Data publikacji: 27 lipca 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK
polecamy

Jaka antena do telewizji naziemnej?

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu Drukuj

Z naziemnej telewizji cyfrowej korzysta w Polsce prawie 16 milionów użytkowników. Dla 11,5 miliona z nich jest to jedyne źródło dostępu do sygnału telewizyjnego. Aby móc z niego skorzystać, należy zaopatrzyć się w dobrą antenę zgodną z międzynarodowym standardem DVB-T. Sprawdź, jak w prosty i wygodny sposób ją podłączyć i cieszyć się telewizją w cyfrowej jakości w swoim domu!

Antena TV na dachu domu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak odbierać telewizję naziemną,

- jak wybrać dobry tuner telewizyjny,

- na co zwrócić uwagę przy wyborze anteny.

Jak odbierać telewizję naziemną?

Będziesz do tego potrzebował telewizora z tunerem telewizyjnym w standardzie DVB-T. Musi on również posiadać wbudowany system MPEG-4. Sprawdziłeś i okazało się, że Twój telewizor nie spełnia tych wymogów? Nie martw się – nie musisz kupować nowego telewizora. Wystarczy dokupić do niego zewnętrzny tuner telewizyjny DVB-T, który podłączysz do telewizora przez eurozłącze lub kabel HDMI.
Czy to już wszystko? Pozostaje nam jeszcze antena. Od niej zależy siła i jakość sygnału dostarczonego do telewizora. Anteny różnią się nie tylko zakresem odbieranych częstotliwości (pasm), ale również kształtem, wielkością oraz jakością wykonania i użytych materiałów. Najczęściej spotykany podział dotyczy anten zewnętrznych i wewnętrznych oraz pasywnych i aktywnych. Jeżeli chcesz poznać bliżej różnice między nimi, sprawdź nasze poradniki: Antena zewnętrzna i wewnętrzna oraz Aktywna a pasywna antena satelitarna.

Jak wybrać dobry tuner telewizyjny?

Antena TV do naziemnej telewizji cyfrowejTuner to inaczej dekoder. Jego zadaniem jest przetwarzanie sygnału cyfrowego. Podłącza się go do telewizora. Niemal wszystkie nowe odbiorniki TV i niektóre modele monitorów posiadają wbudowany tuner telewizyjny. Bez tunera obejdą się osoby, które do swojego TV mają podłączoną telewizję kablową. Jeżeli nie masz wbudowanego tunera, wystarczy zakupić tuner zewnętrzny DVB-T, np. Skymaster Dekoder STB.
Co sprawdzić przed zakupem tunera? Tuner powinien obsługiwać kodowanie MPEG-4. Warto też zapoznać się z informacją, jakie obsługuje złącza. Do wyboru masz SCART, HDMI i Component Video. Najpopularniejszym złączem jest HDMI, które umożliwia przesyłanie sygnału cyfrowego w wysokiej jakości, z kolei Component Video pozwala na oglądanie obrazu w rozdzielczości HD. Złącze SCART jest najstarszym, które można było spotkać w starszych telewizorach kineskopowych.
Ale obraz to nie wszystko. Jeżeli zależy Ci na dobrej jakości dźwięku, sprawdź, czy wybrany model dekodera umożliwia odbiór dźwięku przestrzennego. Tunery mogą być wyposażone w gniazda: RCA chinch (sygnał cyfrowy), chinch (sygnał analogowy) i jack (sygnał analogowy).

CZY WIESZ, ŻE...

Niektóre z tunerów są oparte na systemie Android, który daje szereg dodatkowych możliwości, takich jak instalacja aplikacji i gier, przeglądanie stron internetowych, korzystanie z portali społecznościowych oraz komunikatorów.

Lepsze dekodery mają również wiele dodatkowych funkcji, np. nagrywanie filmów na dysk twardy czy też odtwarzanie filmów, muzyki oraz zdjęć. Ciekawym rozwiązaniem jest również oglądanie telewizji na komputerze. W takim przypadku warto zakupić specjalny dekoder ze złączem USB oraz wejściem antenowym. Bardzo często urządzenie ma zainstalowane oprogramowanie, które umożliwia nagrywanie filmów. 

Proponowane Towary:

TP-LINK ANT2409A Antena 9dBi
TP-LINK TL-ANT2409CL
TP-LINK TL-ANT2412D antena dookólna zewn. 12dBi
Media-Tech MT4221

Na co zwrócić uwagę przy wyborze anteny?

Tuner telewizyjnyZanim kupisz antenę do naziemnej telewizji cyfrowej, warto zwrócić uwagę na:
  • lokalizację anteny – gdzie chcesz ją zamontować – w środku czy na zewnątrz pomieszczenia? Anteny pokojowe (wewnętrzne) sprawdzą się, kiedy umieścisz je bezpośrednio przy telewizorze. Na jakość odbioru będą miały wpływ rodzaje i grubość murów pomieszczenia, piętro, wielkość okien, rodzaj szyb, ilość i wielkość umeblowania i miejsce położenia anteny. Wszystkie z tych czynników mogą zakłócać odbiór. Zakłócenia może wywołać też używanie urządzeń domowych w najbliższym sąsiedztwie anteny. Jeżeli masz taką możliwość, wybieraj anteny zewnętrzne, które eliminują te niedogodności,
  • parametry anteny – w pierwszej kolejności sprawdź, czy wybrany sprzęt odbiera sygnał w standardzie DVB-T. Następnie zwróć uwagę na pasmo przenoszenia. Anteny szerokopasmowe pozwalają odbierać dwa lub więcej pasm częstotliwości. Dużym ułatwieniem jest wybór anten szerokokątnych i dookolnych zamiast kierunkowych, ponieważ nie wymagają one dużej precyzji przy ich ustawieniu. Jeżeli będziesz antenę umieszczać daleko od telewizora, niezbędny stanie się zakup wzmacniacza.
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
5 2
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Jak zabezpieczyć ekran telefonu – szkło hartowane czy folia ochronna?

Szkło hartowane czy folia – dowiedz się, jak zabezpieczyć swój telefon.
Zobacz więcej   

Jakie słuchawki do komputera wybrać?

Podpowiadamy, jak wybrać idealne słuchawki komputerowe.
Zobacz więcej   

Słuchawki nauszne – 5 modeli polecanych przez naszych klientów

Zapoznaj się z opiniami naszych klientów, by wybrać funkcjonalne, estetyczne i dobre słuchawki nauszne.
Zobacz więcej   

Znajdź nas