Na czym polega e-sport?

Autor: Barbara

Gry, w których można rywalizować, łączą miliony graczy na całym świecie. Obecnie tego typu rozgrywki nazywa się e-sportem. Organizowane są duże wydarzenia, które gromadzą tysiące fanów, kibicujących swoim ulubionym drużynom, podobnie jak ma to miejsce w piłce nożnej. Profesjonalni gracze rywalizują na arenach międzynarodowych w różnych turniejach. E-sport to dziedzina dostarczająca nie mniej emocji niż rozgrywki znane z tradycyjnych sportów. Jedyną różnicą jest to, że akcja dzieje się na ekranie.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest e-sport
  2. jak zostać profesjonalnym graczem
  3. jak wybrać odpowiedni sprzęt do gry na wysokim poziomie

Czym jest e-sport?

Profesjonalni gracze odnoszą sukcesy dzięki zaangażowaniu w codzienne treningi w swojej ulubionej grze. Jest to sytuacja bardzo zbliżona do tradycyjnego sportu, gdzie również trzeba systematycznie trenować. E-sport wiąże się więc z dużym poświęceniem czasu i szlifowaniem umiejętności przed ekranem. Polega na rywalizacji, lecz nie na boisku, a na wirtualnej arenie. Wymaga wręcz perfekcyjnej znajomości danej gry oraz ciągłego progresu. Jednak co konkretnie można określić mianem e-sportu?

Według definicji e-sport jest formą rywalizacji, gdzie przedmiotem są gry wideo, takie jak Counter-Strike: Global Offensive, Fortnite czy League of Legends. Odbywa się to w formie rekreacyjnej oraz na turniejach. Organizowane są one dość często, przy czym można zobaczyć na nich setki tysięcy widzów, kibicujących ulubionym drużynom. Obecnie sport elektroniczny jest bardzo popularny. Zawodnicy mają swoich trenerów, psychologów oraz dokładnie wytyczone plany treningowe tak, jak u tradycyjnych sportowców.

Warto wspomnieć, że niektóre drużyny piłki nożnej i innych dyscyplin zawiązują swoje własne dywizje, które grają w ich imieniu na wirtualnych arenach. Pule turniejów mogą być naprawdę duże, co łatwo zauważyć na przykładzie zeszłorocznego World Cupa w Fortnite, gdzie zwycięzca otrzymał aż 3 miliony dolarów.

  • 649 zł
  • 619 zł
  • 599 zł
  • 599 zł
  • 599 zł

Jak zostać profesjonalnym graczem?

W tym celu nie potrzeba nic więcej poza samozaparciem i odpowiednim sprzętem. E-sportowcem może być każdy, tworzone są nawet specjalne szkoły, gdzie możliwe są konsultacje z profesjonalistami i trenerami. Bardzo często organizowane są otwarte turnieje, podczas których każdy ma opcję spróbowania swoich sił na wirtualnej arenie. Nie jest to jednak tak proste. Aby osiągnąć więcej niż typowy gracz, należy włożyć w to długie godziny ciężkiej, czasami frustrującej, pracy. Nie jest to po prostu granie w gry dla przyjemności.

Wielogodzinne rozgrywki wymagają odpowiedniego sprzętu, tak by było wygodnie i po prostu gra działała płynnie. Dobry komputer to podstawa. Dochodzą to tego jednak jeszcze odpowiednie akcesoria. Warto zainwestować w mysz, słuchawki, mikrofon do komunikacji, podkładkę i klawiaturę dla graczy. Sprawi to, że nie będziemy tak bardzo męczyć się podczas gry oraz będzie nam po prostu lepiej szło. Zwykle tego typu akcesoria są droższe niż standardowe, biurowe peryferia. Łatwo jednak sprawdzić, z jakiego sprzętu korzystają e-sportowcy, nie są to urządzenia z supermarketu. Dodatkowo bardzo istotny, lecz często pomijany, jest odpowiedni fotel. Wielogodzinne granie wiąże się z potencjalnym bólem pleców, podobnie jak to ma miejsce przy pracy biurowej. Warto więc zakupić dobrej jakości fotel, dzięki któremu zachowamy odpowiednią postawę przez cały czas spędzony przy komputerze.

Dobrym wyborem, jeżeli chcemy zostać profesjonalnymi graczami, jest konsultacja z kimś, kto zna się na tej dyscyplinie. W internecie można znaleźć różne fora i strony, gdzie możliwa jest rozmowa z e-sportowcami, a nawet trening z nimi. To jeden z aspektów, w którym taki rodzaj rywalizacji przebija tradycyjny sport. Nie trzeba wychodzić z domu, by rozmawiać z profesjonalistami, czy na przykład trenować w swojej ulubionej grze wideo. Wszystko dzieje się na ekranie naszego komputera.

Jaki sprzęt dla graczy wybrać?

Podstawowym akcesorium, które ma największy wpływ na grę, jest mysz komputerowa. Producenci ciągle wydają nowe modele, wyposażone w jeszcze więcej dodatkowych funkcji. Obecnie dość popularne stają się myszy, których wagę możemy regulować za pomocą odpowiednich odważników. Zmienne DPI oraz coraz lepsze sensory umożliwiają po prostu znacznie wygodniejszą rozgrywkę.

Warto zwrócić uwagę na kilka często polecanych modeli przeznaczonych dla graczy. Przy niższym budżecie dobrym wyborem będzie na przykład: SteelSeries Rival 110 czy Logitech G102 Prodigy. Bardziej wymagający gracze docenią jednak urządzenia z górnej półki, takie jak: SteelSeries Rival 310, SteelSeries Rival 600 RGB oraz Logitech G502 Hero High Performance. Dobór klawiatury, podkładki i fotela zależy w dużej mierze od własnych preferencji.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny