Najważniejszy posiłek ucznia w ciągu dnia - jak urozmaicić śniadanie?

Autor: Beata

Poranne przygotowanie dziecka do szkoły jest dla wielu rodziców nie lada wyzwaniem. Obudzenie malucha, przygotowanie mu posiłku, ubranie i odprowadzenie bardzo często nie obchodzi się bez niemałej dawki stresu. Wystarczy jednak zmienić jedną rzecz, by pozostałe czynności szły dużo sprawniej. Jest to odpowiednie przygotowanie śniadania.


Nie od dziś wiadomo, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu całego dnia. Z tego względu powinno być pożywne i pod żadnym pozorem nie należy go pomijać. To w końcu dzięki niemu nabieramy sił na cały nadchodzący dzień i tak naprawdę po jego zjedzeniu budzimy się do życia. Na co zatem postawić, by nasze dziecko chętniej je z nami spożywało?


Zacznijmy od podstaw. Składnikiem wielu śniadań są jajka. To właśnie one za pomocą białka regulują proces przemiany materii i kontrolują prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Już w jednym jajku zawarte jest 25% dziennego zapotrzebowania witaminy A oraz odpowiednia ilość witaminy B12 (dzięki niej pracują komórki układu nerwowego). Co więcej, jajka to także źródło wielu składników mineralnych i zdrowego tłuszczu. Śniadanie ucznia może zawierać jajka w postaci jajecznicy, jajka na twardo lub miękko. Warto zaznaczyć, że wszystkie formy zawierają liczne wartości odżywcze potrzebne młodemu człowiekowi do prawidłowego rozwoju. W przypadku gotowania jajek warto zaopatrzyć się w jajowar, który jednocześnie pozwoli nam na przygotowanie kilku sztuk jednocześnie - bez ryzyka oparzenia przy wyjmowaniu. Jajowary pozwalają także na elektroniczną regulację twardości oraz podtrzymywanie ciepła.

Jajowar Unold 8035
Jajowar Unold 38641
Pożywne śniadanie to także kanapki w najróżniejszej postaci. Aby odrzucić w ich przypadku aspekt pospolitości, można podążyć w stronę kanapek podawanych na ciepło. Przydatny przy tym będzie toster lub sandwicz. Pierwszy z nich przyczyni się do podgrzania samego chleba do postaci pysznej grzanki, podczas gdy drugi zagwarantuje nam ciepło całej kanapki. W zależności od preferencji naszych dzieci, śniadanie to może być przygotowywane w najróżniejszych odsłonach.

Sandwicz Russell Hobbs 17888-56
Sandwicz Russell Hobbs 17888-56

Wielką popularnością wśród uczniów cieszą się naleśniki.
Ich szybki i proste przygotowanie jest możliwe dzięki patelni do naleśników bądź naleśnikarce. Oba sprzęty z pewnością ułatwią i uprzyjemnią nam poranne przygotowywanie śniadań. Wśród sprzętów AGD można wybrać naleśnikarkę, która przygotuje jeden większy naleśnik lub urządzenie z kilkoma wgłębieniami umożliwiającą przygotowanie 5-6 mniejszych naleśników. Warto tutaj zaznaczyć, że sprzęty te są przenośne, dzięki czemu można je w swobodny sposób umieścić w dowolnym miejscu kuchni.

Naleśnikarka Severin CM 2196
Naleśnikarka Severin CM 2196

W ramach urozmaicenia śniadania, od czasu do czasu można również przygotować gofry. Pyszne, świeże przekąski z pewnością szybko wywołają z łóżka małego śpiocha. Co ciekawe, wiele urządzeń tego typu posiada wymienne płytki, nadające gofrom różne rozmiary i kształty.

Gofrownica Unold 48241
Gofrownica Unold 48241

Nieodłącznym elementem śniadań uczniów jest świeży sok. Chcąc zachować jak najwięcej wartości odżywczych warto taki sok zrobić samemu. Wiele sprzętów takich jak wyciskarki do soków, sokowirówki czy też miksery kielichowe pozwalają na otrzymanie napoju, który będzie zawierał do 4 razy więcej błonnika i do 20% więcej witaminy C. Miejmy na uwadze, że taki sok nie tylko dostarcza witamin, ale też oczyszcza organizm z toksyn i neutralizuje wolne rodniki. Warto tutaj również zaznaczyć, że oprócz soków owocowych możemy także przygotować soki z warzyw, czy zioła.
 

Polecane sokowirówki
  • 199,99 zł
  • 399 zł
  • 369 zł
  • 199,99 zł
  • 149,99 zł
Bez śniadania, nasz organizm wystawiony jest na pracę ponad siły. Skutkuje to sennością, problemem z koncentracją oraz ogólnym zmęczeniem – a to z pewnością nie powinno się przydarzyć żadnemu uczniowi. Warto więc (a nawet trzeba) przygotować pożywne śniadanie każdego dnia. Z odpowiednim urozmaiceniem, nasze dzieci nie tylko chętniej będą je jadły, ale też będą zdrowo i prawidłowo się rozwijać.
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny