Drukowanie zdjęć w domu – kompletujemy zestaw niezbędnych akcesoriów

Autor: Ola

Kochasz fotografię? Chciałbyś przyozdobić swój dom własnymi zdjęciami? Świetną alternatywą dla drukowania ich w punktach fotograficznych jest zakup specjalnej drukarki do zdjęć. Możesz wtedy łatwo drukować je na własną rękę. Zobacz, jak skompletować zestaw narzędzi i akcesoriów, które Ci to umożliwią!

drukowanie zdjęć

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- dlaczego warto drukować zdjęcia w domu,

- jakie są rodzaje drukarek do zdjęć,

- czym się kierować, kupując takie urządzenie,

- o czym jeszcze pamiętać, przygotowując się do drukowania zdjęć w domu.

Czy drukowanie zdjęć w domu się opłaca?

Zastanawiając się nad opłacalnością drukowania zdjęć w domowym zaciszu, warto rozważyć dwie rzeczy: wygodę i oszczędność czasu oraz aspekt ekonomiczny. Nie sposób nie zauważyć, jak dużo czasu można zaoszczędzić, decydując się na zakup drukarki do zdjęć i rezygnując z jeżdżenia do punktu fotograficznego. Jeśli posiadasz własny sprzęt, możesz też zrobić to o dowolnej porze dnia i nocy, gdyż nie jesteś uzależniony od sztywnych godzin, w których pracuje fotograf. 

Jak wygląda finansowa strona takiej decyzji? Trzeba wziąć pod lupę dwa czynniki: koszt zakupu samej drukarki oraz cenę wymiennych tuszów. W dużym uproszeniu można powiedzieć, że szacunkowy koszt jednego wydruku na drukarce laserowej do zdjęć wynosi średnio 7-8 groszy. W przypadku drukarki atramentowej może to być 10 groszy lub więcej. Biorąc pod uwagę średnie ceny takich usług u fotografa, jest to jak najbardziej opłacalne.

drukarka do zdjęć Canon Selphy CP1000 (biały) 

Jaka drukarka do zdjęć? Poznaj dostępne rodzaje

Wszystkie drukarki do zdjęć dostępne na rynku można łatwo podzielić na trzy grupy:

 • drukarki laserowe do zdjęć – nieco droższe od drukarek atramentowych, jednak tańsze w późniejszej eksploatacji. Oferują wydruki o średniej jakości,
 • drukarki termosublimacyjne do zdjęć – dość drogie, jednak zapewniają wyjątkowo wysoką jakość wydruków – znacznie przewyższającą drukarki atramentowe i laserowe. Wydrukowane fotografie będą też wyróżniać się trwałością. Zobacz tę drukarkę termosublimacyjną z naszego asortymentu,
 • drukarki atramentowe do zdjęć – uważane za najtańsze i zapewniające średnią jakość wydruków, a przez to cieszące się dużym powodzeniem wśród użytkowników. Niską cenę zakupu wyrównuje jednak konieczność kupienia drogich tuszów – w efekcie jej eksploatacja może się okazać dość droga.

Kategoryzując drukarki do zdjęć, warto również zwrócić uwagę na ich rozmiar. Do Twojej dyspozycji są duże, stacjonarne modele, z których będziesz mógł skorzystać jedynie w domu, oraz urządzenia mobilne – lekkie i niewielkie, dzięki czemu możesz zabrać je ze sobą gdziekolwiek zechcesz.

mała drukarka do zdjęć
 • 499 zł
 • 499 zł
 • 799 zł
 • 499 zł
 • 799 zł

Jak wybrać dobrą drukarkę do zdjęć?

Drukarki fotograficzne to urządzenia, które nie należą do najtańszych. Chociażby z tego powodu warto dobrze zastanowić się nad wyborem właściwej. Poniżej prezentujemy listę parametrów, które powinieneś koniecznie rozważyć przed zakupem:

 • cena i koszt eksploatacji – jak już wcześniej wspominaliśmy, za drukarkę laserową zapłacisz więcej na wstępie, lecz później możesz liczyć na oszczędność przy drukowaniu. Drukarka atramentowa kusi atrakcyjną ceną zakupu, jednak korzystanie z niej może Cię później sporo kosztować – szczególnie, jeśli zamierzasz z niej często korzystać,
 • format wydruków – drukarki obsługują najróżniejsze formaty – nie tylko A4, lecz również mniejsze i większe,
 • szybkość druku – jeśli zamierzasz korzystać z urządzenia na większą skalę, koniecznie upewnij się, że drukowanie nie zajmie Ci zbyt dużo czasu. Dobre drukarki to te, które pracują z prędkością nie mniejszą niż 10 stron na minutę.

drukarka do zdjęć Canon Selphy CP1300 (różowy)

