Jak wzmocnić sygnał Wi-Fi?

Autor: Klaudia

Pomimo że operatorzy internetowi oferują łącza o coraz większej przepustowości, może zdarzyć się, że Twoja sieć jest znacznie wolniejsza, niż wskazuje deklarowana prędkość. Przyczyną może być to, że z powodu zakłóceń sygnał Wi-Fi nie dociera do wszystkich zakątków domu. Sprawdź, jak zwiększyć zasięg Wi-Fi, tak aby cieszyć się pełną szybkością połączenia.

Router generujący sygnał Wi-Fi

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- w jakim standardzie działają najszybsze urządzenia,

- jak ustawić router, aby zwiększyć zasięg Wi-Fi,

- jak zwiększyć zasięg Wi-Fi za pomocą anteny kierunkowej,

- jakich urządzeń użyć, aby wzmocnić sygnał Wi-Fi.

Sprawdź, w jakim standardzie Wi-fi działa Twój router

Płacisz za łącze internetowe o prędkości do 250 Mb/s, ale po podłączeniu do sieci bezprzewodowej szybkość transferu znacząco spada? Niestety, deklarowana przez dostawców prędkość dotyczy tylko połączeń przewodowych. Dzieje się tak dlatego, że na szybkość Internetu w sieci bezprzewodowej wpływa wiele czynników – a najważniejszym z nich jest router Wi-Fi, którego używasz.
 
Wzmacniacz sygnału Wi-Fi w gniazdkuRoutery bezprzewodowe mogą pracować w różnych standardach, które opisują m.in. maksymalną przepustowość łącza i obsługiwaną przez urządzenie częstotliwość.
Najpopularniejsze standardy bezprzewodowe i ich maksymalna przepustowość to:
  • 802.11a – do 54 Mb/s, częstotliwość 5 GHz,
  • 802.11b – do 11 Mb/s, częstotliwość 2,4 GHz,
  • 802.11g – do 54 Mb/s, częstotliwość 2,4 GHz,
  • 802.11n – do 300 Mb/s, częstotliwość 5 GHz oraz 150Mb/s w częstotliwości 2,4 GHz,
  • 802.11ac – szybkość transferu nawet do 1 Gb/s w paśmie 5 GHz.

Nawet jeśli operator dostarcza do Twojego domu przewodowo łącze 250 Mb/s, a Twój router pracuje w standardzie 802.11g, rzeczywista prędkość nie przekroczy 54 Mb/s. Dlatego jeśli doświadczasz problemów z szybkością łącza Wi-Fi, sprawdź, czy nie korzystasz z przestarzałego urządzenia i w razie potrzeby wymień je na nowe, obsługujące standard 802.11ac – na przykład router bezprzewodowy ASUS RT-AC1200.

Jak ustawić router, aby zwiększyć zasięg Wi-Fi?

Kolejnym częstym powodem obniżonej prędkości łącza jest niewłaściwa lokalizacja routera. Jeśli zamkniesz go w szafie czy schowku albo umieścisz w kącie pomieszczenia, sygnał nie dotrze do każdego zakątka budynku. Pamiętaj, że po drodze do Twojego urządzenia fale emitowane przez router muszą często pokonać grube ściany, które znacznie osłabiają sygnał.

Nie wiesz, gdzie ustawić router? Najlepiej na środku mieszkania. W ten sposób sygnał Wi-Fi będzie się równomiernie rozprzestrzeniał w każdą stronę, z potencjalnie najmniejszą liczbą przeszkód. Jeśli chcesz cieszyć się stabilną prędkością łącza, zadbaj o to, aby wszystkie komputery znajdowały się mniej więcej w takiej samej odległości od routera.
Polecane routery
  • 148,99 zł
  • 1 899 zł
  • 1 799 zł
  • 869 zł
  • 109,99 zł

Jak zwiększyć zasięg Wi-Fi za pomocą anten?

Jeszcze jednym czynnikiem, który decyduje o niewystarczającej prędkości łącza bezprzewodowego, są nie najlepsze anteny zainstalowane w routerze. Bardzo często są one wbudowane wewnątrz urządzenia lub na stałe zamontowane na zewnątrz obudowy – takie rozwiązanie może być wystarczające jedynie wtedy, jeśli potrzebujesz zasięgu Wi-Fi na małej powierzchni.

Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że sygnał Wi-Fi będzie silny w każdym zakątku biura albo domu, dobrym pomysłem jest wybór modelu z wykręcanym antenami zewnętrznymi. W takiej sytuacji masz możliwość wymiany anten fabrycznych na takie, które spowodują zwiększenie zasięgu Wi-Fi.

WARTO WIEDZIEĆ

Większość routerów jest wyposażona w anteny dookólne, czyli emitujące sygnał równomiernie w każdą stronę. Wymieniając je na antenę kierunkową, możesz wzmocnić sygnał Wi-Fi emitowany do miejsca, gdzie znajduje się Twój komputer. To rozwiązanie sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy nie możesz ustawić routera na środku mieszkania, np. z powodu lokalizacji gniazda sieciowego.

Wzmacniacz sygnału, Access Point – jak poprawić zasięg Wi-Fi?

Podłączanie routera bezprzewodowegoJeśli zasięg słabnie w oddalonych od routerach częściach domu lub biura, możesz skorzystać z dodatkowych urządzeń sieciowych, takich jak wzmacniacze sygnału Wi-Fi. Używa się ich po to, aby zwiększyć zasięg sieci bezprzewodowej i wyeliminować tzw. martwe strefy, czyli miejsca, gdzie z powodu zakłóceń sygnał Wi-Fi słabnie lub zanika. Są to niewielkie urządzenia z dodatkowymi, mocnymi antenami. Mogą być zamontowane na ścianie, tak jak model TP-LINK TL-WA850RE lub podłączane do gniazdka elektrycznego – jak np. wzmacniacz TP-LINK RE200.

W dużych, wielopiętrowych budynkach do zwiększenia zasięgu Wi-Fi stosuje się Access Pointy – urządzenia, które pozwalają na rozbudowę sieci lokalnych na rozległej powierzchni. Przeczytaj więcej o Access Pointach w artykule Access Point – co to jest i jak działa.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link