Data publikacji: 12 grudnia 2018
Autor: Ola
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jaki mikrofon do nagrywania? Zobacz nasze propozycje!

Poleć znajomemu Drukuj

Mikrofon do komputera umożliwia prowadzenie rozmów w sieci lokalnej i w Internecie np. poprzez Skype. Dzięki niemu możesz również rejestrować dźwięk i używać go jako mikrofonu do nagrywania. Mikrofony ze względu na rodzaj technologii dzielimy na dynamiczne i pojemnościowe, a ze względu na rodzaj łączności na przewodowe i bezprzewodowe. Które modele sprawdzą się najlepiej?

Mikrofon do nagrywania

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- o różnicach – mikrofon pojemnościowy USB vs. mikrofon dynamiczny,

- co jest lepsze: mikrofon na USB czy bezprzewodowy,

- jaki wybrać mikrofon do nagrywania na YouTube.

Mikrofon do komputeraMikrofon pojemnościowy USB vs. mikrofon dynamiczny – czym się różnią?

Przed zakupem mikrofonu komputerowego warto sprawdzić jaką technologią (sposobem przetwarzania energii) dysponuje oferowany produkt. Mikrofony pojemnościowe dysponują dwoma elektrodami podłączonymi do źródła napięcia za pomocą przewodu – jedna z nich (membrana) drga pod wpływem działania fal akustycznych, z kolei druga pozostaje nieruchoma. Zmiana odległości między nimi powoduje zmiany w pojemności kondensatora, co następnie za pomocą zaawansowanych układów elektronicznych jest przetwarzane na dźwięk.

Mikrofony PC tego typu są małe i oferują wysoką jakość dźwięku. Są wykorzystywane głównie przez profesjonalistów. Takim typem mikrofonu jest Tracer Studio Pro.

Mikrofony dynamiczne działają na zupełnie innej zasadzie. Membranę porusza fala akustyczna rozchodzącą się w powietrzu. Ta jest połączona z cewką umieszczoną w polu magnetycznym. Drgania cewki generują zmianę napięcia i sygnał dźwiękowy.

Mikrofon tego typu lepiej znosi głośne dźwięki, jest również bardziej odporny na sprzężenia, szumy oraz wilgoć. Jest również prosty w konstrukcji, co przekłada się na niższą cenę. Często są to mikrofony bezprzewodowe.

PORADA EKSPERTA

Dobrym wyborem są mikrofony z funkcją redukcji szumu. Dzięki jej zastosowaniu rejestrowany dźwięk jest znacznie wyraźniejszy i czystszy, a co za tym idzie, Twoi rozmówcy nie będą mieli problemu ze zrozumieniem Cię podczas połączenia.

Proponowane Towary:

Vivanco 14509 DM-20 <%– –%>
Thomson M152 <%– –%>
Trust GXT 232 Mantis Streaming 22656 <%– –%>
Saramonic Mikrofon pojemnościowy SR-TM7 <%– –%>
Trust Signa HD Studio 22449 <%– –%>

Co lepsze? Mikrofon na USB czy bezprzewodowy?

Mikrofony przewodowe najczęściej posiadają wtyk USB, dzięki któremu można je podłączyć do komputera. Wyróżniają się wysoką niezawodnością – nie ma obaw, że nagle stracimy dźwięk podczas rozmowy. Dodatkowo nie potrzebują zewnętrznego zasilania, ponieważ są podłączone do komputera. Takim urządzeniem jest Trust GXT 232 Mantis Streaming 22656.

Mikrofony bezprzewodowe najczęściej wykorzystują technologię Bluetooth. Takie urządzenie jest wygodniejsze w użyciu i bardziej mobilne, ale wymaga wymiany i ładowania baterii jak Saramonic SR-HM4C.

Tracer Studio ProJaki mikrofon do nagrywania na YouTube?

Wszystko zależy od tego, gdzie chcesz wykonywać nagrania. Jeżeli będzie to pomieszczenie, lepiej wybrać mikrofon pojemnościowy. Do nagrań w terenie lepiej wybrać mikrofon dynamiczny. Bardzo ważną kwestią jest kierunkowość mikrofonu. Sprzęt jednokierunkowy będzie nagrywał dźwięk dochodzący z jednego kierunku, pomijając inne, np. zza okna Twojego mieszkania. Jeżeli chcesz nagrywać swój głos i rozgrywkę lub prowadzić wywiady na zewnątrz, wtedy lepszym rozwiązaniem będzie mikrofon dwukierunkowy i wielokierunkowy. Dobrym wyborem mikrofonu do gier i do prowadzenia rozmów podczas rozgrywki będzie Trust GXT 210.

Jeżeli szukasz mikrofonów do innych zastosowań, np. do kamery czy aparatu, przeczytaj artykuł Rode VideoMic i inne – jaki mikrofon wybrać do kamery i aparatu.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Czy wybór procesora jest trudny? Na co zwrócić uwagę?

Sprawdź, jak wybrać wydajny procesor do komputera!
Zobacz więcej   

Hotspot w smartfonie – jak włączyć własne Wi-Fi w podróży?

Przekonaj się, czym jest i jak uruchomić hotspot Wi-Fi.
Zobacz więcej   

Co warto wiedzieć o Gorilla Glass?

Dowiedz się, czym jest Gorilla Glass!
Zobacz więcej   

Znajdź nas