Najlepsza antena do telewizji naziemnej – ranking 2025

Korzystanie z oferty naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T2, czyli Digital Video Broadcasting – Terrestrial Second Generation) wciąż jest całkiem popularną opcją rozrywki. Aby jednak mieć pewność, że sygnał pozostanie stabilny, a obraz będzie mieć wysoką jakość, należy wybrać mocną antenę – pokojową lub zewnętrzną, aktywną bądź pasywną. Nie wiesz, jakie urządzenie tego typu kupić? Nie szkodzi! Dokładnie przeanalizowaliśmy naszą ofertę i wyłowiliśmy z niej najlepsze modele, aby pomóc ci podjąć jak najlepszą decyzję!
-
Duży zasięg 40 km
-
Odbiera programy telewizyjne i radiowe
-
Zysk 32 dBi
-
Kompaktowe wymiary i niska waga
-
Hermetyczna obudowa
-
Niskoszumny wzmacniacz sygnału
Nasz ranking anten naziemnych otwiera model marki TechniSat – SmartTenne 5 76-4837-00. To uniwersalna, aktywna i zdecydowanie najlepsza antena do telewizji naziemnej DVB-T2 (a przynajmniej jedna z najlepszych) o budowie panelowej. Urządzenie jest ukierunkowane dookólnie, co oznacza, że w miarę równomiernie odbiera sygnał z wielu kierunków. Świetnie sprawdzi się więc np. w obszarach, w których jest silny sygnał z wielu nadajników, albo w sytuacjach, kiedy nie wiadomo dokładnie, skąd płynie sygnał. Model zbiera fale w najbardziej optymalny sposób w odległości poniżej 40 km od nadajnika. Jej zysk to 32 dBi, co oznacza, że świetnie poradzi sobie ze skoncentrowaniem mocy sygnału płynącego z takiej odległości. Antena pozwala odbierać nie tylko programy telewizji cyfrowej DVB-T i DVB-T2, ale też radiowe – DAB+ oraz FM.
Urządzenie ma niewielkie wymiary i jest stosunkowo lekkie (850 g), dzięki czemu można bez problemu zamontować je w różnych miejscach. Bez problemu poradzi sobie nawet w trudnych warunkach atmosferycznych – hermetyczna obudowa chroni ją przed wiatrem, śniegiem i deszczem. Nie ma więc żadnej obawy, że antena zardzewieje.
Antena SmartTenne 5 76-4837-00 jest zasilana zasilaczem 12V/200mA, a w zestawie – oprócz niego – znajdziesz też niskoszumny wzmacniacz sygnału.
-
Kompaktowy rozmiar 35 × 11,5 × 32,5 cm
-
Imponujący zasięg 50 km
-
Technologia Low-Noise
-
Odbiera sygnał telewizji cyfrowej i analogowej DVB i DVB-T2 , a także sygnał radiowy DAB
-
Odporna na temperatury w zakresie do -20 do 45°C
-
Sprawdzi się w kamperach i przyczepach
Na drugim miejscu znalazła się antena zewnętrzna Reinston Ultra EANTZ002 TVA 500. Użytkownicy cenią ją nie tylko za kompaktowy rozmiar (35 × 11,5 × 32,5), ale też naprawdę imponujący zasięg – 50 km. Urządzenie odbiera sygnał telewizji cyfrowej i analogowej (DVB i DVB-T2 z zaawansowanym kodekiem HEVC), a także sygnał radiowy DAB. Możesz liczyć na jego wsparcie w kontekście minimalizacji zakłóceń odbioru sygnału (za sprawą technologii Low-Noise i wzmacniacza sygnału) oraz tych generowanych przez sieci komórkowe (filtr LTE 5G). Efekt? Pewność, że (prawie) nic nie spowoduje szumów, a treści na ekranie telewizora będą idealnie ostre.
Urządzenie bez problemu można zamocować na maszcie lub ścianie budynku. Bez obaw o to, że zaszkodzą mu jakieś warunki atmosferyczne. Antena doskonale radzi sobie bowiem przy opadach deszczu lub śniegu, w zakresie temperatur do -20 do 45°C.
Reinston Ultra EANTZ002 TVA 500 jest przy tym bardzo wszechstronna: sprawdzi się nie tylko w domach, ale też kamperach czy przyczepach.
