Programowanie dla dzieci – na czym polega, jak zacząć naukę, do czego to potrzebne?

Autor: Joanna

Programowanie oznacza twórcze działanie, uczy logicznego myślenia i dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych. Rynek oferuje coraz to nowe zabawki i gry, dzięki którym dzieci mogą postrzegać naukę jako formę spędzania czasu. Sprawdź, na czym polega i jak przebiega nauka programowania dla dzieci!

Dziecko programujące na komputerze

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. na czym polega programowanie dla najmłodszych
  2. jak zacząć zajęcia z programowania dla dzieci
  3. czego uczy programowanie i jakie urządzenia zachęcą do nauki

Dlaczego warto rozpocząć zajęcia z programowania?

Dzieci przed komputerami

Technologia dynamicznie się rozwija i kształtuje rzeczywistość współczesnych dzieci. Urządzenia elektroniczne, takie jak komputery, laptopy, tablety i smartfony nie służą już tylko do zabawy i kontaktu z innymi, a ich obsługa nie sprawia najmłodszym użytkownikom większych trudności. Warto wykorzystać inteligencję, ciekawość i nabyte umiejętności swoich pociech, zapoznając je z zaawansowanymi technologiami i cyfryzacją, których znajomość zaowocuje w życiu dorosłym. Programowanie dla dzieci to sposób, w jaki mogą one rozwijać nie tylko umiejętności miękkie, takie jak kreatywność, abstrakcyjne i logiczne myślenie czy zdolności poznawcze, ale również mogą tworzyć własne gry i muzykę, projektować strony internetowe czy pisać algorytmy przetwarzania danych, a nawet konstruować roboty, samoloty czy inne zdalnie sterowane modele i maszyny, co może w przyszłości ukierunkować ich ścieżkę zawodową i stanowić źródło dochodu.

Nauka programowania dla dzieci niesie ze sobą również korzyści związane z radzeniem sobie z niepowodzeniami. Błędy w procesie kodowania nie są niczym niezwykłym i spotykają niemal każdego, nawet dorosłego programistę, a rozwiązywanie problemów jest równie cenną umiejętnością nie tylko na polu zawodowym. Programowanie dla młodzieży i dzieci generuje wiele zalet, jednak należy pamiętać, że, aby praca z komputerem nie kojarzyła się z przykrym obowiązkiem, ale przyjemnie i pożytecznie spędzonym czasem, warto zadbać o odpowiedni wstęp do programowania. Ważne jest to, jeśli tylko dziecko przejawia zainteresowanie tą dziedziną i fascynuje się pracą komputera oraz cyfrowych urządzeń.

  • 2 369 zł
  • 759 zł
  • 49,99 zł
  • 44,99 zł
  • 39,99 zł

Zabawki, roboty czy kurs – od czego zacząć programowanie dzieci

Gra edukacyjna Scottie Go Home

Programowanie dla dzieci warto rozpocząć w trybie offline, czyli bez komputera. Dobrym startem są różnorodne gry i zabawy logiczne w szyfrowanie, czyli zastępowanie określonego hasła ciągiem znaków ustalonym według zasad. Można też wprowadzać bardziej rozbudowane komendy, np. warunki czy pętle nakazujące powtórzenie czynności. Programowanie dla dzieci bez komputera może odbywać się na zasadzie tworzenia własnej gry planszowej i napisania do niej reguł. Opanowane umiejętności można ewoluować do formy elektronicznej, gdy używa się np. laptopa i instaluje ScottieGo! STARTER mini PL, grę do nauki podstaw programowania, a w dalszym etapie rozwoju pełną i rozbudowaną jego wersję ScottieGo! Scottie Go Home zawierającą aż 179 klocków do budowania algorytmu. Zabawki do programowania mogą stanowić kolejny krok w kierunku rozwoju umiejętności programistycznych. Jedną z postaci przystępnych dla maluchów, ale też wzbudzający zainteresowanie u młodzieży jest robot Photon Photon, który rozwija się razem z dzieckiem. Zadaniem małego programisty jest nauczenie zabawki poprzez aplikację mobilną wszystkich rzeczy na temat otaczającego go świata, jak kolory, kierunki i reakcje na otoczenie. Robot do programowania dla dzieci po zakupie nie potrafi nic, ale jednocześnie uczy dziecko podstaw programowania, zasady działania sensorów i algorytmiki. Świat zabawek oferuje również Parrot Swing + Flypad – pojazd latający dla dzieci powyżej 6 roku życia. Robot dla dzieci do programowania to atrakcyjne i motywujące rozwiązanie dla początkujących, ponieważ użytkownik ma do czynienia z natychmiastowymi efektami swojej pracy. Natomiast kurs programowania dla dzieci to najlepsza forma dla tych, którzy złapali bakcyla programowania i chcą rozwijać się w tym kierunku, poznawać specjalistyczne języki do kodowania, bardziej rozbudowane algorytmy i narzędzia, a nawet rozpocząć korzystanie ze specjalistycznych platform. Szkoła programowania dla dzieci może oferować zajęcia zarówno online, jak i ambulatoryjnie.

Kiedy wprowadzić podstawy programowania dla dziecka?

Nauka kodowania może zainteresować dziecko już w wieku wczesnoszkolnym. Zaangażowanie malucha uwarunkowane będzie jednak formą przekazu rodziców oraz proponowanymi narzędziami. Program do nauki programowania dla dzieci może być zbyt niezrozumiały i za trudny w grupie wiekowej poniżej 6 lat. Takim dzieciom jednak warto proponować planszowe gry i zabawy edukacyjne, skłaniające do logicznego myślenia i kreowania nieszablonowych rozwiązań.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów