Data publikacji: 21 grudnia 2018
Autor: Ola
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jak wybrać dobrą maskę antysmogową?

Poleć znajomemu Drukuj

Bardzo wysokie stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu, przekraczające normy zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, jest niebezpieczne dla Twojego zdrowia. W tym czasie rośnie popularność masek antysmogowych, które różnią się od siebie wieloma parametrami. Jak wybrać dobrą maskę przeciwsmogową? Dowiedz się, jakie cechy masek przeciw smogowi są najważniejsze i jakie modele są popularne oprócz masek antysmogowych 3M.

Maska przeciwsmogowa chroni przed wdychaniem chorobotwórczych zanieczyszczeń

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym kierować się podczas wyboru maski,

- jakie filtry powinna mieć maska antysmogowa,

- jak dopasować maskę przeciwsmogową,

- jakie cechy ma sportowa maska antysmogowa.

Jakie parametry maski antysmogowej są najważniejsze?

Maski antysmogowe dzieli się przede wszystkim na maski przeciwsmogowe z filtrami do codziennego użytku, maski antysmogowe sportowe i dla alergików, jak Respro Allergy Mask. Specyficzny jest model wydolnościowy, taki jak treningowy Training Mask 2.0 Black Out. Dzięki specjalnym zaworom utrudnia ona wdychanie i wydychanie powietrza, dzięki czemu sportowiec może pracować nad poprawą wydolności. Niestety nie mają one filtrów chroniących przed wnikaniem pyłów do płuc człowieka.

CZY WIESZ, ŻE...

Maska antysmogowa dla alergików nie tylko filtruje alergizujące pyłki kwiatowe i inne unoszące się w powietrzu substancje, ale także jest rekomendowana ze względu na nieuczulający i przewiewny materiał wykonania.

Maska przeciwsmogowa musi być dobrze dopasowanaPrzed zakupem maski antysmogowej zwróć uwagę na:

 • materiał, z jakiego została wykonana: czy jest to bawełna – jak w masce Platinet OASMBL – czy wytrzymały materiał neoprenowy, jak w Respro Skin z nylonowym noskiem,
 • rodzaje filtrów i okres ich wymiany (o ile istnieje możliwość wymiany filtrów w wybranym modelu), a także sposób mocowania,
 • rekomendowane przez producenta warunki użytkowania, np. wiejskie, miejskie lub sportowe ekstremalne,
 • cechy zaworów wydechowych, np. regulację przepustowości powietrza i materiał, z jakiego wykonana jest membrana,
 • rozmieszczenie dodatkowych otworów wentylacyjnych,
 • zakres regulacji rzepu, zauszników lub końcówek do zawiązania,
 • wyprofilowanie maski,
 • możliwość prania maski w pralce lub ręcznie,
 • możliwość noszenia w środowisku zarówno zimnym, jak i ciepłym.

Przykładowo, przewiewna maska przeciwsmogowa Respro Ultralight ma silikonowe membrany odporne na skrajne temperatury, dlatego sprawdzi się zarówno mroźną zimą, jak i w lecie. Siateczkowa struktura pomaga w odprowadzaniu nadmiaru ciepła i wilgoci.

Jakie filtry w masce antysmogowej są najlepsze?

Najważniejsze filtry w maskach antysmogowych chronią przed wdychaniem pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5. Filtry wyłapujące te cząsteczki są konieczne w maskach przeciwsmogowych używanych w miastach. Ponadto najlepsza maska antysmogowa powinna mieć filtr cząstek submikronowych, spalin i gazów organicznych, aby kompleksowo chronić użytkownika przed zanieczyszczeniami.

Jeśli szukasz maski antysmogowej Hepa, maska Respro Cinqro ma filtr Hepa-Type™ oraz DACC™, które w zależności od środowiska, w jakim znajduje się użytkownik maski, mogą działać jednocześnie, jak i osobno. Porównanie różnorodnych filtrów znajdziesz w TOP 6 skutecznych masek antysmogowych do 300 zł.

CZY WIESZ, ŻE…

Filtry w maskach antysmogowych wymienia się przeciętnie co 4-6 tygodni w zależności od intensywności użytkowania. W dniu wymiany filtra można maskę wyprać.

Antysmogowa maska sportowa Respro SportstaJak dopasować maskę przeciwsmogową do rozmiaru głowy i kształtu twarzy?

Źle dobrana maska antysmogowa nie będzie dobrze okalała głowy i przylegała do twarzy. W efekcie między skórą a maską będą powstawać szczeliny, które przepuszczą poza filtrami zanieczyszczone powietrze. Aby dopasować rozmiar maski:

 • zmierz obwód swojej głowy, odległość od oka do podbródka oraz obwód szyi,
 • sprawdź wymiary przyporządkowane poszczególnym rozmiarom masek Respro,
 • zweryfikuj rodzaj zapięcia maski. Na przykład w Respro Techno Black zastosowano rzep z technologią Velcro™ Fastener, który dopasowuje się do kształtu głowy.

Sportowa maska antysmogowa – jaką wybrać?

Między mity na temat masek antysmogowych można włożyć stwierdzenie, że w masce nie da się ćwiczyć. Bestsellerową maską antysmogową sportową jest Respro Sportsta o anatomicznym kształcie, stworzona z neoprenowego materiału, który świetnie dopasowuje się do twarzy.

Podwójne zawory nadążają z odprowadzaniem dwutlenku węgla i wilgoci podczas intensywnego wysiłku, a boczne panele i dodatkowe otwory wspomagają wentylację. Maska jest dodatkowo wzmocniona szwami w miejscach najbardziej narażonych na uszkodzenie, dzięki czemu jest odporna na rozdarcia. Nosek jest wykonany ze specjalnego aluminium, przez co dopasowuje się do kształtu nosa, zapewniając tym samym masce szczelność i stabilność.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Jeżeli przedłużacz nie sięga do naszego urządzenia lub po prostu mamy za mało kontaktów, należy podłączyć dodatkowe gniazdko. Jak to zrobić?
Zobacz więcej   
Poszukujesz telefonu do 1000 złotych? Sprawdź najlepsze modele dostępne w tym budżecie. 
Zobacz więcej   
Chcąc mieć jeszcze większy komfort oglądania filmów czy seriali, warto postawić na bezprzewodowe słuchawki do telewizora. 
Zobacz więcej   

Znajdź nas