-
Odbiera telewizję cyfrową, a także cyfrowe i analogowe programy radiowe
-
Całkiem spory zasięg 25 km
-
Filtr zapobiegający zakłóceniom
-
Wbudowany wzmacniacz
Ostatnie miejsce na podium zajął model Vivanco TVA 3050 – pierwsza w naszym zestawieniu mocna antena pokojowa. Urządzenie pozwoli odbierać cyfrową telewizję naziemną (DVB-T i DVB-T2), a także cyfrowe i analogowe radio (DAB, DAB+). Nawet spore odległości nie stanowią dla anteny problemu – jej maksymalny zasięg wynosi 25 km od nadajnika. Model został wyposażony w specjalny filtr zapobiegający zakłóceniom, które generują nadajniki LTE i GSM. Wbudowany wzmacniacz zapewnia natomiast dostęp do treści wysokiej jakości.
-
Kompaktowe wymiary 18 × 15 × 8,5 cm
-
Duży zasięg 35 km
-
Wbudowane filtry 4G, LTE i GSM
-
Kompatybilna z sygnałami HDVT, 3D i 4K, a także DAB i DAB+
-
Może być wykorzystywana zarówno jako antena pokojowa, jak i zewnętrzna
-
Możliwość korzystania z niej w domkach kempingowych czy kamperach
Najmocniejszym kandydatem na czwarte miejsce okazał się panelowy model wewnętrzny Reinston EAN001. Choć urządzenie nie zajmuje wiele miejsca – jego wymiary to 18 × 15 × 8,5 cm – ma naprawdę porządny zasięg (aż 35 km) i wbudowany wzmacniacz. Doskonale więc poradzi sobie nawet wtedy, gdy mieszkasz daleko od nadajnika. W bezproblemowym odbieraniu sygnału pomagają też wbudowane filtry 4G, LTE i GSM. W ten sposób możesz odbierać bezpłatne programy telewizji naziemnej MUX 1–3 oraz MUX 8 i cieszyć się doskonałą jakością obrazu. Urządzenie jest kompatybilne z sygnałami HDVT oraz 3D i 4K, a także sygnałami DAB i DAB+, co z pewnością ucieszy miłośników radia.
Potrzebujesz anteny zewnętrznej? Reinston EAN001 bez problemu sprawdzi się również w tej roli! Urządzenie zostało bowiem wyposażone w zewnętrzną zasilacz, który bez problemu podłączysz do standardowego gniazdka. A jeśli doposażysz się w inny, podłączysz antenę również do gniazda 12 V, które można spotkać w domka kempingowych lub przyczepach. Albo za pomocą tunera przy wykorzystaniu przewodu antenowego.
-
Całkiem spory zasięg 25 km
-
Estetyczny design
-
Odbiera lokalne analogowe i cyfrowe programy telewizyjne i radiowe
-
Wbudowany filtr LTE tłumiący sygnały telefonii komórkowej (3G, 4G)
-
Wbudowany wzmacniacz
W naszym zestawieniu znalazło się też miejsce dla kolejnego mocnego kandydata marki Reinston – Ultra EAN004. Jeśli się zastanawiasz, jaka antena do telewizji naziemnej wewnętrzna będzie mieć całkiem słuszny zasięg (25 km!), a przy okazji nie zaburzy estetyki pomieszczenia, opisywany model może być najlepszym wyborem. Czarny, lśniący kwadrat – bo taką formę ma Reinston Ultra EAN004 – prezentuje się naprawdę dobrze i świetnie wpasuje się w nowoczesne wnętrze.
Urządzenie jest przeznaczone do domowego odbioru lokalnych analogowych i cyfrowych programów telewizyjnych (DVB-T, DVB-T2) oraz radiowych (DAB, DAB +). Aby nic nie zakłócało oglądania ulubionych programów, producent wyposażył urządzenie we wbudowany filtr LTE, który tłumi sygnały telefonii komórkowej (3G, 4G). A wzmacniacz wyposażony w najnowsze technologie zapewni optymalne wzmocnienie sygnałów. Antena doskonale współpracuje nie tylko z telewizorami, ale też komputerami czy tabletami z tunerem TV.
Urządzenie jest zaopatrywane w energię elektryczną przez zasilacz, wejście USB lub dekoder DVB-T.
