Najpiękniejsze zdjęcia z wakacji - podpowiadamy, jak je zrobić

Aleksandra Burska

Wakacje to świetny czas na rozwijanie umiejętności fotograficznych. Marzą ci się zdjęcia z wyjazdów, które można opublikować w internecie lub z dumą powiesić na ścianie? Poradzimy, jak robić je bez wysiłku! Wystarczy opanować podstawy obsługi aparatu (także tego w smartfonie) i przestrzegać kilku podstawowych zasad fotografii. Poznaj triki fotograficzne i ciesz się pięknymi zdjęciami z wycieczek i letnich wypadów w malownicze miejsca.

Co w długie, zimowe wieczory przywiedzie nam na myśl wakacje? Zdjęcia, kolorowe wspomnienia beztroskich chwil. Marzysz o zdjęciach z wakacji, które możesz umieścić w ramce lub na profilu w mediach społecznościowych z dumą i radością? Chcesz wiedzieć, jak robić dobre zdjęcia? Pomimo że nie każdy ma naturalne zdolności fotograficzne – wyczucie kadru, kompozycji i światła – to dzięki opanowaniu kilku prostych zasad fotografowania nawet telefonem można wykonać najpiękniejsze zdjęcia z wakacji. Oto krótki kurs fotografii wakacyjnej.

Jak robić dobre zdjęcia telefonem na co dzień?

Smartfony towarzyszą nam codziennie niemal cały czas. Fotografowanie telefonem nie musi polegać tylko na zwykłym sfotografowaniu widzianego na ekranie planu. Zdjęcia z wakacji zrobione smartfonem również mogą być magiczne i efektowne. Jak zrobić dobre zdjęcie telefonem? Smartfony wyposażone są obecnie w dobrej jakości obiektywy i pozwalają na wykonanie ostrych fotografii o przyjemnej dla oka plastyce i kolorystyce. Czy to wystarczy, by stworzyć najpiękniejsze zdjęcia z wakacji?

 • 5 799 zł
 • 2 999 zł
 • 3 799 zł
 • 2 799 zł
 • 1 899 zł
 • 4 999 zł
 • 1 899 zł
 • 2 499 zł
 • 1 299 zł
 • 1 599 zł

Fotografie, które określamy mianem dobrych, naturalnie przyciągają wzrok i są poprawnie doświetlone, a także skomponowane w sposób uniwersalnie uznawany za atrakcyjny dla oka. Wakacje to dobry czas na to, by nauczyć się fotografowania.

Dobre zdjęcia z wakacji krok po kroku – światło pod kontrolą

Dobre jakościowo zdjęcie nie powinno zawierać zbyt jasnych punktów: przepaleń ani – odwrotnie – zbyt ciemnych plam. Ekspozycję, czyli naświetlenie zdjęcia, można korygować w smartfonie w prosty sposób – jeśli na zdjęciu mamy bardzo jasne punkty, na przykład jasną ścianę lub ubranie fotografowanej osoby, a reszta zdjęcia staje się zbyt ciemna, wystarczy dotknąć palcem ekranu smartfona w najjaśniejszym miejscu na zdjęciu, by wyrównać naświetlenie całego planu. Jeśli mimo zastosowania wspomnianej funkcji światło na zdjęciu nadal jest zbyt mocne, warto spróbować zmienić nasze ustawienie względem fotografowanego obiektu lub zaczekać na moment, gdy ostre słońce zajdzie za chmury.Unikajmy fotografowania w pełnym słońcu i w godzinach, kiedy słońce jest w zenicie, czyli między 12 a 15. Ostre cienie na twarzy i zmrużone oczy nie dodają uroku fotografowanym osobom. Fotografowanie pod słońce również nie jest wskazane, ponieważ tego typu zabiegi lepiej stosować, mając do dyspozycji wysokiej jakości, jasny obiektyw portretowy. Telefon lub aparat kompaktowy oraz aparaty natychmiastowe dobrze sprawdzą się w warunkach delikatnego zachmurzenia białymi obłoczkami w pogodny dzień. Chmury rozpraszają światło słoneczne, dzięki czemu ludzie na zdjęciach wyglądają korzystnie i zdrowo.

Czasem do zdjęcia warto też zdjąć kapelusz lub czapkę z daszkiem – zwróć uwagę, czy nie rzucają mocnego cienia na twarz fotografowanej osoby. Zmiana kierunku oświetlenia modela lub obiektu może sprawić, że zdjęcie będzie zdecydowanie łatwiej wykonać. Ćwiczenia rozwijające wyczucie światła i zrozumienie jego działania sprawią, że z biegiem czasu będziesz robić coraz lepsze technicznie zdjęcia.

Jak robić dobre zdjęcia ludzi? Perspektywa i kompozycja

Fotografie, które określamy mianem dobrych, naturalnie przyciągają wzrok i są poprawnie doświetlone, a także skomponowane w sposób uniwersalnie uznawany za atrakcyjny dla oka. Kompozycja zdjęcia również ma znaczenie. Fotografując ludzi na tle budynku lub pomnika, dobrze jest ująć cały obiekt, ale również zachować widoczność naszych modeli, by nadal byli widoczni na fotografii. Tu decydująca jest perspektywa. Najczęściej wystarczy odejść kilka metrów od budynku wraz z osobami mającymi się znaleźć na zdjęciu, a nawet wykonać zdjęcie nieco od dołu, ujmując w kadrze na przykład godną uwiecznienia wieżę lub katedrę. Uwaga tylko na bliskie ujęcia osób z dołu! Poproś modela o lekkie pochylenie głowy lub zabawne nachylenie się celowo do obiektywu – w przeciwnym razie fotografowana osoba może wyjść niekorzystnie.

