Prezent dla rodziców – jak wybrać?

Autor: Adam

Rocznica ślubu, święta, łączone imieniny? Co wybrać na prezent dla rodziców? Coś, co przyda się w domostwie obojgu. To dobra okazja, by w ramach rodzinnej zrzutki zainwestować w poważne urządzenie, które realnie zmieni komfort życia. Oto nasze propozycje.

Zobacz także: Prezent dla mamy, Prezent dla taty

Prezent dla rodziców – propozycja nr 1 – pralka

Pralkę kupujemy raz a dobrze! Być może to właśnie ten moment, aby wymienić u rodziców stary model, pamiętający jeszcze twoje czasy? Podstawowy dylemat – ładowanie od góry czy od frontu? Coraz częściej wybór pada na opcję pierwszą. Takie urządzenie sprawdzi się w małej łazience, gdzie ciężko byłoby otworzyć drzwiczki „w bok” – za to jest miejsce „w górę”, nieograniczone szafką czy suszarką. Rodzice stracą wątpliwą przyjemność obserwowania pracy przez szybkę, ale zyskają trochę przestrzeni operacyjnej i nie będą kucać do prania. Nie przekonują ich takie argumenty? Dobra twoja, z pralkami ładowanymi od przodu masz znacznie większy wybór!

Jaką pralkę warto wybrać na prezent dla rodziców? Skoro znasz formę, pytanie o wielkość – i oczywiście związaną z tym pojemność. 6-7 kg to bezpieczny wybór dla gospodarstwa dwuosobowego. Dalej klasa energetyczna i zużycie wody, od tego zależą (na co dzień niezauważalne) długofalowe oszczędności. Dzisiejsze „lepsze standardy” to A+++ i 39 litrów na cykl. Maksymalna prędkość wirowania – wysoka dobrze świadczy o jakości silnika i, generalnie, pralki, ale czy rodzice na pewno będą wirować wszystko w „niszczycielskich” 1200 obr./m? Tysiąc obrotów powinno wystarczyć nawet do poważnych zabrudzeń. Tu pojawia się kolejne hasło: „poziom hałasu” – wartość podawana osobno dla prania i wirowania. Pranie poniżej 60 dB to pranie ciche. Przy wirowaniu dobrze, by nie przekraczała 76 dB. Wreszcie czas na… czas! Czas prania. Skuteczny cykl trwający kwadrans to już nic wyjątkowego. Fajnie, aby do wyboru było jeszcze kilka innych programów ekspresowych, poniżej 60 minut! Do tego pranie w niskiej temperaturze. Czasem wystarczy 15°– silniki indukcyjne potrafiące imitować pranie ręczne czynią cuda.

Co wybrać na prezent dla rodziców, gdy nie patrzymy na same liczby? Automatyczny dobór parametrów cyklu w zależności od stopnia zabrudzenia i ilości załadunku (liczba obrotów bębna, czas trwania prania, ilość wody – oszczędności do 50%), delikatne wirowanie po praniu (suszenie). Ciekawe programy higieniczne (antybakteryjne), ekologiczno-ekonomiczne, delikatne (certyfikat Woolmark – takiego programu można używać do rzeczy, które teoretycznie należy prać ręcznie). Automatyczne czyszczenie dozownika. Pozycjonowanie bębna (wlotem do góry) w przypadku pralek ładowanych od góry, delikatne otwieranie drzwiczek. Ekran LCD, sterowanie za pomocą smartfona, NFC, automatyczne monitorowanie stanu urządzenia – czemu nie?!

Zobacz również inne nasze poradniki prezentowe:

A cały czas piszemy o pralkach niedrogich – półki dolna i średnia. W lepszych modelach są silniki Direct Drive (łączone z bębnem sztywno, nie przez pasek) oraz dysze natryskujące z każdej strony. Co będzie dobrym prezentem dla rodziców? Modne jest teraz pranie parowe, wykrywanie rodzaju tkaniny na podstawie jej właściwości chłonnych oraz ustalanie poziomu zabrudzenia za pomocą czujnika odbicia światła. Do tego czujnik piany, podświetlenie bębna, technologia „bębna w bębnie” (kręcą się w przeciwstawnych kierunkach) oraz możliwość dorzucania w trakcie prania. I to w modelu ładowanym od przodu!

