Jak wybrać router Wi-Fi? 10 sprawdzonych porad

Autor: Sara

Nowoczesny router Wi-Fi nie tylko rozdziela łącze internetowe między różnorodne urządzenia, w tym komputery stacjonarne, laptopy, smartfony, tablety i Smart TV, ale pozwala korzystać również z praktycznych funkcji sieciowych takich jak druk bezprzewodowy. Jaki router sprosta potrzebom wymagającego biura, domu czy sympatyków gamingu?

Domowy router Wi-Fi

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. do czego służy router Wi-Fi
  2. jak wybrać dobry router z najlepszą siłą sygnału
  3. jaki router sprawdzi się w domu i w biurze
  4. który router bezprzewodowy kupić do gier sieciowych

Do czego służy router Wi-Fi?

Podstawowym zadaniem routera jest łączenie sieci komputerowych w sposób zapewniający swobodną, szybką i bezpieczną wymianę danych między wieloma urządzeniami. Wraz ze wzrostem popularności internetu i sprzętu mobilnego – tabletów, czytników e-booków czy smartfonów – nowoczesne modele routerów wyposażono w modem umożliwiający dekodowanie sygnału z sieci telefonicznej lub kablowej oraz moduł komunikacji Wi-Fi. W ten sposób za pomocą jednego routera Wi-Fi możesz bezprzewodowo łączyć się z internetem, sprawdzać sieci społecznościowe, pobierać gry i programy oraz bezproblemowo udostępniać muzykę czy filmy w lokalnej sieci.
Trójzakresowy router Wi-Fi w stylowej obudowie
Nie są to jednak wszystkie możliwości nowoczesnych routerów Wi-Fi. Urządzenia z wbudowanym serwerem druku, np. TP-LINK Archer C1200, pozwalają na łatwe przesyłanie dokumentów i zdjęć do podłączonej drukarki. Nie trzeba więc uruchamiać komputera, by wydrukować plik ze smartfona lub każdorazowo podłączać laptopa do drukarki kablem USB.
Przydatna może okazać się również funkcja współdzielenia danych. Do routera bezprzewodowego z portem USB, np. ASUSA RT-AC68U, możesz podłączyć zewnętrzny dysk twardy lub pendrive’a. W ten sposób po połączeniu z lokalną siecią Wi-Fi zyskasz również dostęp do filmów, zdjęć, muzyki i innych plików zgromadzonych we wspomnianych pamięciach magazynujących. Bedą one widoczne m.in. dla wielu komputerów czy telewizora Smart TV.

WARTO WIEDZIEĆ

Jeśli w Twoim domu są dzieci, z pewnością docenisz routery Wi-Fi wyposażone w funkcję kontroli rodzicielskiej. Z jej pomocą z łatwością ograniczysz maluchom czy nastolatkom dostęp wskazanych stron internetowych i sprawdzisz, ile czasu spędzają na przeglądaniu sieci.

Jak wybrać dobry router Wi-Fi?

Zakup optymalnego routera do światłowodu, sieci telefonicznej lub sieci 3G/4G wiąże się z koniecznością rozważenia potrzeb przyszłych użytkowników. By dostęp do internetu był możliwy, router Wi-Fi musi obsługiwać typ łącza wykorzystywany przez Twojego dostawcę usług internetowych. Poszczególne modele urządzeń zapewniają zróżnicowaną siłę sygnału i szybkość transferu danych – to parametry, które są niezwykle istotne, jeśli posiadasz obszerny dom lub biuro i chcesz szybko przesyłać duże pliki, np. filmy 4K w lokalnej sieci bezprzewodowej.
Niedrogi router bezprzewodowy z szybką transmisją danych
Wybór routera Wi-Fi – krok po kroku:

1. Sprawdź typ łącza internetowego – jeśli korzystasz z infrastruktury Telekomunikacji Polskiej (analogowy sygnał telefoniczny, np. Neostrada, Netia), wybierz router Wi-Fi wyposażony w modem ADSL z portem WAN na wtyczkę RJ-11. Przykładem takiego urządzenia jest TP-LINK TD-W8960N. Do podłączenia sieci udostępnionej przez operatora kablem sieciowym RJ-45 wykorzystaj router xDSL, taki jak TP-LINK TL-WR841N. Specjalne gniazda na kartę SIM, umożliwiające wygodne korzystanie z internetu mobilnego, posiadają routery 3G/4G, w tym ASUS RT-AC750.

2. Zwróć uwagę na standard bezprzewodowy – routery Wi-Fi pozwalają na transfer danych z prędkością do 11 Mb/s w przypadku modeli w standardzie 802.11b do ponad 1 Gb/s (ponad 1000 Mb/s) w urządzeniach 802.11ac. Szybsze routery sprawdzą się do przesyłania dużych plików, np. wideo w jakości 4K. Optymalna prędkość przeglądania stron internetowych czy pobierania i wysyłania danych wymaga sprzętu w standardzie 802.11n.

Router bezprzewodowy wyposażony w 4 anteny

3. Wybierz częstotliwość pracy – 2,4 i 5 GHz to dwie częstotliwości, w których pracuje większość routerów Wi-Fi. Pierwsze pasmo sprawdza się do wykonywania podstawowych czynności, np. surfowania w internecie, jednak jest podatne na zakłócenia. Do streamowania wideo i grania w gry sieciowe warto wybierać modele routerów DualBand lub TriBand, obsługujące również częstotliwość 5 GHz.

4. Oceń zasięg i siłę sygnału – na zasięg routera Wi-Fi wpływa wiele czynników, w tym grubość ścian, odległość od urządzenia i obecność innych sieci. Jest to szczególnie uciążliwe w blokach mieszkalnych, w których wiele osób posiada własne sieci bezprzewodowe, wzajemnie się tłumiące. Jeśli chcesz uzyskać mocny sygnał internetu, wybieraj routery wyposażone w dużą liczbę anten zewnętrznych i pracujące również w paśmie 5 GHz.

