Wybieramy router na kartę SIM – co wziąć pod uwagę?

Autor: Joanna

Router na kartę SIM to urządzenie, które pozwoli Ci korzystać z Internetu nawet wtedy, jeśli nie masz przewodowego dostępu do sieci. Sprawdź, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze.

Biały router na kartę SIM w biurze

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym jest router na kartę SIM,

- jakie cechy powinien mieć router,

- jaki router na SIM powinieneś wybrać.

Router na kartę SIM – czym jest?

Zasadnicza różnica między routerem na kartę SIM, a standardowym modemem WiFi polega na tym, że nie musisz do niego podłączać kabla sieciowego. Dzięki temu możesz go postawić w dowolnym miejscu biura czy mieszkania bądź zabrać ze sobą na wyjazd.
Routery mobilne działają w prosty sposób. Do urządzenia wkładasz kartę SIM wybranego operatora i uzyskujesz dostęp do Internetu na takiej samej zasadzie jak w przypadku telefonu komórkowego.
Atutem routera do Internetu mobilnego jest nie tylko możliwość łączenia się z siecią z niemal dowolnego miejsca. Urządzenie tego typu jest proste w konfiguracji. Możesz skorzystać z trybu ekspresowego, który poprowadzi Cię szybko krok po kroku przez kolejne punkty. Jeśli jesteś bardziej zaawansowanym użytkownikiem, to szereg modeli umożliwi Ci zmodyfikowanie ustawień. Jaki router warto wybrać?

CZY WIESZ, ŻE…

Router ma swoją polską nazwę? Router to inaczej trasownik. Trasowanie to wyznaczanie trasy i wysyłanie poprzez nią pakietu danych w sieci komputerowej.

Router mobilny – jakie powinien mieć cechy?

Router na kartę SIM na stole w salonieNa co powinieneś zwrócić uwagę, wybierając modem WiFi na kartę SIM? Przede wszystkim na to, z jakimi typami sieci może się połączyć.
Tak samo jak w przypadku innych urządzeń, które mogą łączyć się z Internetem mobilnym, dobrze będzie, jeśli router na kartę SIM będzie korzystał ze standardu szybkiego przesytu danych 4G LTE. Tę funkcję ma bardzo dużo modeli routerów. Co więcej, router LTE na kartę SIM pozwoli Ci się łączyć z Internetem w miejscach, w których dostęp do 4G LTE jest ograniczony. Przełączy się wtedy na sieć 3G lub 2G.
Drugą ważną cechą jest przepustowość. Standardem jest 150 Mbps, co już zapewni Ci bardzo szybki Internet. Jeśli jesteś bardziej wymagający lub chcesz przesyłać sygnał do wielu urządzeń, możesz zdecydować się na modem WiFi oferujący przepustowość 300, 433 lub nawet 867 Mbps.
Przydatna może się okazać funkcja DualBand, którą ma np. router na kartę SIM TP-LINK M7350. Dzięki niej będziesz mógł wybrać częstotliwość pracy między 2, 4 a 5 Ghz. To drugie pasmo jest zazwyczaj mniej „zatłoczone” i pozwoli Ci bez przeszkód np. oglądać filmy w rozdzielczości 4K czy prowadzić streaming.

Jaki router na kartę SIM powinieneś wybrać?

ALCATEL Link Zone 4G LTE (czarny)Router LTE na kartę SIM może mieć wiele zastosowań. Przed wyborem najlepiej będzie, jeśli odpowiesz sobie na pytanie, czy chcesz korzystać z niego głównie w jednym miejscu, czy często zabierać sprzęt w trasę.
Jeśli chcesz używać routera w mieszkaniu czy biurze, wybierz model, który ma kilka portów LAN czy gniazdo USB. Porty LAN pozwolą Ci podłączyć do routera urządzenia za pomocą przewodów, a poprzez USB możesz podpiąć drukarkę czy dysk, które będą widoczne dla wszystkich komputerów w sieci.
Jeżeli chcesz mieć dobrej jakości połączenie z Internetem gdziekolwiek się znajdziesz, postaw na niewielki router mobilny, np. Huawei E5573CS-322 (biały). Tego typu urządzenie schowasz do kieszeni, a dzięki baterii nie musisz się martwić o podłączenie sprzętu do prądu.
Małe routery mobilne na kartę SIM często obsługuje się jednym przyciskiem, którym włączasz dostęp do sieci. Zarządzanie odbywa się przy wykorzystaniu telefonu lub tabletu.
Router na kartę SIM może być bardzo dobrym podarunkiem świątecznym. Jeśli szukasz innych propozycji, polecamy nasz artykuł Prezenty na święta: 10 pomysłów na prezent dla taty.
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link