Data publikacji: 18 lipca 2018
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Co pochłania zapachy w lodówce?

Poleć znajomemu Drukuj

Lodówka, a konkretnie pozostawiona w niej żywność, generuje ogromną ilość zapachów, w tym nieprzyjemnych. Pochłaniacz zapachów do lodówki potrafi je skutecznie zneutralizować i sprawić, że brzydki zapach znika. Ten gadżet nie wprowadza do powietrza nowych, przyjemniejszych aromatów, ale absorbuje te przykre.

Kobieta szukająca żywności w lodówce

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym jest pochłaniacz zapachów do lodówki,
- na co zwrócić uwagę przy jego zakupie,
- gdzie sprawdzi się pochłaniacz zapachów do kuchni,
- jak prawidłowo z niego korzystać.

Czym jest pochłaniacz zapachów do lodówki?

Gadżet zamknięty w małej kostce z krateczką przepuszczającą powietrze, mieszczący się nam w dłoni, uratował już niejedne nozdrza przed smrodem z lodówki. Pochłaniacz zapachów jest niewielkich rozmiarów, kosztuje symboliczną kwotę, ale potrafi zdziałać wiele.
Często kojarzy się z odświeżaczem do lodówki, ale nim nie jest, ponieważ nie generuje żadnych zapachów, nawet tych tolerowanych przez nasze nozdrza. Jego zadaniem jest absorbowanie nieprzyjemnego zapachu w lodówce i docelowo jego neutralizacja.
Pochłaniacze są odporne na wilgoć i wodę, dzięki czemu nie tracą swoich właściwości podczas użytkowania. Nadają się do wszystkich lodówek, niezależnie od modelu czy marki urządzenia.
Pochłaniacz nie zastąpi gruntownego czyszczenia w celu wyeliminowania przyczyny nieprzyjemnych zapachów w lodówce. O tym, czym umyć lodówkę, dowiesz się z innego poradnika – Czym myć lodówkę.

Lodówka pełna świeżej żywnościNa co zwrócić uwagę przy zakupie pochłaniacza?

Tym, co pochłania zapachy w lodówce, jest węgiel aktywowany lub żel – takie też rodzaje pochłaniaczy możemy spotkać na rynku. Przy wyborze pochłaniacza warto zwrócić uwagę na czas użytkowania – węgiel będzie działał ok. 3 miesięcy, natomiast żel ok. 2-3 miesiące. Zerknij również, w jakiej maksymalnej temperaturze pochłaniacz może pracować.
Przed zakupem sprawdź, czy wyrób posiada atest PZH. Jest to ważne, aby mieć pewność, że ta świeżość nie zagrozi Twojemu zdrowiu, zapachy nie będą się przenikać, a smak potraw pozostanie bez zmian.
Warto też zwrócić uwagę na estetykę oraz wielkość pochłaniaczy, aby dyskretnie je schować w lodówce na każdej półce, a także w pojemniku na jajka. Przykładowo, niektóre mają kształt misia (Wpro DEO 213).Proponowane produkty:
Sharp SJ-BA05IMXW2-EU <%– –%>
Miele KFN 28132 WS <%– –%>
Liebherr BLUPerformance Kef 4310 Comfort <%– –%>
Liebherr BLUPerformance KBes 4350 Premium BioFresh <%– –%>
LG GBB71PZEFN <%– –%>

Jak prawidłowo z niego korzystać?

Użytkowanie pochłaniacza zapachów do lodówki jest banalnie proste. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach podczas jego eksploatacji. Pamiętaj, aby co jakiś czas wymieniać wkład do pochłaniacza zapachów – w przeciwnym wypadku akcesorium przestanie działać. W zależności od modelu producenci zalecają wymianę co 2-6 miesięcy.
Miejsce, w jakim go umieścisz w lodówce, ma duże znaczenie dla wydajności jego działania. W celu neutralizacji przykrego zapachu w lodówce zaleca się go umieścić na półce drzwiowej lub górnej półce wewnątrz lodówki. Pamiętaj, aby nie umieszczać pochłaniacza w zamkniętym pojemniku! 

CIEKAWOSTKA

Pochłaniacz zapachów do lodówki Filter Logic FFL-201 daje możliwość kontrolowania stopnia zużycia pochłaniacza. Wystarczy pobrać specjalną aplikację na telefon (iOS, Android, Windows) i zeskanować kod QR z opakowania produktu.

Metaliczny pochłaniacz zapachów do kuchniDlaczego warto stosować pochłaniacz zapachów do kuchni?

Działa na podobnej zasadzie jak jego mniejszy odpowiednik do lodówki. Różni się od okapu kuchennego tym, że ma założone filtry węglowe i jednocześnie nie jest podłączony do wentylacji. Filtry węglowe należy wymieniać co 3-6 miesięcy. Generuje to spore koszty, zwłaszcza że jeden może kosztować kilkadziesiąt złotych. W skali kilkuletniej lepszym rozwiązaniem staje się inwestycja w okap z podłączeniem do wentylacji.

Jaka jest zatem przewaga pochłaniacza zapachów do kuchni? Minimalizuje on zużycie energii oraz wykorzystuje powietrze wentylacyjne. Urządzenia te szczególnie upodobali sobie właściciele domów pasywnych (energooszczędnych), którzy chcą pozostawić w domu ciepło wytworzone podczas gotowania.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Zobacz, dlaczego warto pić wodę!

Zobacz więcej   
Zastanawiasz się, czy woda z kranu nadaje się do picia? Odpowiadamy!
Zobacz więcej   
Zobacz, jak być eko i zużywać mniej plastików z dzbankami filtrującymi!
Zobacz więcej   

Znajdź nas