Papier fotograficzny do drukowania w domu – wybieramy najlepszy

Autor: Adam

Do drukowania wysokiej jakości zdjęć w domowych warunkach potrzebujemy nie tylko odpowiedniej drukarki, ale także dobrego papieru fotograficznego. Na rynku dostępne są różne rodzaje papieru fotograficznego. Jaki wybrać, by nasze zdjęcia wyglądały jak z profesjonalnego zakładu fotograficznego?

Drukarka drukująca zdjęcia, w tle kobieta siedząca przy biurku

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są rodzaje papieru fotograficznego do drukowania;
 2. jakie są najważniejsze parametry papieru fotograficznego do drukowania;
 3. od czego zależy wybór papieru fotograficznego do drukowania.

Jakie są rodzaje papieru fotograficznego do drukowania?

Stosy wydrukowanych zdjęć leżące koło siebie

Wraz z rozwojem technologii na rynku pojawiły się drukarki pozwalające na wydruk obrazów i zdjęć o bardzo dobrej jakości. Teraz, aby cieszyć się swoimi ulubionymi zdjęciami na papierze, nie trzeba wybierać się do profesjonalnego studia fotograficznego. Możemy wydrukować je samodzielnie w domu bez najmniejszego wysiłku. Wszystko, czego potrzebujemy, to odpowiednia drukarka i papier fotograficzny. Czy papier fotograficzny jest konieczny? Tak, jeżeli chcemy, by nasze zdjęcia były w jak najlepszej jakości. Oczywiście możemy pokusić się o drukowanie zdjęć na klasycznym papierze, jednak efekt końcowy będzie dużo gorszy niż gdybyśmy zrobili to przy użyciu profesjonalnego materiału. Dzieje się tak z prostego powodu. Papier do zdjęć nieco różni się od klasycznego papieru do drukowania, m.in.: strukturą, pokryciem, gramaturą oraz gęstością. Składa się on z trzech warstw: warstwy obrazu, warstwy podkładu oraz warstwy spodniej.

Kupując papier fotograficzny, powinniśmy dobrać go do typu naszej drukarki. Najpopularniejsze są drukarki atramentowe, ale spotykamy też drukarki laserowe i termosublimacyjne. Papier fotograficzny do drukarki atramentowej jest skonstruowany w taki sposób, by nie dopuszczał do rozmazywania się atramentu. Papier fotograficzny do drukarek laserowych jest mniej popularny, ponieważ wielbiciele drukowanych zdjęć rzadko używają druku laserowego ze względu na słabsze odwzorowanie kolorów na papierze niż w przypadku drukarek atramentowych. Papier do druku zdjęć termosublimacyjny, np. Canon RP-108, przeznaczony jest do drukarek termosublimacyjnych. W komplecie z papierem mamy dołączoną folię barwiąca w trzech kolorach. Jakość wydruku zdjęć na papierze termosublimacyjnym jest najlepsza ze wszystkich powyższych.

Polecane papier do drukarek
 • 29,99 zł
 • 64,99 zł
 • 24,99 zł
 • 25,99 zł
 • 5,99 zł

Jakie są najważniejsze parametry papieru fotograficznego do drukowania?

Dłonie kobiety przeglądające wydrukowane zdjęcia leżące na drewnianym stole, obok leży filiżanka kawy i aparat fotograficzny

Kiedy kupujemy papier do wydruku zdjęć, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka najważniejszych jego parametrów:

 • Gramatura to zdecydowanie jeden z najważniejszych, a może nawet najważniejszy parametr. Od gramatury zależy sztywność zdjęcia oraz jego wytrzymałość. Jeżeli chcemy, by nasze zdjęcia przetrwały wiele, wiele lat, to wybierzmy papier o gramaturze większej niż 200 g/m², np. Kodak Papier foto Premium 4R (o gramaturze 230 g/m²) lub Epson C13S042167 (o gramaturze 255 g/m²). Przed zakupem warto jednak sprawdzić, z jakimi wartościami gramatury papieru może współpracować nasza drukarka.
 • Format w sklepach znajdziemy bardzo duży wybór papierów do drukowania w różnych rozmiarach. Dostępny jest papier fotograficzny a3, papier fotograficzny a4, papier fotograficzny 10x15 cm i wiele innych. Tutaj, tak samo jak w przypadku gramatury papieru, należy sprawdzić, jaki format obsługuje nasza drukarka.
 • Gradacja czyli inaczej kontrast. Mamy do wyboru papier jednogradacyjny (jednokontrastowy) oraz zmiennogradacyjny (zmiennokontrastowy). Papier jednogradacyjny ma ustalony fabrycznie kontrast, a w przypadku papieru zmiennogradacyjnego kontrast można ustalić samodzielnie. Ten typ papieru jest jednak droższy niż jednogradacyjny i przeznaczony dla bardziej zaawansowanych fotografów.
 • Odczyn pH – parametr ten decyduje o trwałości papieru. Papier o odczynie kwaśnym jest gorszy niż papier bezkwasowy.
 • Rodzaj powłoki – czyli stopień połysku. Możemy spotkać papier fotograficzny matowy, jedwabisty, błyszczący (np. Epson C13S0442169), półmatowy, perłowy, satynowy i półbłyszczący. Rodzaj powłoki zależy od efektu, który chcemy uzyskać.

Pozostałe cechy, na które można zwrócić uwagę, to m.in.: gładkość papieru, rozdzielczość, jasność oraz to, czy jest samoprzylepny, jak np. papier fotograficzny samoprzylepny HP ZINK W4Z13A.

Od czego zależy wybór papieru fotograficznego do drukowania?

Kupując papier do drukarki, przede wszystkim wybieramy odpowiedni do technologii druku, jaka jest stosowana w naszym urządzeniu drukującym. Musimy także sprawdzić maksymalną rozdzielczość, format oraz gramaturę, jaką obsługuje nasza drukarka. Czasem producenci drukarek wskazują na konkretne papiery, które najskuteczniej współgrają z ich urządzeniem. Jeżeli zależy nam na odbitkach w bardzo wysokiej jakości, to nie możemy jako kryterium wyboru stawiać ceny papieru, lecz jego dobre parametry, czyli ilość warstw i dużą gramaturę. Ostatnia, ale nie mniej ważna kwestia, to ustalenie przeznaczenia zdjęcia. Jeżeli chcemy, by fotografia była trwałą pamiątką, powinniśmy zainwestować w porządny papier. A jeżeli potrzebujemy wydrukować jakieś zdjęcie, które będzie przeznaczone do jednorazowego użytku i nie zależy nam aż tak bardzo na jego jakości, to wtedy w zupełności wystarczy papier z niższej półki cenowej.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link