Sklepy
855 855 855
Obserwowane
Koszyk
GIK - Cenega - dzień dziecka - 0524 - Gry ALL  - belka mobi 396x116
GIK - Cenega - dzień dziecka - 0524 - Gry ALL - belka desktop 1024x85

Gry retro (50)

Gra Evercade Duke Nukem Kolekcja 2
  • Platforma:  Evercade
  • Gatunek:  FPS (strzelanka pierwszoosobowa), strzelanka
  • Przedział wiekowy (PEGI):  16+
  • Data premiery:  28.11.2023

Warianty produktu

Edycja:  Kolekcja 2
Kolekcja 1
  • Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 79 zł Cena bez kodu: 79 zł

Gra Evercade C64 Kolekcja 3
  • Platforma:  Evercade
  • Gatunek:  wyścigi, sportowa, platformowa, strzelanka, zręcznościowa
  • Przedział wiekowy (PEGI):  7+
  • Data premiery:  29.02.2024

Warianty produktu

Edycja:  Kolekcja 3
Kolekcja 1
Zobaczyłeś 20 z 50 produktów

Czym są gry retro?

Mogłoby się wydawać, że gry retro to nic innego niż produkcje, które ukazały się lata temu. Nic bardziej mylnego! „Przedpotopowa” rozrywka nie tylko zapewnia nostalgiczny powrót do przeszłości. Jest to także jedyna rzeczywista możliwość na poznanie przez młodszych graczy ulubionych produkcji ich starszych krewnych. Retro gry, ze względu na swój wiek, raczej nie zachwycają dziś swoją grafiką, jednak ich wciągająca rozgrywka, nierzadko przełomowe rozwiązania czy interesująca fabuła wciąż się bronią.

Wiele z nich wyróżnia także, niespotykany już dziś, piekielnie wysoki poziom trudności. Starsze produkcje zostały zaprojektowane z myślą o arcade’owych automatach. Jeśli, grając na takiej maszynie, skończyły Ci się życia, trzeba było ponownie zapłacić wymaganą przez automat sumę, aby rozpocząć nową rozgrywkę. Taki styl grania sprawiał, że twórcy próbowali jak najbardziej utrudnić gameplay np. wieloma przeciwnikami czy też trudnymi elementami zręcznościowymi. Po przeniesieniu tych gier na konsole retro do restartu rozgrywki potrzeba było jedynie wcisnąć przycisk, jednak poziom trudności pozostał tak samo wysoki. Jeśli cenisz sobie wymagające produkcje, to prawie każda gra retro odpowie twoim potrzebom.

Moda na retro gry

Moda na gry retro ponownie opanowała rynek gamingowy. Coraz częściej można spotkać produkcje stylizowane na tego typu tytuły, a sami producenci konsol decydują się na wprowadzenie na rynek sprzętu, który skupia się na odtwarzaniu klasyków. Przykładem tego trendu jest system Evercade. Konsola nie ogranicza się jedynie do odczytywania gier retro – cały jej design, jak i sposób użytkowania przypomina klasyczne urządzenia takie jak konsole Famicom czy NES, znane w Polsce szerzej pod postacią swoich klonów o nazwie Pegasus.
Produkcje nie są zapisane na dysku konsoli, czy też płytach CD. Zamiast tego wszystkie gry na ten system zostały nagrane na kultowych kartridżach. Nie każda gra retro nadaje się do gry za pomocą myszki i klawiatury, wie to chyba każdy. Z tego powodu tacy producenci jak Evercade zdecydowali się upodobnić konstrukcję swojego pada oraz joysticków do kultowych kontrolerów znanych sprzed lat.

Kultowe gry retro

Wiele starszych produkcji stało się z biegiem czasu wzorem do naśladowania przez inne studia próbujące stworzyć grę tego samego gatunku. Twórcy do dziś czerpią garściami z rozwiązań używanych w kultowych produkcjach sprzed lat. Na przykład weźmy różnej maści combosy z retro bijatyk czy beat’em upów. Jeśli grając w najnowsze produkcje tego typu, starasz się jak najczęściej wyśrubować swój własny rekord, to bez problemu odnajdziesz się również w starszych produkcjach.

Kultowe tytuły prawie zawsze wyróżniają się co najmniej jednym elementem, nieważne czy to specyficzny styl graficzny, gameplay, czy klimatyczna muzyka. Każdy chyba zna co najmniej jedną retro grę, której oryginalna formuła była nie do podrobienia. Worms, Premier Manager 97, Earthworm Jim, Tetris czy Contra. Lista tytułów mogłaby się ciągnąć praktycznie w nieskończoność.

Gry retro a najnowsze hity

Jednym z największych zarzutów wobec współczesnych hitów growych jest ich cena. Najnowsze produkcje, w najlepszych edycjach potrafią kosztować nawet około 500 złotych! Ogromne sumy, które trzeba zapłacić za zbliżające się hity, często odrzucają zwykłych graczy. Co gorsza, gry AAA z roku na rok stają się coraz większe. Jeszcze dziesięć lat temu rzadko spotykało się dysk mający więcej niż 500 gigabajtów wolnego miejsca. Dziś, pojedyncze aktualizacje najpopularniejszych gier mogą ważyć nawet ponad 150 GB!

Sprawa ma się zupełnie inaczej w przypadku gier retro. Za mniej niż 100 złotych w Twoje ręce może trafić nawet kilka kultowych tytułów. Dodatkowo, dzięki małym rozmiarom, klasyczne produkcje są często sprzedawane w pakiecie mieszczącym nawet kilkanaście gier!
Więcej
Ostatnia strona