Data publikacji: 9 stycznia 2019
Autor: Anna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Na co zwrócić uwagę, wybierając worek do odkurzacza?

Poleć znajomemu Drukuj

Korzystając z odkurzacza workowego, trzeba pamiętać o regularnej wymianie worka – inaczej sprzątanie będzie nieskuteczne, ponieważ przy przepełnionym pojemniku urządzenie nie będzie zasysać kurzu i innych zabrudzeń. Na rynku dostępne są różne rodzaje worków do odkurzacza. Nie wiesz, jaki wybrać? Sprawdź nasze podpowiedzi!

Worek do odkurzacza

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie są rodzaje worków do odkurzaczy,

- co kupić – worki papierowe czy syntetyczne,

- kiedy warto wybrać worki materiałowe,

- na jakie inne parametry należy zwrócić uwagę.

Kobieta wymienia worek do odkurzacza

Worki do odkurzacza – rodzaje

Mogłoby się wydawać, że wybór odpowiednich worków do odkurzacza jest prosty i wystarczy zwrócić uwagę na to, czy są kompatybilne z danym urządzeniem. Jeśli znasz nazwę modelu odkurzacza, łatwo skojarzysz ją z oznaczeniami na opakowaniu. To jednak nie wszystko. W sprzedaży znaleźć można kilka rodzajów worków do odkurzacza, które różnią się od siebie materiałem wykonania i sposobem użytkowania. Można je podzielić na:

  • jednorazowe – czyli takie, których po zapełnieniu nie trzeba opróżniać ze zgromadzonego kurzu i zanieczyszczeń, tylko można je wyrzucić w całości i założyć nowy bez kontaktu z brudem. Najczęściej są to worki papierowe lub syntetyczne,
  • wielorazowe – czyli takie, które są wykonane z materiału i pozwalają na wielokrotne opróżnianie, pranie i ponowne korzystanie z worka. Nie ma zatem potrzeby kupowania za każdym razem nowego opakowania. Największym minusem worków płóciennych do odkurzacza jest higiena – po zapełnieniu worka trzeba go ręcznie opróżnić, co powoduje uniesienie się kurzu w powietrzu.

CZY WIESZ, ŻE...

Wielorazowe worki materiałowe można kupić nie tylko do tradycyjnych odkurzaczy, ale też do robotów sprzątających takich jak te marki iRobot.

Worki papierowe czy syntetyczne?

Tekstylne worki do odkurzaczy Thomas 787243Jeśli w swoim odkurzaczu używasz worków jednorazowych, warto zastanowić się, czy wybrać worki papierowe do odkurzaczy czy lepiej syntetyczne. Te pierwsze są najpopularniejsze i najtańsze, a przy tym bardzo wygodne w użytkowaniu. Wadą worków papierowych jest jednak trwałość – są one dość delikatne, więc przepełnione mogą pęknąć i wysypać nagromadzone w środku zabrudzenia i kurz.

Alternatywą dla papieru są syntetyczne worki do odkurzacza. To obecnie najbardziej polecane rozwiązanie. Są one wykonane ze specjalnego mikrowłókna, które skuteczniej od papieru zatrzymuje drobne cząsteczki kurzu w środku. Worki syntetyczne nie tylko oferują lepszą filtrację, ale też są znacznie bardziej odporne – zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i działanie wody.

Wielorazowy worek do odkurzacza – kiedy wybrać?

Jeśli chcesz zaoszczędzić na jednorazowych workach do odkurzacza, możesz zdecydować się na zakup modelu wielorazowego. Po sprzątaniu opróżnisz go i wyczyścisz, a następnie ponownie użyjesz. Worki materiałowe są wytrzymałe, dobrze filtrują zanieczyszczenia i mogą służyć latami. Nie jest to jednak wybór dla wszystkich – ponieważ trzeba go ręcznie opróżniać z kurzu, dbałość o higienę jest wtedy niezbędna. Worek płócienny do odkurzacza nie sprawdzi się dla alergików – cząsteczki brudu uwalniające się podczas wytrzepywania zawartości mogą być dla nich szkodliwe.

Nie chcesz kupować worków jednorazowych, ale nie odpowiadają Ci te wykonane z materiału? Rozważ inwestycję w odkurzacz z filtrem wodnym – przeczytaj opinie klientów o najpopularniejszych modelach!

Wybór worka do odkurzacza – inne ważne parametry

Poszukując właściwych worków do odkurzacza, warto przyjrzeć się nie tylko materiałowi, z jakiego są wykonane. Ich zadaniem nie jest wyłączenie gromadzenie brudu – ważne jest też to, by cząsteczki kurzu nie wydostawały się ponownie na zewnątrz. Jeśli masz dzieci lub któryś z domowników jest alergikiem, najlepiej wybrać worki do odkurzacza z filtrem HEPA – np. Electrolux s-bag Anti-Allegry E206B. Zatrzymują one nawet najmniejsze cząsteczki kurzu i alergeny.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Poznaj nowoczesne urządzenia na miarę kuchni fit!

Zobacz więcej   
Przemęczenie sprawia, że zaniedbujesz domowe obowiązki? Sprawdź nasze wskazówki, jak rozprawić się z tym problemem!
Zobacz więcej   
Śniadanie to źródło energii na cały dzień – sprawdź, jak znaleźć na nie czas!
Zobacz więcej   

Znajdź nas