Aby podwyższyć swój komfort podczas korzystania z drukarki fotograficznej, możesz również zwrócić uwagę na to, w jaki sposób sprzęt komunikuje się z komputerem, na którym są zapisane fotografie. Najczęściej spotkasz się z modelami przewodowymi – wyposażonymi w kabel USB, który trzeba podłączyć do komputera przed przystąpieniem do pracy. Coraz częściej na rynku pojawiają się jednak modele korzystające z technologii Bluetooth lub Wi-Fi, które działają całkowicie bezprzewodowo. Choć ich używanie wiąże się z pewnymi niedogodnościami (np. z zakłóceniami sygnału uniemożliwiającymi drukowanie), nie sposób odmówić im funkcjonalności – w końcu możliwe jest nawet drukowanie zdjęć z telefonu czy tabletu!

Twoją pracę może też przyspieszyć obecność portu na karty microSD. Dzięki temu będziesz mógł podłączyć do urządzenia samą kartę i od razu rozpocząć drukowanie – ograniczając tym samym drogę, którą muszą przebyć dane, aby drukarka rozpoczęła pracę. Z pewnością pozwoli Ci to wydrukować większą liczbę fotografii w krótszym czasie.

drukarka do zdjęć HP Sprocket Photo Z3Z92A (czarny) 

Na Twój komfort wpłynie również rodzaj panelu sterowania. Najwygodniejszy jest bez wątpienia ekran LCD, najlepiej z modułem dotykowym, który umożliwia intuicyjne przeglądanie dostępnych opcji. Takie rozwiązania są jednak dostępne najczęściej w większych, wolnostojących drukarkach. Urządzenia mobilne stawiają na klasykę w postaci czytelnych przycisków.

Nowoczesne, droższe modele cechują się także możliwością rozbudowy o dodatkowe moduły. Możesz np. doposażyć je w dodatkowy podajnik na więcej kartek lub w dysk twardy, na którym będą zapisywane szczegóły dotyczące każdego drukowania – ułatwi Ci to obliczenie szacunkowych kosztów eksploatacji urządzenia.

UWAGA

Pamiętaj o tym, że drukarki fotograficzne są urządzeniami, których należy regularnie używać. Nie wolno też zapominać o ich czyszczeniu po użyciu – szczególnie wtedy, gdy robisz to naprawdę rzadko. Dlaczego? Jeśli o tym zapomnisz, dysze zostaną zapchane zaschniętym tuszem, którego nie będzie można usunąć – a jedynym wyjściem z sytuacji będzie wymiana całej dyszy, co bardzo często jest niewiele tańsze od zakupu nowej drukarki.

Co jeszcze będzie Ci potrzebne do drukowania zdjęć w domowych warunkach?

Planujesz rozpocząć drukowanie zdjęć na domowej drukarce? Pamiętaj również o takich kwestiach, jak:

 • obróbka zdjęć przed wydrukiem – w zdecydowanej większości przypadków samo zrobienie zdjęcia to jeszcze nie wszystko. Dlatego też przed samym wydrukiem fotografie są poddawane lekkiemu retuszowi – wyrównywany jest kontrast, wydobywane kolory czy pogłębiana czerń. Zanim więc przystąpisz do pracy, przyjrzyj się zdjęciom i wprowadź drobne poprawki w programie graficznym, jeśli to konieczne – wszystko po to, aby efekt końcowy prezentował się jak najlepiej,

drukowanie zdjęć w domu

 • zakup dobrego papieru fotograficznego – oczywiście możesz wydrukować zdjęcia na standardowym papierze do drukarki – ich jakość będzie jednak naprawdę kiepska. Znacznie lepszym wyjściem jest zatem kupienie specjalnego papieru fotograficznego, który jest dostępny w dwóch wariantach: błyszczącym i matowym. Za trwalsze uważane są fotografie o błyszczącym wykończeniu – jednak ze względu na słabszy efekt wizualny wymagają one umieszczenia w ramce ze szkiełkiem lub w albumie.

UWAGA

Najlepszy papier fotograficzny do drukarki to taki o gramaturze od 170 g/m² do 370 g/m².

 • sposób drukowania – pamiętaj o skalibrowaniu drukarki w taki sposób, aby zdjęcia zostały wydrukowane we właściwym formacie. Po wydrukowaniu pozostaw je na około 10-15 minut do wyschnięcia, by uniknąć rozmazania. Najlepiej też wyjmować je z drukarki w rękawiczkach o niepylącej powierzchni – nie pozostawisz na zdjęciach odcisków palców, które mogłyby zepsuć cały efekt.

Świetną alternatywą dla drukowania pamiątkowych fotografii jest wyeksponowanie ich w elektronicznej ramce. O tym, jak wybrać takie akcesorium, możesz przeczytać w naszym artykule: Ramka cyfrowa – na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Zobacz również, jakie ramki cyfrowe znajdziesz w naszej ofercie.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link