Układ obiektów na zdjęciu warto wyważyć tak, by postaci ujmować typowo portretowo: twarz i ramiona do połowy mostka, lub w tak zwanym planie amerykańskim, czyli od kolan w górę. Jeśli chcemy miec na zdjęciu całą sylwetkę, dobrze jest umieśić ją w dobrze przemyślanym miejscu w kadrze. Poza klasycznym kadrem centralnym, czyli fotografowaniem głównego tematu zdjęcia w centrum obrazu, dobrym ćwiczeniem fotograficznego oka będzie zapoznanie się z zasadami tak zwanego złotego podziału i umiejscowienie tematu zdjęcia w punktach przecięcia linii dzielących obraz na 6 równych części. Zasada złotej proporcji wykorzystywana jest w sztuce od wieków i odpowiada graficznej interpretacji ciągu Fibonacciego, matematycznej zasady dotyczącej właśnie proporcji i harmonii. Więcej wyjaśni na pewno poniższe zdjęcie.Wiele telefonów umożliwia opcję włączenia tak zwanej siatki, wyświetlanej na ekranie telefonu podczas wykonywania zdjęcia. Główny temat kompozycji – człowieka lub rzeźbę – spróbuj umieścić w kadrze tam, gdzie prostopadle przecinają się wyznaczone linie. Reszta obrazu – antyczny budynek, ściana muzeum lub piękny plener – staną się wówczas malowniczym tłem, a zdjęcie nie będzie nudne.

Fotografując na tle morza lub gór, również warto się wspomóc siatką złotego podziału i linię horyzontu umiejscowić w 1/3 poziomego kadru, nie w połowie. Zdjęcie od razu będzie wyglądało bardziej profesjonalnie i milej dla oka. Pamiętając o tych zasadach, stopniowo dojdziemy do tego, jak robić dobre zdjęcia. Warto wypróbować te uniwersalne zabiegi stosowane przez malarzy i fotografów. Dzięki zasadzie złotego podziału uzyskamy niebanalne kadry przyciągające oko i spójną kompozycję zdjęcia.

Wiele telefonów umożliwia opcję włączenia tak zwanej siatki, wyświetlanej na ekranie telefonu podczas wykonywania zdjęcia. Główny temat kompozycji – człowieka lub rzeźbę – spróbuj umieścić w kadrze tam, gdzie prostopadle przecinają się wyznaczone linie. Reszta obrazu – antyczny budynek, ściana muzeum lub piękny plener – staną się wówczas malowniczym tłem, a zdjęcie nie będzie nudne.

Fotografując na tle morza lub gór, również warto się wspomóc siatką złotego podziału i linię horyzontu umiejscowić w 1/3 poziomego kadru, nie w połowie. Zdjęcie od razu będzie wyglądało bardziej profesjonalnie i milej dla oka. Pamiętając o tych zasadach, stopniowo dojdziemy do tego, jak robić dobre zdjęcia. Warto wypróbować te uniwersalne zabiegi stosowane przez malarzy i fotografów. Dzięki zasadzie złotego podziału uzyskamy niebanalne kadry przyciągające oko i spójną kompozycję zdjęcia.

Polecane aparaty cyfrowe
 • 2 149 zł
 • 2 799 zł
 • 2 499 zł
 • 4 199 zł
 • 109 zł
 • 1 499 zł
 • 66 zł
 • 357 zł
 • 357 zł
 • 1 549 zł

W komponowaniu zdjęcia ważna jest również dbałość o brak przypadkowych i rozpraszających uwagę elementów w tle. Zwykle możemy uniknąć ujmowania na fotografii turystów, krzykliwych reklam, bałaganu i koszy na śmieci. Warto zadbać o takie szczegóły, by nasze fotografie zyskały profesjonalny wygląd i estetykę, jakiej oczekujemy.

Obróbka wakacyjnych zdjęć

Zdjęcia wykonywane za pomocą smartfona w prosty sposób możemy podrasować kolorystycznie dzięki funkcjom dostępnym w samym telefonie. Warto też dać szansę darmowym aplikacjom do obróbki zdjęć na telefonie i komputerze. Już lekkie podciągnięcie kontrastu i kilku suwaków odpowiadających za nasycenie barw na zdjęciu może dodać klimatu twoim wakacyjnym fotografiom, a dłuższe rozpracowywanie możliwości programów potrafi przynieść ciekawe efekty. Spróbuj!

Zdjęcia wakacyjne a dodatkowe akcesoria

Nie bójmy się kijka do selfie! Selfie stick, kojarzony z nadgorliwymi turystami, to dobre narzędzie pozwalające poszerzyć perspektywę, nie tylko podczas wykonywania zdjęcia grupowego, ale także do ujęcia chociażby ciekawego kadru ponad głowami innych osób na koncercie lub podczas wycieczki w tłumnie odwiedzanym miejscu. Robienie dobrych i ciekawych zdjęć wymaga kreatywności.Przyda się również pojemny powerbank, który pozwoli nam robić zdjęcia podczas dłuższych wycieczek bez obaw o rozładowanie baterii w smartfonie. Jeśli będziemy pamiętać o tych kilku zasadach i ćwiczyć je, robiąc zdjęcia telefonem, z czasem bardziej zaawansowane aparaty cyfrowe i lustrzanki mogą się stać kuszącym zakupem. Warto rozwijać pasję fotograficzną. Wówczas zdjęcia wakacyjne (i nie tylko!) złapane wprawionym okiem będą wspaniałą pamiątką.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!