5. Sprawdź zabezpieczenia – by utrudnić dostęp osób trzecich do Twojego routera i urządzeń, sięgaj po sprzęt z szyfrowaniem WPA2. Dzięki temu logowanie w lokalnej sieci będzie możliwe tylko po podaniu pasującego hasła dostępowego. Niezwykle ważna jest również wbudowana zapora ogniowa (firewall) blokująca niebezpieczne połączenia i chroniąca dane przed kradzieżą.

Router Wi-Fi z modemem i czterema portami WAN

6. Wybierz liczbę portów – urządzenia starszego typu, pozbawione modułu Wi-Fi, do korzystania z internetu potrzebują interfejsu LAN. Jeśli posiadasz komputer stacjonarny lub drukarkę z kartą sieciową, zaplanuj zakup routera z odpowiednią liczbą portów LAN.

7. Ustal potrzebne funkcje – chcesz stworzyć wirtualną sieć prywatną (VPN) do bezpiecznej wymiany danych z serwerem firmowym? Wykorzystujesz bramkę telefonii internetowej VoIP, a może chcesz podłączyć dysk zewnętrzny przez USB i udostępniać dane w sieci Wi-Fi? Czynności te wymagają zakupu routera bezprzewodowego wspierającego poszczególne rozwiązania.

8. Zwróć uwagę na sterowanie – dla maksymalnej wygody i łatwej konfiguracji sieci warto wybierać urządzenia zarządzane poprzez przeglądarkę internetową lub dedykowaną aplikację na urządzenia mobilne. Przydatny jest również specjalny przycisk WPS na obudowie routera do nawiązywania szybkich, zabezpieczonych połączeń z innymi sprzętami bezprzewodowymi.

Kabel Ethernet (RJ45) łączący router z urządzeniami sieciowymi

9. Wykorzystaj rozwiązania do optymalizacji łącza – routery takie jak TP-LINK Archer C1200 zostały wyposażone w mechanizmy QoS (Quality of Service), które automatycznie ustalają priorytety połączeń sieciowych, przyspieszając działanie internetu. Funkcja ta przypadnie do gustu osobom, które na co dzień korzystają z wielu urządzeń bezprzewodowych.

10. Sprawdź gwarancję producenta – dobry router zapewnia wysoką bezawaryjność potwierdzoną gwarancją producenta na okres 2-3 lat.

WARTO WIEDZIEĆ

W dobrych routerach Wi-Fi znajdziesz interfejs USB w standardzie 2.0 lub w znacznie szybszym 3.0. Nowsza generacja zwiększa transfer plików z podłączonego do routera dysku twardego nawet 10-krotnie, dlatego jest polecana osobom, które szukają maksymalnej wydajności współdzielenia danych.

Polecane routery
  • 1 759 zł
  • 109,99 zł
  • 479 zł
  • 1 619 zł
  • 1 459 zł

Jaki router sprawdzi się w domu i w biurze?

Modele routerów Wi-Fi do zastosowań domowych łączą szybki transfer danych ze stylowym designem. W ten sposób mogą być atrakcyjnym uzupełnieniem wnętrza, oferując domownikom znakomite parametry pracy i natychmiastowy dostęp do sieci. W gronie polecanych modeli warto wskazać router Tenda Nova MW3 z obsługą sieci rozproszonej. W zestawie znajdziesz 2 moduły eliminujące tzw. martwe strefy Wi-Fi. Po ich rozmieszczeniu zasięg sieci w dwukondygnacyjnym domu czy apartamencie z wieloma pomieszczeniami jest silny i stabilny.
 Router xDSL z obsługą dwóch częstotliwości (Dual Band)
Zarówno w domu, jak i wymagającym biurze sprawdzi się router światłowodowy xDSL Linksys EA8300, wyposażony w 4 zewnętrzne anteny nadawcze. Dzięki trzem zakresom częstotliwości (2,4 GHz oraz 2 x 5 GHz) i transferze danych w standardzie 802.11ac model ten jest w stanie obsługiwać najbardziej wymagające zadania, w tym m.in. transmisję strumieniową HD odtwarzaczy multimedialnych czy błyskawiczne przesyłanie obrazu do telewizora 4K. Urządzenie wspiera również rozwiązania QoS, VPN, Virtual Server i posiada szybki port USB 3.0 do podłączenia drukarki lub nośnika danych.
Niedrogi domowy router – ranking TOP 3:
router wifi

Który router bezprzewodowy kupić do gier sieciowych?

Rozgrywki sieciowe wymagają stabilności i szybkiego transferu danych. Z tego powodu gracze oraz osoby streamujące obraz na żywo powinny zaopatrzyć się routery Wi-Fi zapewniające brak opóźnień podczas gry online. Jednym z nich jest ASUS RT-AC5300 z innowacyjną technologią NitroQAM do przesyłania wideo 4K/UHD z prędkością 5334 Mb/s! Dzięki temu nawet po podłączeniu kilku domowych sprzętów do internetu czas reakcji w wymagających tytułach będzie błyskawiczny, zwiększając gamingowe doznania i polepszając wyniki gracza.
Gamingowy router – ranking TOP 3:
router wifi
Jesteś zapalonym graczem i kompletujesz sprzęt do streamowania gier online? Sprawdź nasz poradnik dla poczatkujących: Wszystko, co musisz wiedzieć o streamowaniu. Ultrawydajne i budżetowe routery Wi-Fi do domu, pracy i gier znajdziesz na stronach naszego sklepu.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link