Pielęgnacja brody – zobacz, co będzie Ci potrzebne

Autor: Joanna

Pielęgnacja brody to podstawa, jeśli chcesz, aby Twój zarost był wyglądał atrakcyjnie. Nawet z pozoru naturalny trzydniowy zarost zaprezentuje się dobrze, jeśli będzie zadbany i równo przycięty. Do pielęgnacji brody i wąsów będą Ci potrzebne nie tylko odpowiednie kosmetyki, ale też akcesoria, dzięki którym utrzymasz schludny wygląd. Przeczytaj, jak dbać o brodę!

Mężczyzna przycina brodę za pomocą trymera

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak dbać o brodę podczas zapuszczania,

- jak pielęgnować brodę na co dzień,

- czym i jak często przycinać zarost.

Pielęgnacja brody podczas zapuszczania

Podjąłeś decyzję: chcesz zapuścić brodę. Aby wyhodować perfekcyjny, gęsty zarost, nie wystarczy przestać się golić. Pielęgnacja zarostu zaczyna się od skóry na twarzy – im zdrowsza i bardziej nawilżona cera, tym mniejsze ryzyko podrażnień, pieczenia przy wysiłku fizycznym, wrastania włosów czy zapalenia mieszków włosowych. Dlatego na początkowym etapie zapuszczania brody zadbaj o to, aby zawsze mieć przy sobie krem lub specjalny balsam nawilżający. Pomoże on także wtedy, gdy kilkudniowy zarost wywoła uciążliwe swędzenie – kosmetyk ukoi podrażnioną skórę i zmiękczy włosy, dzięki czemu nie będą tak często wrastać.

Idealna broda ­– pielęgnacja na co dzień

Mężczyzna nakłada olejek do pielęgnacji brodyPielęgnację trzeba kontynuować nawet wtedy, gdy już udało Ci się zapuścić gęstą brodę o wymarzonej długości. W przeciwnym wypadku bardzo szybko zaczniesz wyglądać niechlujnie, a zaniedbany zarost stanie się źródłem problemów. Jak dbać o brodę na co dzień?
Kompleksowa pielęgnacja brody składa się z 5 elementów:
  • higiena – w brodzie w ciągu dnia gromadzą się szczątki jedzenia, kurz, zapachy i martwy naskórek. Dlatego codziennie myj zarost za pomocą szamponu lub specjalnego mydła do brody. Zadbaj też o higienę skóry twarzy – do złuszczenia naskórka użyj peelingu, warto też co jakiś czas odkazić cerę wodą kolońską,
  • czesanie – regularnie czesz brodę grzebieniem albo specjalną szczotką do brody,
  • nawilżanie – jeśli chcesz, aby Twoja broda była miękka, miła w dotyku i błyszcząca, regularnie stosuj środki nawilżające – na przykład olejki do pielęgnacji brody,
  • skracanie – raz na jakiś czas niezbędne jest przycięcie brody, tak aby miała idealną, równą długość i zachowała schludny wygląd. W zależności od długości zarostu służą do tego trymery lub nożyczki fryzjerskie,
  • modelowanie – aby nadać brodzie odpowiedni kształt, zastosuj balsam do pielęgnacji zarostu lub trwały wosk do stylizacji.
Polecane trymery
  • 99,99 zł
  • 329 zł
  • 99,99 zł
  • 119 zł
  • 113 zł

Trymer, maszynka do strzyżenia czy nożyczki – czym przycinać?

Trymer do brody Remington PG6130Jeśli chcesz, żeby Twój zarost wyglądał schludnie, co jakiś czas będziesz musiał zadbać o odpowiednie przycięcie i wyrównanie długości włosów. To, jak często broda wymaga skrócenia, jest sprawą indywidualną – każdy mężczyzna ma tempo jej wzrostu zapisane w swoich genach.
Czym najlepiej jest skracać zarost? Wybór narzędzia zależy od długości Twojej brody. Długa broda wymaga użycia nożyczek fryzjerskich. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług barbera, który precyzyjnie ją przytnie i wystylizuje.

WARTO WIEDZIEĆ

Im krótszy zarost nosisz, tym częściej powinieneś strzyc brodę, aby nie straciła swojego kształtu.

Jeśli Twoja broda ma długość do 3 centymetrów, najlepszym rozwiązaniem będzie trymer, taki jak Philips BT3226/14. Pozwala on na szybkie skrócenie zarostu bez obawy, że nieprecyzyjny ruch zepsuje cały efekt. Większość modeli, tak jak np. Remington PG6130, jest wyposażonych w zestaw nasadek grzebieniowych, dzięki którym możesz łatwo stylizować wiele rodzajów brody.
Więcej o trymerach przeczytasz w naszym poradniku Co to jest trymer do brody i jak wybrać odpowiedni model. Sprawdź!
Warto też zdecydować się na maszynkę do strzyżenia, która dzięki odpowiedniej liczbie nakładem z powodzeniem może posłużyć zarówno do skracania włosów na głowie, jak i na twarzy,. w tym celu wybierz element o interesujących Cię parametrach i dokładnie przystrzyż za jego pomocą całą brodę. Ewentualne poprawki wykonasz natomiast, używając nożyczek. Oto kilka modeli maszynek, które warto wiąć pod uwagę, kompletując zestaw akcesoriów do pielęgnacji brody:
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny