Jak robić dobre zdjęcia aparatem kompaktowym?

Autor: Klaudia

Żeby zrobić świetnie wyglądające zdjęcia, nie musisz inwestować w zaawansowany sprzęt. Jeśli znasz podstawowe zasady fotografii, możesz osiągnąć satysfakcjonujący efekt, używając niedrogiego aparatu kompaktowego. Przeczytaj, jak zrobić dobre zdjęcie prostą cyfrówką i zaskocz znajomych efektowną fotorelacją z najbliższej podróży!

Turystka robi zdjęcie aparatem kompaktowym

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- od czego zacząć naukę fotografii dla początkujących,

- jakie ustawienia posiada aparat kompaktowy,

- jak zrobić dobre zdjęcie, zachowując ostrość,

- jak kadrować zdjęcia, aby dobrze się prezentowały.

Parkowa sesja z aparatem kompaktowymFotografia dla początkujących – poznaj swój aparat

Nowoczesne aparaty kompaktowe pozwalają na robienie wysokiej jakości zdjęć w zautomatyzowany sposób. Choć są mniej zaawansowane od lustrzanek, posiadają wiele funkcji, które mogą poprawić wygląd Twoich zdjęć. Zanim zabierzesz się za fotografowanie nowym aparatem, zacznij od przeczytania instrukcji obsługi – sprawdzisz w ten sposób, jakie są jego możliwości i nauczysz się nawigować po menu urządzenia. Dzięki temu, zamiast zastanawiać się, jak zrobić dobre zdjęcie, będziesz intuicyjnie włączać programy w zależności od fotografowanej sceny.

Aparat kompaktowy – najważniejsze ustawienia

Aby robić dobre zdjęcia aparatem kompaktowym, naucz się, jak korzystać z poniższych funkcji i ustawień:
 • automatyczne tryby scen – pod tym względem modele aparatów mogą się od siebie różnić – w zależności od producenta, posiadają mniej lub więcej opcji. Naucz się korzystać z następujących trybów fotografowania: Makro (do robienia zdjęć małym obiektom w przybliżeniu), Sport (idealny do dynamicznych scen), Portret (do fotografowania osób) czy Pejzaż (kiedy chcesz uchwycić piękno przyrody),
 • lampa flash – choć przydaje się, gdy nie masz innego dodatkowego oświetlenia, zazwyczaj robiąc zdjęcie z lampą uzyskasz niezbyt imponujące efekty. Lepiej jest wybierać do fotografowania miejsce z dobrym światłem lub wspomóc się lampą zewnętrzną. Naucz się, jak wyłączyć automatyczny flash w swoim aparacie,
 • wybór formatu zapisu – część dostępnych na rynku kompaktów, jak np. Sony Cyber-shot DSC-RX100 III, pozwala na zapis w dwóch formatach – JPEG i RAW. Ten drugi umożliwia pełną edycję zdjęcia w programach graficznych,
 • ISO, czyli czułość matrycy – w trybie automatycznym aparat sam dobierze odpowiednią wartość dla zmierzonego przez czujnik poziomu oświetlenia. Co do zasady, przy słabym oświetleniu stosuje się wysoką czułość, zaś w słoneczny dzień wystarczy np. ISO 100.

WSKAZÓWKA

Choć wysokie ISO ułatwia fotografowanie przy słabym świetle, obniża też jakość obrazu. Jeśli posiadasz statyw, lepiej będzie wyłączyć funkcję Auto ISO i ustawić jak najmniejszą czułość – dzięki czemu unikniesz szumów na zdjęciu.

Polecane aparaty cyfrowe
 • 1 999 zł
 • 1 639 zł
 • 2 399 zł
 • 1 299 zł
 • 1 299 zł

Jak zrobić dobre zdjęcie – ostrość i stabilizacja

Aparat kompaktowy Panasonic DMC-LX100Zastanawiasz się, jak robić dobre zdjęcia aparatem cyfrowym? Częstym problem przy korzystaniu z kompaktów jest słaba ostrość. Poruszone zdjęcia rzadko wyglądają dobrze – zwłaszcza, gdy efekt nie jest zamierzony. Producenci aparatów cyfrowych prześcigają się w technologiach odpowiadających za stabilizację obrazu. Sprzęt wyposażony w optyczny stabilizator obrazu, np. Panasonic DMC-LX100, zredukuje drżenia podczas fotografowania z ręki. Aby uzyskać idealną ostrość, najlepiej będzie użyć statywu – te przeznaczone do aparatów kompaktowych są niewielkie i mało ważą. Więcej na ich temat dowiesz się, klikając tutaj.

Oprócz tego jeśli chcesz robić ostre zdjęcia, korzystając z funkcji Auto Focus w swoim aparacie kompaktowym, upewnij się, że właściwie naciskasz spust migawki. Aby aparat zdążył wyostrzyć zdjęcie, musisz najpierw delikatnie przytrzymać przycisk, a dopiero po dostosowaniu obiektywu i złapaniu ostrości na przedmiocie całkowicie wcisnąć spust.

Kadrowanie – podstawa dobrego zdjęcia

Każdy adept kursu fotografii dla początkujących uczy się zasad kompozycji. Odpowiednie wykadrowanie zdjęcia to bardzo często połowa sukcesu. Zanim naciśniesz spust migawki, upewnij się, że:
 • żaden obiekt na zdjęciu (np. czubek głowy) nie jest ucięty,
 • dostosowałeś się do linii pomocniczych, dzięki czemu zdjęcie nie jest krzywe – m.in. horyzont pokrywa się z poziomą linią,
 • ustawiłeś najważniejszy przedmiot lub osobę na środku fotografii.
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów