Data publikacji: 6 listopada 2019
Autor: Piotr
ARTYKUŁ - PORADNIK

Mikrofon elektretowy – jaki wybrać i co kryje się pod tą nazwą?

Poleć znajomemu Drukuj

Czym właściwie są mikrofony elektretowe i dlaczego stosuje się do nich taką nazwę? Czemu zawdzięczają swoją popularność i występowanie w wielu urządzeniach elektronicznych? W tym artykule postaramy się udzielić kilku informacji w temacie mikrofonów elektretowych.

Mikrofon studio nagrań

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co to jest mikrofon elektretowy;
  2. dlaczego jest popularnym rozwiązaniem;
  3. na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Co to jest mikrofon elektretowy?

Podłączony mikrofon

Mikrofon elektretowy jest odmianą mikrofonu pojemnościowego. Charakteryzuje się tym, że ma membranę elektretową – stanowi to oczywistą wskazówkę dotyczącą nazwy urządzenia. Elektret to dielektryk o trwałej polaryzacji elektrycznej. W związku z tym, że elektret wytwarza zewnętrzne pole elektryczne, można powiedzieć, iż jest to elektrostatyczny odpowiednik magnesu trwałego. W mikrofonach elektretowych dzięki wykorzystywaniu membrany elektretowej, która jest trwale spolaryzowana i wytwarza pole elektryczne, można wyeliminować potrzebę zasilania wkładki napięciem polaryzującym.

Takie mikrofony stały się powszechnie wykorzystywane w elektronice codziennego użytku. Występują one w: smartfonach, domofonach, laptopach, kamerach, aparatach, mikrofonach studyjnych, interkomach i wielu innych urządzeniach. Ze względu na brak konieczności wysokiego napięcia zasilania, jest to idealne rozwiązanie dla urządzeń mobilnych – pracują one na niskim napięciu baterii. Dodatkowym atutem mikrofonów elektretowych jest fakt, iż są proste i mało kosztowne w produkcji. Ponadto cechuje je niska wrażliwość na wstrząsy, a także na wilgotność.

Proponowane produkty:
Vivanco DM 50 <%– –%>
Razer Seiren X Quartz Pink <%– –%>
Defender MIC-115 <%– –%>
Trust GXT 256 Exxo <%– –%>
Trust Mico USB 23790 <%– –%>

Przykładowe mikrofony elektretowe

Przygotowywanie mikrofonu do pracy

Boya BY-MM1 to mikrofon w ekonomicznej cenie, który jest idealny np. do aparatów, kamer, dyktafonów, komputerów stacjonarnych czy laptopów. Jego zaletą jest to, że jeśli wykorzystujemy go np. do filmowania, a więc będzie przymocowany do kamery, z którą się przemieszczamy, to nie odczujemy zbytnio jego wagi. Innymi słowy, mikrofon Boya MY-MM1 nie stanowi dużego obciążenia ze względu na lekką konstrukcję. Kolejnymi walorami są technologia anti-shock, ograniczająca niechciane drgania oraz tzw. „futrzak”, czyli osłona niwelująca wpływ wiatru na jakość nagrania.

Warto podkreślić, że Boya BY-MM1 to mikrofon kardioidalny. Co to znaczy? To odmiana mikrofonu, który rejestruje dźwięk z określonego kierunku, czyli, inaczej mówiąc, jest to rodzaj mikrofonu jednokierunkowego. To dobre rozwiązanie, kiedy chcemy, żeby dźwięki dookoła nie miały istotnego wpływu na nasze nagranie, natomiast zależy nam bardzo na zarejestrowaniu dźwięków pochodzących ze źródeł, które znajdują się naprzeciw. Przykładem może być filmowanie czegoś za pomocą kamery, na przykład nagrywanej osoby, która chce nam coś przekazać (nie interesuje nas wtedy co się dzieje w tle i nie chcemy tego rejestrować).

Inną możliwością zastosowania mikrofonu elektretowego są słuchawki dla graczy, które bardzo często mają także mikrofon – podczas rozgrywek w sieci (multiplayer) zazwyczaj chcemy się komunikować z innymi graczami. Razer Kraken Pro V2 Oval to przede wszystkim ergonomiczna, solidna konstrukcja, która jest wygodna oraz praktyczna w użytkowaniu. Dobra jakość dźwięku płynąca ze słuchawek to jedno, lecz drugą istotną zaletą jest właśnie wysuwany mikrofon elektretowy. Jego parametry są następujące:

  • Pasmo przenoszenia: 100 Hz–10 kHz.
  • Stosunek sygnału do szumu: > 55 dB.
  • Czułość (@1 kHz): -38 ± 3 dB.

Za ostatni przykład posłuży nam ciekawy dodatek do urządzeń takich, jak Apple iPhone, iPad czy iPod touch. Podłączenie tego mikrofonu elektretowego to po prostu wpinanie go bezpośrednio do gniazda słuchawkowego. Saramonic MIKROFON iMIC, bo o nim tu mowa, służy do tego, żeby w sposób istotny wpłynąć na poprawę jakości dźwięku. Jeżeli chcemy np. wykorzystać naszego smartfona podczas nagrywania wywiadu, wtedy możemy dodatkowo podłączyć taki właśnie mikrofon elektretowy i będziemy mogli cieszyć się lepszym nagraniem (docenimy to szczególnie wtedy, gdy przyjdzie nam dokonać transkrypcji).

Mikrofon elektretowy – co jest ważne przy zakupie?

Na co zwrócić uwagę, kupując mikrofon elektretowy? Na pewno na charakterystykę kierunkową. Istnieją mikrofony jednokierunkowe, czyli kardioidalne (nazywane także nerkowymi). Są też dwukierunkowe (ósemkowe) oraz wszechkierunkowe (kołowe). Przed zakupem warto dowiedzieć się, który typ najlepiej wkomponuje się w nasze potrzeby. Ważna jest także czułość, którą wyraża się w miliwoltach na paskale (mV/Pa). To nic innego jak zdolność mikrofonu do zamieniania ciśnienia akustycznego na prąd. Im wyższa czułość, tym więcej dźwięków zostanie zarejestrowanych przez nasze urządzenie. Szum własny to kolejny cenny parametr – im mniejsza jego wartość, tym lepsza zdolność do nagrania cichych dźwięków.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Chcąc nabyć najbardziej podstawowy sprzęt grający, subwoofer i wzmacniacz do 500 zł może stać się całkiem niezłą opcją.
Zobacz więcej   
 Praktycznie większość wideorejestratorów 60fps jest w stanie nagrywać przestrzeń wokół samochodu w najwyższej jakości.
Zobacz więcej   
 Stacjonarny telefon komórkowy przydaje się w wielu sytuacjach. Zobacz, jaki model wybrać.
Zobacz więcej   

Znajdź nas

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów