Na co zwrócić uwagę, wybierając słuchawki bezprzewodowe?

Autor: Joanna

Chcesz kupić słuchawki bezprzewodowe, które zapewnią Ci wysoką jakość dźwięku bez zmartwień o plączące się kable? Podpowiadamy, czym najlepiej kierować się przy wyborze odpowiedniego modelu. Przeczytaj i dowiedz się, jak wybrać dobre słuchawki do telefonu i nie tylko!

Kobieta słucha muzyki przez słuchawki bezprzewodowe

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jaki typ transmisji bezprzewodowej wybrać do konkretnych zastosowań,

- jakie słuchawki bezprzewodowe wybrać – nauszne czy dokanałowe,

- jakie są najważniejsze parametry słuchawek bezprzewodowych,

- na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie.

Słuchawki bezprzewodowe – jaki typ transmisji będzie najlepszy?

Jeśli szukasz dobrych słuchawek do telefonu, pierwsze, na co powinieneś zwrócić uwagę, to wykorzystana w urządzeniu transmisja bezprzewodowa. Choć mogłoby się wydawać, że wszystkie słuchawki bezprzewodowe działają w ten sam sposób, nie jest to prawdą. Do przesyłu danych bez użycia kabla producenci wykorzystują różne technologie, a każda z nich ma swoje wady i zalety. Wśród dostępnych w sprzedaży słuchawek można znaleźć:
  • słuchawki radiowe – wykorzystujące do przesyłu danych fale radiowe o częstotliwości 2,4 GHz. Ich zaletą jest bardzo czysty dźwięk i zasięg do nawet 100 metrów. Niestety w miejscach, gdzie pracuje więcej bezprzewodowych urządzeń wykorzystujących tę samą częstotliwość, połączenie może ulegać zakłóceniom,
  • słuchawki Bluetooth – najpopularniejszy obecnie typ transmisji, wybierany ze względu na wygodę i niezawodność połączenia ze smartfonem czy komputerem. Ich zasięg jest jednak mniejszy niż w przypadku słuchawek radiowych.

WARTO WIEDZIEĆ

Fale radiowe i połączenie Bluetooth to nie jedyne technologie wykorzystywane w słuchawkach bezprzewodowych. Na rynku pojawiają się również modele z interfejsem Wi-Fi, które zapewniają duży zasięg i wysoką jakość przesyłanego dźwięku. To rozwiązanie nie jest jednak jeszcze bardzo popularne.

Rodzaje słuchawek bezprzewodowych – który wybrać?

Kobieta z nausznymi słuchawkami bezprzewodowymiZarówno tradycyjne słuchawki przewodowe, jak i modele bezprzewodowe różnią się od siebie zastosowaniem, a co za tym idzie – także konstrukcją. Rodzaj słuchawek należy wybrać zgodnie z tym, jakie ma być główne przeznaczenie sprzętu. Jeśli szukasz lekkiego modelu, który pozwoli Ci cieszyć się ulubioną muzyką i wykonywać połączenia telefoniczne, kiedy jesteś w ruchu, najlepiej sprawdzą się niewielkie słuchawki dokanałowe – np. Samsung Gear IconX SM-R140. Wśród modeli o podobnej funkcjonalności znajdziesz także takie, w których krótki, pojedynczy przewód łączy obie słuchawki, np. JBL T110BT – to dobry wybór m.in. dla tych użytkowników, którzy obawiają się zgubienia drobnych „pchełek”, a także osób uprawiających sport. Więcej na temat słuchawek sportowych przeczytasz w artykule: Słuchawki dla aktywnych – jak wybrać słuchawki do biegania, na siłownię i na rower?
Chociaż modele dokanałowe całkiem dobrze radzą sobie z izolowaniem hałasu, jeśli jesteś wymagającym audiofilem, lepszym wyborem będą słuchawki nauszne o konstrukcji zamkniętej, półotwartej lub otwartej. Ich budowa sprawia, że stabilnie leżą na głowie, a tzw. muszla miękko okala ucho, odcinając hałas i nie pozwalając dźwiękom z słuchawek wydostawać się na zewnątrz.

Dobre słuchawki bezprzewodowe – najważniejsze parametry

Oczywiście konstrukcja i zastosowana technologia transmisji to nie jedyne aspekty, na które należy zwrócić uwagę, wybierając słuchawki bezprzewodowe. Jakie kupić, aby cieszyć się najwyższej jakości dźwiękiem? Porównując modele, weź pod uwagę parametry słuchawek:
  • JBL T460BT (czarny)pasmo przenoszenia – im większy zakres, tym lepiej słuchawki radzą sobie z basami i wysokimi tonami, 
  • dynamika – wartość określająca głośność dźwięku w słuchawkach,
  • impedancja – im większa wartość tego parametru, tym czystszego dźwięku możesz się spodziewać. Tanie słuchawki o niskiej impedancji grają wprawdzie głośniej, jednak są bardziej podatne na szumy i zakłócenia.

Dobre słuchawki do telefonu – na co zwrócić uwagę?

Zastanawiasz się, jak wybrać dobre słuchawki? Parametry odpowiadające za jakość dźwięku to nie wszystko. Szukając słuchawek bezprzewodowych do smartfona, warto też sprawdzić, czy posiadają one wszystkie potrzebne funkcje. Nie każdy dostępny na rynku model jest wyposażony na przykład we wbudowany mikrofon – jeśli więc chcesz korzystać ze swoich słuchawek nie tylko do słuchania muzyki, ale też rozmów telefonicznych, upewnij się, by nie zabrakło w nich tej funkcji. Innym ważnym aspektem jest czas pracy na baterii – w przeciwieństwie do słuchawek przewodowych modele pozbawione kabla trzeba co jakiś czas ładować.
Szukasz słuchawek do iPhone’a? Sprawdź nasze propozycje!
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link