Co warto wiedzieć o klasach klimatycznych lodówek?

Autor: Joanna

Kupujesz nową lodówkę? Klasa klimatyczna to jeden z parametrów, które powinieneś koniecznie rozważyć przed jej zakupem. Sprawdź, jak wpływa to na działanie lodówki i jaki model wybrać, by sprzęt służył Ci jak najlepiej!

klasa klimatyczna lodówki

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym są klasy lodówek,

- co się stanie, jeśli wybierzesz lodówkę o nieodpowiedniej klasie,

- jaka klasa sprawdzi się w naszym klimacie.

Czym właściwie jest klasa klimatyczna lodówki?

klasy lodówkiKlasy klimatyczne to nic innego jak kryterium podziału urządzeń chłodniczych – wszystkich, które są dostępne na rynku – przygotowane przez Komitet Europejski na rzecz Standaryzacji. Podana w ramach konkretnej klasy wartości oznaczają z kolei przedział temperatur, w jakich urządzenie będzie prawidłowo działać.
Aktualny podział lodówek ze względu na klasy klimatyczne wygląda następująco:
 • klasa N – strefa umiarkowana, czyli od 16 do 32°C,
 • klasa SN – strefa rozszerzona umiarkowana, czyli od 10 do 32°C,
 • klasa T – strefa tropikalna, czyli od 18 do 43°C,
 • klasa ST – strefa subtropikalna, czyli od 18 do 38°C.

WARTO WIEDZIEĆ

Gdzie znajdziesz informację o zalecanej strefie klimatycznej? Najczęściej wystarczy tylko przyjrzeć się naklejkom znajdującym się na drzwiach lodówki. Dane na temat klasy lodówki znajdziesz również w jej szczegółowej specyfikacji.

W przypadku profesjonalnych urządzeń chłodniczych od 1 lipca 2016 roku obowiązują nieco inne klasy klimatyczne. Zgodnie z rozporządzeniami Komisji Europejskiej nr 2015/1094 oraz 2015/1095*, podział wygląda tu następująco:
 • klasa klimatyczna 3: temperatura otoczenia nieprzekraczająca 25°C, wilgotność względna do 60%,
 • klasa klimatyczna 4: temperatura otoczenia nieprzekraczająca 30°C, wilgotność względna do 55%,
 • klasa klimatyczna 5: temperatura otoczenia nieprzekraczająca 40°C, wilgotność względna do 40%,
 • klasa klimatyczna 7: temperatura otoczenia nieprzekraczająca 35°C, wilgotność względna do 40%.
Polecane lodówki
 • 1 699 zł
 • 1 299 zł
 • 16 899 zł
 • 899 zł
 • 1 799 zł

Dlaczego klasy lodówek są tak ważne?

Zastanawiasz się nad tym, na co właściwie wpływa klasa klimatyczna? Okazuje się, że jest to parametr, który ma duże znaczenie dla codziennej pracy urządzenia – to od niego zależy chociażby to, czy sprzęt się nie przegrzewa i czy w jego wnętrzu panuje prawidłowa temperatura.
lodówka Hotpoint-Ariston E4DG AAA X O3Co się stanie, jeśli wybierzesz nieodpowiednią klasę klimatyczną lodówki? W skrajnym przypadku sprzęt może się długotrwale przegrzewać, pracując nieustannie na skrajnej temperaturze, a w efekcie – ulec trwałemu uszkodzeniu. W jego wnętrzu będzie też panować wyższa temperatura niż ta, na którą go ustawiono – przechowywane produkty spożywcze mogą się zatem szybciej psuć. Najczęściej skutki są jednak mniej dotkliwe: lodówka będzie po prostu zużywać więcej energii elektrycznej, generując tym samym wysokie koszty eksploatacyjne. Korzystanie z niej stanie się zatem nieekonomiczne.

Zakup lodówki – jaką klasę klimatyczną wybrać?

Wybierając odpowiednią klasę klimatyczną lodówki, powinieneś zwrócić uwagę na dwa aspekty:
miejsce zamieszkania – Polska leży w strefie umiarkowanego klimatu, dlatego też najlepszym wyborem będzie tu lodówka typu N, taka jak chociażby ten model. Urządzenie z klasą SN sprawdzi się jednak równie dobrze,
konkretne miejsce ustawienia urządzenia chłodniczego – jeśli zamierzasz postawić je nie w części dziennej domu, lecz np. w słabo ogrzewanej piwnicy, uwzględnij ten fakt przy wyborze klasy klimatycznej i postaw na taką z niższym dolnym limitem temperatury.
Pamiętaj, że nawet najlepiej wybrana lodówka nie będzie dobrze działać, jeśli będziesz z niej niewłaściwie korzystać. O zasadach prawidłowej eksploatacji chłodziarek przeczytasz w naszym artykule: Ile stopni powinno być w lodówce? Praktyczne porady dotyczące prawidłowej eksploatacji.
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link