-
Sprawdzi się w miejscach, w których sygnał nie potrzebuje dodatkowego wzmocnienia
-
Odbiera programy telewizji DVB-T2 w pasmach UHF (zysk 14 dBi) oraz VHF (7 dBi), a także radia cyfrowego DAB+
-
Technologia 5G Protected chroni przed zaburzeniami sygnału
-
Odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne
Ranking zamyka jedyna antena pasywna w naszym zestawieniu – Telmor TT W21 Gold Combo 5G Protected. To model typowo zewnętrzny, który – jako że nie ma wzmacniacza – będzie dobrym wyborem do domów położonych stosunkowo blisko nadajnika, gdzie odbierany sygnał jest dość silny i nie potrzebuje dodatkowego wzmocnienia. Urządzenie oferuje odbiór telewizji DVB-T2 w pasmach UHF (zysk 14 dBi) oraz VHF (7 dBi), a także radia cyfrowego DAB+. Za sprawą technologii 5G Protected antena odbiera sygnał wyłącznie z wymienionych pasm, więc nie dochodzi do zaburzenia odbieranego obrazu.
A jak wygląda kwestia podłączania? Telmor TT W21 Gold Combo 5G Protected jest wyposażona w symetryzator ze zwrotnicą UHF/VHF, dzięki czemu do budynku może być wprowadzony tylko jeden przewód antenowy. Można jednak również poprowadzić okablowanie dedykowane dla każdego z pasm, aby niezależnie wzmocnić lub wyregulować siłę każdego z nich.
Warto wspomnieć również o tym, że urządzenie jest odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, dlatego z pewnością posłuży ci przez wiele lat.
Jaka antena do telewizji naziemnej będzie najlepsza
Anteny naziemne są urządzeniami, których nie kupuje się zbyt często. Dlatego nie zawsze łatwo jest ocenić, co wziąć pod uwagę podczas poszukiwań. Warto więc wiedzieć, że wybór konkretnego urządzenia zależy od kilku czynników.
Pierwszym z nich jest odległość od nadajnika, w jakiej ma się od niego znaleźć antena. Im dalej od niego mieszkasz, tym mocniejszego urządzenia będziesz potrzebować. Przy bliższych dystansach wystarczą ci pasywna antena pokojowa lub niewielka zewnętrzna. Dalsze będą wymagać sporej aktywnej anteny zewnętrznej (z wbudowanym wzmacniaczem). Podobnie jest z ukształtowaniem terenu na linii nadajnik–miejsce odbioru – duże wzniesienia lub gęste lasy mogą bowiem tłumić sygnał.
Kolejnym krokiem jest wybór anteny spośród modeli pokojowych i zewnętrznych. Te pierwsze mają ograniczony zasięg (ich zaletą jest jednak to, że są łatwiejsze w montażu), dlatego sprawdzą się wszędzie tam, gdzie sygnał jest mocny. Drugie zaś poradzą sobie, gdy warunki odbioru są gorsze albo po prostu użytkownikowi nie jest znana lokalizacja nadajnika.
Czy zdarzyło ci się kiedyś usłyszeć o tzw. zysku anteny? To wartość mierzona w decybelach izotropowych (dBi), wskazująca, jak dobrze antena koncentruje odbierany sygnał. Im wyższy zysk, tym lepiej jej się to udaje. Pamiętaj jednak, że duży zysk nie będzie korzystny w każdych okolicznościach. Jeśli sygnał nadajnika jest silny, a ty wybierzesz urządzenie o zbyt wysokim zysku, możesz się spodziewać przesterowania i pogorszenia się jakości odbieranego obrazu.
Słabsza lub mocna antena do telewizji naziemnej powinna odbierać sygnał w paśmie UHF (Ultra High Frequency), w którym nadawana jest telewizja naziemna. Z tym nie powinno być problemu – większość anten jest bowiem dostosowana do tego pasma.
W przypadku anten zewnętrznych istotne są również jakość wykonania urządzenia i użyte materiały. Są one przecież wystawione na ciągłe działanie różnych warunków atmosferycznych, dlatego optymalnym wyborem będą urządzenia odporne na korozję – wykonane z aluminium lub stali nierdzewnej.
Dziękujemy za dodatkowy komentarz!
Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.
Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię
Już zapisaliśmy Twój głos!
Dziękujemy!