Polecane pralki
 • 6 699 zł
 • 2 499 zł
 • 1 399 zł
 • 3 499 zł
 • 1 299 zł

Prezent dla rodziców – propozycja nr 2 – lodówka

Z tym zakupem równie ostrożnie, a nawet ostrożniej! Lodówka jest jeszcze większa i jako centralny punkt kuchni – jeszcze bardziej wyeksponowana. Do lodówki zagląda się wiele razy dziennie, często otwierają ją też goście – wnętrze jest równie ważne co obudowa.

Na co zwrócić uwagę wybierając taki prezent dla rodziców? Po pierwsze – znowu – przede wszystkim ustal z obdarowywanymi, jakiej lodówki oczekują. Do zabudowy czy wolnostojącej, jedno- czy dwudrzwiowej. No i przede wszystkim – jak dużej? W jakim kolorze i stylu – tu producenci są naprawdę pomysłowi, mocną reprezentację mają stylizacje retro albo lśniące elegancką, minimalistyczną czernią albo ciemną stalą. Na froncie może być też kostkarka. A nawet… ekran LCD!

Polecamy lodówkę No Frost, to technologia powszechnie stosowana w nowych modelach w cenie powyżej 1500 zł. Występuje w różnych wydaniach, najczęściej w obu komorach (pełen No Frost), producenci często stosują własne nazewnictwo. Dzięki cyrkulacji powietrza w chłodziarce i zamrażarce na ich wewnętrznych ścianach, szufladach oraz na samych produktach spożywczych nie osadza się szron – jest skraplany, a woda ląduje w specjalnym pojemniku z tyłu urządzenia i odparowuje. Jaki model wybrać na prezent dla rodziców? No Frost uprzyjemnia codzienne użytkowanie, przedłuża świeżość produktów, uratuje rodziców przez odmrażaniem i częstym myciem urządzenia. Czyste ściany i półki oznaczają także mniejszy pobór prądu. Dodatkowy argument za zakupem – osobna wentylacja obu komór, dzięki której zapachy między nimi nie przenikają!

Dalej: klasa energetyczna (A++ mile widziane) i co za nią idzie roczne zużycie energii podawane w kWh, od razu przeliczane – to miłe – w przybliżeniu na złotówki (np. 263 kWh = 160,43 zł ). Oczywiście, lodówka o większej pojemności będzie miała większe zużycie, nawet przy wyższej klasie energetycznej. Wpływ na wydajność ma też konstrukcja sprężarki, niektóre firmy chwalą się innowacjami – warto się temu przyjrzeć. Wreszcie poziom hałasu: między 38 a 42 dB jest różnica. Większa, niżby się wydawało! Pamiętajcie, aby od razu dobrze wypoziomować urządzenie.

Dobrym prezentem dla rodziców będzie model z szybkim chłodzeniem, energooszczędnym oświetleniem LED, panelem sterowania z ekranem (wewnętrznym lub zewnętrznym), utrzymujący niską temperaturę przez ok. 18 godzin bez prądu. Takie cechy są dość powszechne, podobnie jak możliwość zmiany mocowania drzwi (prawo-lewo). Inne przydatne rozwiązania: technologia równomiernego chłodzenia, szuflada na warzywa i owoce z regulacją wilgotności („świeżość do 15 dni”), szuflada 0⁰C (do mięsa i ryb), taca, do której nie przywierają produkty, daleki wysuw szuflad czy tacy, regulacja zawieszenia i niestandardowa głębokość balkoników, licowane drzwi (nie wystają poza obrys lodówki przy otwarciu pod kątem prostym – można ustawić przy ścianie), alarm otwartych drzwi czy wzrostu temperatury.

Sprawdż także inne nasze propozycje na:

Oczywiście, jest mnóstwo bajerów i innowacji, o których pewnie nawet nie słyszałeś.
Technologia imitująca za pomocą oświetlenia kolorami niebieskim, zielonym i czerwonym dobowy cykl dnia i nocy (zawartość chłodzonych witamin w warzywach czy owocach z upływem czasu może wzrastać!). „Drzwi w drzwiach” (oszczędność czasu i energii). Platynowe plecy wewnętrzne (świeże powietrze plus elegancja). Czujnik buta (do otwierania zamrażarki, tak, tak!). Kamery pokazujące wnętrze na ekranie (na drzwiach i komórki). Jonizacja…

Polecane lodówki
 • 1 699 zł
 • 6 999 zł
 • 1 599 zł
 • 2 899 zł
 • 2 999 zł

Prezent dla rodziców – propozycja nr 3 – zmywarka

Kolejnym dobrym pomysłem na prezent dla rodziców jest zmywarka. O ile nawet w słusznie minionych czasach wszystkie domostwa miały pralkę i lodówkę, o tyle zmywarka do dziś nie jest standardem w starszych mieszkaniach. Może czas ją sprawić rodzicom? Dobrze wiesz, że takie urządzenie zmienia komfort życia! Do tego zmywanie w maszynie jest ergonomiczne – pracując ręcznie nad zlewem, zużywasz więcej wody niż zmywarka.

