Data publikacji: 27 listopada 2018
Autor: Anna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Dysk sieciowy NAS – co to jest i czym różni się od dysku zewnętrznego?

Poleć znajomemu Drukuj

Jeśli chcesz mieć wygodny dostęp do swoich danych niezależnie od miejsca, w którym się znajdujesz, zamiast zwykłego dysku zewnętrznego powinieneś pomyśleć o serwerze NAS. Dysk sieciowy przyda się w domu i biurze, gdy masz więcej urządzeń i chcesz między nimi sprawnie przenosić dane. Poznaj najważniejsze informacje pomocne w wyborze odpowiedniego modelu.

 Serwer NAS

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym jest dysk sieciowy NAS,

- co różni dysk sieciowy NAS od dysku zewnętrznego,

- czym kierować się wyborze dysku sieciowego NAS,

- jakie rodzaje dysków sieciowych NAS możesz kupić.

Co charakteryzuje takie urządzenie?

Dysk sieciowy, określany często mianem serwera NAS (ang. Network Attached Storage), to nic innego jak dysk zewnętrzny z kartą sieciową, który możesz podłączyć do routera Wi-Fi zarządzającego ruchem w domowej lub biurowej sieci komputerowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszystkie urządzenia podłączone do tej sieci (metodą kablową lub bezprzewodową) mogą swobodnie korzystać z zasobów dysku sieciowego i nadal bezpiecznie przechowywać na nim dane.

Dysk zewnętrzny

Kiedy stosować dysk zewnętrzny, a kiedy serwer NAS?

Tradycyjny dysk zewnętrzny zazwyczaj podłącza się bezpośrednio tylko do jednego komputera. Oczywiście możesz wymieniać z nim dane, ale nie dostaniesz się do jego zasobów bez fizycznego dostępu do samego urządzenia. Tu pojawia się pierwsza ważna przewaga serwera NAS – będąc na drugim końcu świata, mając przy sobie wyłącznie smartfona z aplikacją, będziesz w stanie przesłać do domu lub biura wszystkie ważne pliki (to samo tyczy się ich pobierania). Co więcej, dostęp do nich otrzymają natychmiast inni uprawnieni do tego użytkownicy sieci, w której dysk NAS pracuje.

Dysk NAS ma własny procesor, pamięć operacyjną oraz dodatkowe oprogramowanie wspomagające zarządzanie, backup danych, przydzielanie uprawnień i serwowanie treści. Takie urządzenie (postawione w domu lub biurze) pełni rolę centralnego repozytorium, przechowującego informacje wszystkich użytkowników i dla nich wszystkich pozostaje dostępne z dowolnego miejsca na świecie, które ma łącze internetowe. Co więcej, mogą oni korzystać z komputerów, tabletów i smartfonów o różnych systemach operacyjnych.

Proponowane produkty:
QNAP TVS-663-4G <%– –%>
WD My Cloud EX2 12TB <%– –%>
QNAP TS-231P2-4G <%– –%>
QNAP TS-253B-8G <%– –%>
WD My Cloud EX2 Ultra 6TB 3,5" <%– –%>

Dysk sieciowy NAS, czyli przechowywanie danych w chmurze prywatnej

My Cloud Home 3TBNa pewno nie raz spotkałeś się z określeniem przechowywania danych w chmurze. Za przykład takiej usługi wystarczy wziąć Dysk Google, Dropbox czy Flickr. Są one bardzo popularne, ale w perspektywie dłuższego wymiaru czasowego niosą ze sobą pewne obciążenie. Jako użytkownik jesteś de facto skazany na łaskę (lub niełaskę) dostawcy chmury publicznej, który w przyszłości może zdecydować się ją ograniczyć, a nawet zlikwidować. W przypadku awarii nie masz też fizycznego dostępu do serwerów. Receptą na te bolączki jest własny dysk sieciowy. To Ty decydujesz o jego przeznaczeniu, przydzielasz użytkownikom niezbędne prawa, a na wypadek problemów, możesz szybko stawić im czoła.

Rodzaje dysków sieciowych, czyli serwer NAS dla każdego

W RTV Euro AGD znajdziesz szeroki asortyment dysków sieciowych NAS. Można je podzielić na produkty domyślnie wyposażone w nośnik danych i takie, do których dyski twarde HDD trzeba dokupić osobno.

Z pierwszej kategorii można polecić serię MyCloud Home od firmy WD.

Jeśli jesteś fanem majsterkowania i wolisz wszystko ustawiać sam, sprawdź dyski sieciowe marki Synology.

W obu kategoriach warto też wyróżnić systemy wielodyskowe (wielokieszeniowe), które zapewniają dodatkowy poziom ochrony.

PORADA EKSPERTA

Idealnym rozwiązaniem wydaje się wielopoziomowe zabezpieczenie danych. Powinieneś trzymać przynajmniej dwie kopie zapasowe najważniejszych plików - jedną lokalnie, a drugą na przykład w chmurze. Pracę z najważniejszymi projektami na bieżąco możesz prowadzić na dysku zewnętrznym, zaś archiwizację gotowego produktu przeprowadzić na serwer NAS lub do chmury.

Przeczytaj także artykuł Dysk zewnętrzny – HDD czy SSD.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Zobacz, dlaczego warto pić wodę!

Zobacz więcej   
Zastanawiasz się, czy woda z kranu nadaje się do picia? Odpowiadamy!
Zobacz więcej   
Zobacz, jak być eko i zużywać mniej plastików z dzbankami filtrującymi!
Zobacz więcej   

Znajdź nas