Team, w The Medium nie ma perspektywy pierwszoosobowej. Mariannę obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby za pomocą częściowo zakotwiczonych kamer. Nie każdemu przypadnie to do gustu, ale niewątpliwie wpływa to na większą „filmowość” gry. Niebezpodstawnie na myśl znowu przychodzi Silent Hill. Twórcy jawnie mówią, że The Medium jest swojego rodzaju listem miłosnym do tej serii. Fani oldschoolowego horroru powinni być zadowoleni.

 

Kiedy premiera The Medium na PS5?

Już 3 września! Doświadczenie z gry zostanie wzbogacone o szerokie możliwości kontrolera DualSense. Szczegóły możesz sprawdzić tutaj. 

Polecane konsole i gry
 • 159 zł
 • 179 zł
 • 159 zł
 • 179 zł
 • 159 zł
 • 179 zł

Kiedy premiera pudełkowego wydania The Medium?

Tego samego dnia, czyli 03.09. Na Euro.com.pl kupisz grę w pudełku na pecety oraz konsolę Xbox Series X|S i PlayStation 5. Tytuł dostępny jest w dwóch wersjach: edycji standardowej oraz specjalnej. W skład Two Worlds Special Edition wchodzi:

 • gra The Medium w wydaniu pudełkowym
 • wyjątkowy steelbook
 • ścieżka dźwiękowa na płycie CD
 • 32-stronicowy artbook w twardej oprawie
 • specjalne opakowanie na cały zestaw

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link