Photon – polski robot edukacyjny, który dorasta razem z dzieckiem

Autor: Klaudia

Photon to polski robot edukacyjny. Ta zabawka będzie doskonałym prezentem dla dziecka zarówno w wieku 5, jak i 12 lat. Wszystko dlatego, że Photon to robot, który rośnie razem z maluchem. To od niego bowiem zależy, jak szybko odblokuje kolejne umiejętności Photona.

Dziecko bawiące się z robotem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jaka jest historia powstania Photona
 2. co potrafi robot-zabawka Photon
 3. co zyskuje dziecko podczas zabawy z robotem Photon

Photon – polski robot, który podbija świat!

Robot Photon

Photon to robot, którego wymyślili studenci z Politechniki Białostockiej. Zespół, który zaprojektował tego edukacyjnego robota, składał się z czterech studentów i wykładowcy akademickiego. Robot Photon wywołał zainteresowanie na całym świecie. Zespołowi projektowemu przyznano nawet nagrodę za najlepszy startup Europy Środkowo-Wschodniej. Nagroda Europejskiej Sieci Aniołów Biznesu, wręczona podczas EBAN Annual Congress, tylko podsyciła zainteresowanie klientów z całego świata. Photon bardzo szybko stał się dostępny w wielu krajach, gdzie okazał się świetnym towarzyszem dla dzieci w różnym wieku.

Cały zespół projektowy odpowiadający za stworzenie Photona wykazał się ogromną determinacją. Wszystko zaczęło się od zbiórki pieniędzy na stronie crowdfundingowej. W ciągu pięciu dni zebrano potrzebne 35 tysięcy dolarów, ale po osiągnięciu tego celu wiele osób nadal wpłacało środki na realizację przedsięwzięcia. Doceniono w ten sposób projekt, który pozwolił stworzyć Photona – robota, który daje dzieciom nie tylko mnóstwo zabawy, lecz także pozwala na efektywny rozwój w wielu dziedzinach. To zdecydowanie zabawka na miarę XXI wieku!

Co potrafi Photon – robot edukacyjny?

Photon to zabawka, która rozwija się razem z dzieckiem. To wyjątkowy model robota interaktywnego, który na samym początku nie potrafi nic zrobić. Zadaniem dziecka jest odblokowywanie kolejnych funkcjonalności Photona. W ten sposób robot skłania malucha do nabywania konkretnych umiejętności. Wszystko odbywa się jednak w formie zabawy, a nie przymusu nauki. Dziecko bawiąc się, jednocześnie nieświadomie się uczy, a nie od dziś wiadomo, że jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów przyswajania wiedzy i nowych umiejętności. Photon to robot edukacyjny, który dzięki temu, że na początku „nie wie nic”, jest perfekcyjnie dopasowany do wieku i stopnia rozwoju malucha. Świetnie sprawdzi się on jako towarzysz zarówno 5-, jak i 12-latka. Z młodszym dzieckiem robot będzie się zmieniał nieco wolniej, ze starszym – odsłoni część funkcjonalności znacznie szybciej. Żadne dziecko nie będzie się więc z Photonem nudzić.

Robot edukacyjny Photon jako zabawka dla dzieci ma bardzo ciekawe wyposażenie, na które składają się:

 • czujnik światła,
 • czujnik dotyku,
 • czujnik odległości,
 • pomiar przejechanej trasy,
 • pomiar kąta obrotu,
 • magnetyczne gniazda na akcesoria,
 • możliwość komunikacji między robotami,
 • podświetlenie LED czułek i oczu,
 • czujnik dźwięku,
 • głośnik,
 • czujnik kontrastu podłoża.

Photon jako robot-zabawka to zaawansowane technicznie urządzenie, które jednak nie przytłacza dziecka wielością możliwości, ale aktywnie reaguje na zabawę z maluchem. Między innymi odpowiada na dotyk czy głośne dźwięki, a także sam je wydaje, na co pozwala mu rozbudowana aplikacja do Photona. Wykrywanie kontrastu pozwala na sterowanie zabawką dokładnie tak, jak chce tego maluch. Na przykład robot będzie się poruszał po wyznaczonej przez dziecko białej linii, jeśli maluch tylko będzie tego chciał. Urządzenie zapamięta też tę trasę albo zmierzy ją z dokładnością do 1 cm. Możliwości Photona są pod tym względem znacznie bardziej rozbudowane niż te, którymi dysponują inne zabawki interaktywne, takie jak: DJI RoboMaster S1, UGo SCOUT URC-1172, UGo THUNDER URB-1223, Parrot Swing + Flypad. Choć trzeba podkreślić, że one również mają duże walory edukacyjne.

CZY WIESZ, ŻE...

Przygoda Photona zaczyna się od katastrofy kosmicznej – statek małego robota zderzył się z asteroidą i spadł na planetę Ziemię. Sfabularyzowanie historii zabawki pozwala wzbudzić w maluchach ciekawość i zachęcić je do zabawy.

 • 40,99 zł
 • 519 zł
 • 189 zł
 • 159 zł
 • 219 zł

Czego uczy się dziecko z robotem Photon?

Dzieci sterujące robotem przez tablet

Photon to robot z aplikacją, która pozwala dziecku nie tylko na atrakcyjne spędzanie wolnego czasu, lecz także umożliwia stymulowanie jego rozwoju. Wersja edukacyjna Photona sprowadza się do nauki programowania. Są to oczywiście podstawy, ale na tyle ważne, że znacznie ułatwiają poszerzanie wiedzy i umiejętności na kolejnych etapach edukacji. Warto zaś przypomnieć, że programowanie to jedna z kompetencji przyszłości, która może znacznie ułatwiać rozwój zawodowy i karierę. Przy okazji nauki programowania z Photonem dziecko zdobędzie jednak również inne umiejętności:

 • rozwinie zdolność logicznego myślenia,
 • pobudzi kreatywność,
 • lepiej przygotuje się do nauki,
 • nauczy się cierpliwości i skupienia.

Działania Photona są oparte na konstruktach logicznych, dzięki czemu maluch podczas zabawy będzie mógł samodzielnie dochodzić do kolejnych wniosków. Zobaczy też, że jego decyzje mają bezpośrednie przełożenie na rzeczywistość. Popełnianie błędów podczas programowania przygotuje do mniejszych niepowodzeń, a rozwiązywanie problemów zwiększy zdolności poznawcze każdego malucha.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link