Worki do odkurzacza – zadbaj, aby sprzątanie było efektywne!

Autor: Anna

Decydując się na zakup odkurzacza workowego, musisz pamiętać o regularnej wymianie worków. Worki do odkurzaczy dostępne są w różnych wariantach. Papierowe, syntetyczne, wielorazowe czy jednorazowego użytku – to najpopularniejsze z nich. Dowiedz się, jaki rodzaj będzie odpowiedni dla Twojego urządzenia. Właściwy wybór ma tu ogromne znaczenie, ponieważ jakość tego produktu w znaczący sposób wpływa na funkcjonowanie maszyny i efektywność domowych porządków.

Worek do odkurzacza

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czemu tak ważna jest regularna wymiana worków do odkurzacza
  2. jakie są rodzaje worków do odkurzacza
  3. jak wybrać właściwy worek dla Twojego urządzenia

Czemu wymiana worków do odkurzacza jest tak ważna?

Kobieta wymienia worek do odkurzacza

Jeśli decydujesz się na zakup odkurzacza workowego, musisz odpowiednio zadbać o urządzenie. Worki do odkurzacza muszą być regularnie wymieniane, aby maszyna mogła prawidłowo wykonywać swoje zadania. Przepełniony worek sprawi, że sprzątanie stanie się nieefektywne, a w mieszkaniu nadal będą unosiły się niechciane drobinki kurzu. Taki stan rzeczy może też powodować nieprzyjemny zapach, a w najgorszym przypadku może nawet uszkodzić urządzenie.

Jak często wymieniać worek do odkurzacza? Producenci sprzętów nie określają tu dokładnej liczby dni czy tygodni, ale zalecają regularność. Częstotliwość wymiany będzie uzależniona przede wszystkim od tego, jak bardzo dbasz o domowy porządek i ile razy w ciągu tygodnia sięgasz po urządzenie. Bardzo łatwo określić, kiedy worek do odkurzacza będzie wymagał wymiany – odkurzacz traci wówczas moc ssania, a sprzątanie staje się znacznie mniej efektywne. Niektóre modele odkurzaczy same sygnalizują konieczność wymiany worka poprzez świecące diody. Przykładem może tu być model odkurzacza workowego Electrolux ECS54B, który jest wyposażony we wskaźnik informujący o zapełnieniu worka.

Warto zwrócić uwagę, że większe zanieczyszczenia sprawiają, że worek zapełni się szybciej. Wymiana nie jest czynnością skomplikowaną, niemniej jednak dobrze zadbać o bezpieczeństwo i higienę. Urządzenie musi być wyłączone z gniazdka, ponieważ kontakt zanieczyszczeń z prądem może okazać się niebezpieczny. Przed wyrzuceniem worka trzeba dokładnie zamknąć jego nakrywkę, aby znajdujący się w nim kurz nie przedostawał się do pomieszczenia.

Polecane odkurzacze
  • 199 zł
  • 359 zł
  • 189 zł
  • 999 zł
  • 299 zł

Worek do odkurzacza – jakie są rodzaje?

Tekstylne worki do odkurzaczy Thomas 787243

Odpowiedni worek do odkurzacza musi być przede wszystkim kompatybilny z posiadanym modelem sprzętu. Zazwyczaj odkurzacze sprzedawane są w zestawie z kilkoma workami, których używanie może być później kontynuowane. Decydując się na inny rodzaj, trzeba przede wszystkim mieć pewność, że wybrany produkt będzie odpowiadał parametrom odkurzacza.

Na rynku dostępne są worki do odkurzacza wielokrotnego użytku oraz worki jednorazowe. Worki do odkurzacza jednorazowe wykonane są z papieru lub tworzywa syntetycznego. Przykładem może być zestaw papierowych worków jednorazowych Samsung Paper-bag VP-99B lub Electrolux E200S - S-Bag Classic, które są doceniane przez użytkowników ze względu na łatwość użytkowania – włożenie i wymiana takiego worka są banalnie proste! Worki z tworzyw syntetycznych, takie jak np. Zelmer Safbag 49.4020 4+1 (ZVCA100B), charakteryzują się lepszymi parametrami ekonomicznymi i technicznymi. Syntetyczne zbiorniki są rozciągliwe, mogą zmieścić więcej zanieczyszczeń niż ich papierowe odpowiedniki

Worki wielorazowe do odkurzacza również stanowią dobre rozwiązanie. W tym przypadku nie trzeba za każdym razem kupować nowego opakowania, jednak konieczne jest regularne pranie materiału. Tego rodzaju worki do odkurzacza mogą być wykonane z płótna. Przykładem są worki wielokrotnego użytku Thomas 787243 lub Graphite 59G608-145.

Jak wybrać właściwy worek do odkurzacza?

Wybierając odpowiedni worek do odkurzacza, warto zwracać uwagę nie tylko na kompatybilność z urządzeniem. Oba rozwiązania – worki jednorazowe i wielorazowe – mają zalety i wady. Worki jednorazowe to przede wszystkim wygoda użytkowania. Po zużyciu można wyrzucać je w całości, a kontakt z brudem i kurzem nie będzie konieczny. Częsta eksploatacja urządzenia generuje jednak dużą ilość odpadów – worki wykonane z niektórych tworzyw sztucznych nie są przyjazne dla środowiska.

Worki do odkurzacza wielokrotnego użytku są dość kłopotliwe w użytkowaniu – zachodzi tu konieczność regularnego prania materiału oraz ręcznego opróżniania go z kurzu. Jest to rozwiązanie ekologiczne, ale niedopuszczalne dla alergików. Osoby wrażliwe na kurz mogą zaopatrzyć się w odkurzacz z antyalergicznym filtrem. Przykładem takiego urządzenia jest Bosch BZGL2A430.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link