Mikrofon elektretowy – jaki wybrać i co kryje się pod tą nazwą?

Autor: Piotr

Czym właściwie są mikrofony elektretowe i dlaczego stosuje się do nich taką nazwę? Czemu zawdzięczają swoją popularność i występowanie w wielu urządzeniach elektronicznych? W tym artykule postaramy się udzielić kilku informacji w temacie mikrofonów elektretowych.

Mikrofon studio nagrań

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. co to jest mikrofon elektretowy;
 2. dlaczego jest popularnym rozwiązaniem;
 3. na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Co to jest mikrofon elektretowy?

Podłączony mikrofon

Mikrofon elektretowy jest odmianą mikrofonu pojemnościowego. Charakteryzuje się tym, że ma membranę elektretową – stanowi to oczywistą wskazówkę dotyczącą nazwy urządzenia. Elektret to dielektryk o trwałej polaryzacji elektrycznej. W związku z tym, że elektret wytwarza zewnętrzne pole elektryczne, można powiedzieć, iż jest to elektrostatyczny odpowiednik magnesu trwałego. W mikrofonach elektretowych dzięki wykorzystywaniu membrany elektretowej, która jest trwale spolaryzowana i wytwarza pole elektryczne, można wyeliminować potrzebę zasilania wkładki napięciem polaryzującym.

Takie mikrofony stały się powszechnie wykorzystywane w elektronice codziennego użytku. Występują one w: smartfonach, domofonach, laptopach, kamerach, aparatach, mikrofonach studyjnych, interkomach i wielu innych urządzeniach. Ze względu na brak konieczności wysokiego napięcia zasilania, jest to idealne rozwiązanie dla urządzeń mobilnych – pracują one na niskim napięciu baterii. Dodatkowym atutem mikrofonów elektretowych jest fakt, iż są proste i mało kosztowne w produkcji. Ponadto cechuje je niska wrażliwość na wstrząsy, a także na wilgotność.

Polecane mikrofony
 • 19,99 zł
 • 469 zł
 • 229 zł
 • 29,99 zł
 • 188,99 zł

Przykładowe mikrofony elektretowe

Przygotowywanie mikrofonu do pracy

Boya BY-MM1 to mikrofon w ekonomicznej cenie, który jest idealny np. do aparatów, kamer, dyktafonów, komputerów stacjonarnych czy laptopów. Jego zaletą jest to, że jeśli wykorzystujemy go np. do filmowania, a więc będzie przymocowany do kamery, z którą się przemieszczamy, to nie odczujemy zbytnio jego wagi. Innymi słowy, mikrofon Boya MY-MM1 nie stanowi dużego obciążenia ze względu na lekką konstrukcję. Kolejnymi walorami są technologia anti-shock, ograniczająca niechciane drgania oraz tzw. „futrzak”, czyli osłona niwelująca wpływ wiatru na jakość nagrania.

Warto podkreślić, że Boya BY-MM1 to mikrofon kardioidalny. Co to znaczy? To odmiana mikrofonu, który rejestruje dźwięk z określonego kierunku, czyli, inaczej mówiąc, jest to rodzaj mikrofonu jednokierunkowego. To dobre rozwiązanie, kiedy chcemy, żeby dźwięki dookoła nie miały istotnego wpływu na nasze nagranie, natomiast zależy nam bardzo na zarejestrowaniu dźwięków pochodzących ze źródeł, które znajdują się naprzeciw. Przykładem może być filmowanie czegoś za pomocą kamery, na przykład nagrywanej osoby, która chce nam coś przekazać (nie interesuje nas wtedy co się dzieje w tle i nie chcemy tego rejestrować).

Inną możliwością zastosowania mikrofonu elektretowego są słuchawki dla graczy, które bardzo często mają także mikrofon – podczas rozgrywek w sieci (multiplayer) zazwyczaj chcemy się komunikować z innymi graczami. Razer Kraken Pro V2 Oval to przede wszystkim ergonomiczna, solidna konstrukcja, która jest wygodna oraz praktyczna w użytkowaniu. Dobra jakość dźwięku płynąca ze słuchawek to jedno, lecz drugą istotną zaletą jest właśnie wysuwany mikrofon elektretowy. Jego parametry są następujące:

 • Pasmo przenoszenia: 100 Hz–10 kHz.
 • Stosunek sygnału do szumu: > 55 dB.
 • Czułość (@1 kHz): -38 ± 3 dB.

Za ostatni przykład posłuży nam ciekawy dodatek do urządzeń takich, jak Apple iPhone, iPad czy iPod touch. Podłączenie tego mikrofonu elektretowego to po prostu wpinanie go bezpośrednio do gniazda słuchawkowego. Saramonic MIKROFON iMIC, bo o nim tu mowa, służy do tego, żeby w sposób istotny wpłynąć na poprawę jakości dźwięku. Jeżeli chcemy np. wykorzystać naszego smartfona podczas nagrywania wywiadu, wtedy możemy dodatkowo podłączyć taki właśnie mikrofon elektretowy i będziemy mogli cieszyć się lepszym nagraniem (docenimy to szczególnie wtedy, gdy przyjdzie nam dokonać transkrypcji).

Mikrofon elektretowy – co jest ważne przy zakupie?

Na co zwrócić uwagę, kupując mikrofon elektretowy? Na pewno na charakterystykę kierunkową. Istnieją mikrofony jednokierunkowe, czyli kardioidalne (nazywane także nerkowymi). Są też dwukierunkowe (ósemkowe) oraz wszechkierunkowe (kołowe). Przed zakupem warto dowiedzieć się, który typ najlepiej wkomponuje się w nasze potrzeby. Ważna jest także czułość, którą wyraża się w miliwoltach na paskale (mV/Pa). To nic innego jak zdolność mikrofonu do zamieniania ciśnienia akustycznego na prąd. Im wyższa czułość, tym więcej dźwięków zostanie zarejestrowanych przez nasze urządzenie. Szum własny to kolejny cenny parametr – im mniejsza jego wartość, tym lepsza zdolność do nagrania cichych dźwięków.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę