Parownica do ubrań czy żelazko – które rozwiązanie jest lepsze?

Autor: Sara

Parownica do ubrań i żelazko mają Ci pomóc w tym samym zadaniu. Chodzi o to, aby szybko i trwale usunąć zagniecenia z ubrań. Parownica zrobi to błyskawicznie i bez Twojego wysiłku. Niestety za to mniej efektywnie niż żelazko, w którego prowadzenie trzeba włożyć trochę siły.

Kobieta odświeża brązową bluzę z pomocą parownicy

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym się różni parownica od żelazka
 2. jak działa parownica do ubrań
 3. kiedy lepiej wybrać żelazko i jaki model kupić

Łatwe prasowanie: żelazko czy parownica?

Parownica obok ubrań złożonych w kostkę

Parownica w porównaniu z żelazkiem przez wiele osób jest postrzegana jako ułatwienie kłopotliwego i męczącego zadania, za jakie często uważa się prasowanie. Działanie gorącej pary znacznie usprawnia prasowanie, ponieważ przy odpowiedniej mocy jej wyrzutu wnika ona w głębokie warstwy włókna i je rozprostowuje. Prasowanie parownicą jest więc znacznie prostsze niż żelazkiem, nie wymaga siły fizycznej. Ponadto, co bardzo ważne, gorącą parą znacznie łatwiej jest dotrzeć do najbardziej skomplikowanych w kroju zakładek, falbanek itp. Jest jednak jeden warunek: parownica musi mieć stosowną moc, pojemny zbiornik na wodę, a parę powinna wyrzucać pod wysokim ciśnieniem.

Czy parownica jest rzeczywiście lepsza od żelazka? Jak działa?

Parownica kontra żelazko to konflikt, który rozgorzał kilka lat temu po pojawieniu się na polskim rynku domowych parownic. Są to niewielkie urządzenia, które wygładzają ubrania za pomocą strumienia gorącej pary. Ubrania z reguły „prasuje” się w takim przypadku w pozycji pionowej, kiedy wiszą one na wieszaku. Obsługa takiego urządzenia jest bardzo prosta: wystarczy wlać do niego wodę, włączyć i poczekać aż się nagrzeje. Po kilku chwilach urządzenie jest gotowe do pracy. Należy nacisnąć przycisk i para zaczyna ulatniać się ze steamera.

W ten sposób można nie tylko wygładzić ubrania, lecz także pozbyć się przykrych zapachów. Czy to oznacza, że parownica jest lepsza od żelazka? Niestety ma ona swoje wady. Przede wszystkim jest to z reguły niewielki zbiornik na wodę, co ogranicza tempo pracy przy dużych ilościach rzeczy do prasowania. Po drugie domowa wersja parownicy nie jest tak efektywna jak żelazko. Niekoniecznie radzi sobie z grubszymi materiałami i dużą ilością zagnieceń. Służy ona więc raczej do wygładzania aniżeli prasowania odzieży. Na rynku spotkać można trzy rodzaje parownic:

 • parownicę ręczną (np.: Tefal Access Steam Pocket DT3030, Blaupunkt VSI601, Russell Hobbs Steam Genie 25600-56) – niewielkie urządzenie składające się z rączki z grzałką oraz zbiornika z wodą;
 • parownicę z zewnętrznym zbiornikiem – niektóre modele umożliwiają też korzystanie z zewnętrznych zbiorników. Urządzenie zasilane jest najczęściej za pomocą długiego kabla;
 • parownicę stojącą (np.: Philips ComfortTouch GC557/30, SteamOne SteamOne Dualys) – większe urządzenie z konstrukcją, na której można wieszać ubrania do prasowania. Przede wszystkim ma większy zbiornik na wodę, co wydłuża czas pracy bez konieczności napełniania parownicy.
 • 209 zł
 • 867 zł
 • 867 zł
 • 1 199 zł
 • 116,99 zł

Jakie żelazko wybrać zamiast parownicy?

Kobieta odświeża zasłony z pomocą steamera

Żelazko parowe zamiast parownicy to znacznie lepszy wybór, jeśli w domu jest więcej domowników, a w związku z tym więcej ubrań do prasowania. Żelazko jest też konieczne, jeśli mamy wiele grubych ubrań z opornych, trudnych do rozprostowania materiałów. Zamiast tradycyjnego urządzenia można jednak zainwestować w połączenie funkcji żelazka i zalet parownicy. Wystarczy wybrać generator pary. Jest to urządzenie, które składa się ze stopy żelazka i osobnego, niemałego pojemnika generującego parę. Dzięki temu urządzenie to podczas prasowania działa na materiał nie tylko wysoką temperaturą samej stopy żelazka, lecz także silnym strumieniem gorącej pary. Co ważne, para ta wydostaje się z urządzenia pod bardzo wysokim ciśnieniem. Zdarza się, że w naprawdę wysokiej klasy urządzeniach będzie to 6, 7, a czasem nawet i 8 barów. Generator jest w stanie wyprodukować około 160 g pary na minutę. Do tego większość urządzeń jest wyposażona w funkcję natychmiastowej produkcji większej ilości pary, co idealnie sprawdza się przy bardziej wymagających tkaninach. Praca z pomocą generatora pary jest efektywna, szybka i nie wymaga dużo wysiłku fizycznego. Nowoczesne modele dodatkowo są wyposażone w czujniki, które sprawiają, że stopa żelazka wykrywa rodzaj materiału, a urządzenie samo dostosowuje do niego odpowiednią temperaturę pracy.

Najbardziej zaawansowanym urządzeniem w tym zakresie jest stacja parowa, czyli połączenie generatora pary ze specjalnie zaprojektowaną deską do prasowania. Deskę tę można ustawiać pod różnym kątem, w tym w pionie, co znacznie ułatwia prasowanie ubrań wierzchnich, a także dużych materiałów (pościeli, narzut, firan). Część stacji parowych ma również osobny, przenośny pojemnik na wodę. Umożliwia to korzystanie z urządzenia w różnych częściach domu i np. prasowanie powieszonych już zasłon.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link