Dysk sieciowy – dlaczego warto go mieć?

Autor: Anna

Dysk sieciowy do domu to urządzenie, na które decyduje się coraz więcej osób. Świetnie zdaje ono egzamin jako sprzęt wykorzystywany do bezpiecznego przechowywania plików. Ale ma także przewagę nad innymi nośnikami dzięki swej wyjątkowej funkcji – dostępu do danych z dowolnego miejsca na świecie.

 Serwer NAS

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co to jest dysk sieciowy NAS i do czego służy
  2. jaki dysk sieciowy wybrać do domu, a jaki dla firmy
  3. co wybrać: dysk zewnętrzny czy sieciowy NAS

Czym jest dysk sieciowy NAS i dla kogo jest polecany?

Dysk zewnętrzny

Nie każdy wie, co tak naprawdę kryje się pod pojęciem “dysk sieciowy”. Na początek warto wiedzieć, że jego inna nazwa to serwer NAS (z ang. Network Attached Storage). Inaczej mówiąc, jest to dysk zewnętrzny z kartą sieciową, którą można podłączyć do routera WiFi. W ten sposób da się uzyskać dostęp do danych na nim zawartych z dowolnego miejsca za pośrednictwem połączenia przewodowego lub bezprzewodowego. Co więcej, do urządzenia można „podpiąć” kilku użytkowników, umożliwiając im dzielenie się nimi. Warunkiem dostępu do danych zapisanych na dysku NAS jest jedynie podłączenie do tej samej sieci.

Dysk NAS ma własny procesor, oprogramowanie i pamięć operacyjną. Do tego jego konfiguracja jest zwykle bardzo prosta. Technologia w nim wykorzystywana sprawia, że urządzenie to zyskuje zwolenników zwłaszcza wśród osób, które chcą przechowywać swoje dane w chmurze. Z tą różnicą jednak, że posiadając dysk sieciowy NAS, nie ma ryzyka, iż dostawca usługi ograniczy do niej dostęp. Dane są więc zawsze bezpieczne. Dysk sieciowy WiFi idealnie nadaje się jako narzędzie do archiwizowania danych. Z tego względu świetnie sprawdza się nie tylko w firmach, ale także jako gadżet dla osób prywatnych. Dysk sieciowy w domu przechowuje dane, do których dostęp mogą mieć wszyscy członkowie rodziny, zaś w przypadku firm odgrywa rolę współdzielonych magazynów informacji.

Polecane dyski sieciowe
  • 2 199 zł
  • 3 609 zł
  • 3 149 zł
  • 2 719 zł
  • 2 199 zł

Dobre dyski sieciowe – jakie wybrać?

My Cloud Home 3TB

Wiele osób często zastanawia się, jaki dysk sieciowy do domu warto wybrać. Na rynku można spotkać produkty dwóch typów. Pierwszy z nich to ten, który jest wyposażony w nośnik danych, jak np. WD My Cloud Home 2TB. Pozwala on tworzyć kopie zapasowe zdjęć i filmów zapisanych w telefonie i zsynchronizować ulubione foldery pomiędzy urządzeniem My Cloud Home a np. komputerem.

Drugi typ dysku sieciowego dostępny na rynku to taki, który wymaga dokupienia do niego dysku HDD, jak np. w przypadku QNAP TS-431P czy LaCie 2big Dock Thunderbolt 3 8TB.

Synology DiskStation DS218play to urządzenie idealne dla firm. Wyposażone jest w oprogramowanie Cloud Sync, co umożliwia synchronizację plików na wielu urządzeniach oraz ich bezproblemowe udostępnianie między platformami Windows, Mac czy Linux. Taki dysk sieciowy ma również szansę świetnie sprawdzić się w domu, gdyż może służyć jako domowa biblioteka multimedialna. Dzięki niemu można np. oglądać filmy w 4K UHD czy organizować zdjęcia w specjalnych albumach. Inny doskonałej jakości domowy dysk sieciowy to np. Synology DiskStation DS218j.

Najlepsze dyski sieciowe są wyposażone w system zabezpieczeń sieciowych, antywirus czy kilkustopniowe uwierzytelnianie użytkowników i zaawansowane zarządzanie uprawnieniami. Przykładem jest polecany dla biznesu model Synology DiskStation DS1819+ o imponującej prędkości serwera, wynoszącej do 2045 MB/s odczytu oraz 656 MB/s zapisu danych. Wysokiej jakości modelem, rekomendowanym jako urządzenie do firm, jest także dysk sieciowy QNAP TS-677-1600-8G. Wyposażony jest on w 4 złącza Ethernet i 5 portów USB.

Dyski zewnętrzne kontra dyski sieciowe – które są lepsze?

Dysk zewnętrzny to urządzenie, które służy do przechowywania plików. Wybierając go, dobrze zdecydować się na te o dużej pojemności, np. WD Elements SE 4TB USB 3.0. Poza tym w tego rodzaju sprzętach dla użytkownika ważna jest prosta instalacja. W przypadku modelu Seagate Expansion Portable 1TB USB 3.0 możliwość zapisu danych jest już po kilku sekundach po podłączeniu urządzenia do komputera. Nie mniej istotna jest prędkość zapisu danych. W dysku zewnętrznym Toshiba Canvio Basics 1TB USB 3.0 wynosi ona 4,8 Gb/s. Wybierając takie urządzenia, warto jednak pamiętać o tym, że aby mieć do nich dostęp, należy je uprzednio podłączyć do komputera czy laptopa za pomocą kabla. W przypadku dysku sieciowego NAS akces do danych można mieć zdalnie, wykorzystując do tego specjalną aplikację. Wystarczy mieć jedynie dostęp do internetu. Co więcej, można je nie tylko podejrzeć, ale też pobrać czy przesłać na urządzenie nowe pliki. Atutem takiego rozwiązania jest także to, że z zawartości dysku sieciowego można korzystać niezależnie od systemu operacyjnego, jaki się posiada. Dostęp do danych można również uzyskać z dowolnego urządzenia, np. tabletu czy smartfona.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link