Zwróć uwagę na klasę energetyczną: A++ nie jest niespotykana nawet na dolnej półce cenowej. Wszystkie urządzenia mają oczywiście tryb ekologiczny, na umycie kompletu naczyń i sztućców wystarczy litr (przy pełnym załadunku – kilku kompletów). Popularne są też programy na pół załadunku (kiedy ramiona natryskowe pracują na zmianę, oszczędności wody i prądu sięgają 20%). Do tego zmywarka zastawę wysuszy – to dodatkowa przestrzeń przetrzymywania naczyń. Obsługa jest intuicyjna, a sprzęt najczęściej ma wbudowany system ochrony przed zalaniem.

Jaki model będzie najlepszy na prezent dla rodziców? Rozmiary są ustandaryzowane – na pewno wystarczy mniejsze 45 cm. Ustandaryzowane nie jest jednak wykorzystanie przestrzeni. W niektórych maszynach to 9, a w innych 11 kompletów naczyń. Różnice widać – słychać! – też w poziomie hałasu. Waha się od 45 do 51 dB – to duże wahnięcia, celuj „jak najniżej”! Fajne dodatki: automatyczne wykrywanie stopnia zabrudzenia sztućców na bieżąco (i dopasowywanie trybu), czujnik stopnia załadunku, suszenie „bez pary” (zjawisko kondensacji – woda z rozgrzanych naczyń odparowuje, powietrze jest ciepłe, a naczynia suche) i automatycznie otwierane drzwi po zakończonej pracy (ogranicza zużycie energii i zapewnia naturalne suszenie), tryb mycia szkła „dwudziestokrotnie wydłużający jego żywotność” (dzięki kontroli twardości wody)…

Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując taki prezent dla rodziców? Jest jeszcze rozpoznawanie tabletek all-in-1 (by w pełni wykorzystać potencjał detergentu), schodkowe rozłożenie górnego koszyka (na dolnym pojawia się miejsce na większe talerze czy pokrywki). Jest autoczyszczenie i jest „trójwymiarowe strumienie wody na dnie komory”. Są też dziesiątki innych rozwiązań, które poznasz, porównując opisy choćby kilku zmywarek!

Polecane zmywarki
 • 1 999 zł
 • 1 799 zł
 • 1 699 zł
 • 1 849 zł
 • 1 499 zł

Prezent dla rodziców – propozycja nr 4 – myjka ciśnieniowa

Domek jednorodzinny? To wiemy, co wybrać na prezent dla rodziców! Auto, rower, balkon, patio, narzędzia ogrodowe, ściany, kostka brukowa… Kilkukilogramową myjkę ciśnieniową za kilkaset złotych łapiesz za uchwyt, w drugiej dłoni trzymając pistolet z dyszą, do której tłoczona jest woda pod wysokim ciśnieniem. Droższe – i znacznie cięższe – są myjki natryskowe na kółkach. To urządzenia bardziej profesjonalne, o lepszych parametrach, topowe modele kosztują kilka tysięcy złotych.

W specyfikacjach spotkasz się z wartościami typu „120 barów”. Co w praktyce oznacza ciśnienie o tej wysokości? Że siła uderzenia strumienia wody o powierzchnię wynosi 120 kg/cm². Druga ważna liczba: przepływ wody (wydajność tłoczenia), wyrażana w litrach na godzinę (300 do 800 l/h). Szukając takiego prezentu dla rodziców, postaw na model z pianownicą wbudowaną albo zaczepianą na lancy – to najprostszy sposób mycia detergentem. Kolejna ważna cecha dla wielu użytkowników – dostępność szczotki typu t-racer (dysza rotacyjna) do rozległych powierzchni płaskich. Woda do myjki dochodzi oczywiście za pomocą wytrzymałego węża (nie zawsze jest częścią zestawu) – sugerujemy model z systemem samozasysania, który pozwala na pobieranie jej nie tylko z kranu, ale i np. zbiornika z deszczówką, beczki czy oczka.

Polecane myjki ciśnieniowe
 • 1 049 zł
 • 1 249 zł
 • 665 zł
 • 1 899 zł
 • 629 zł
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny