Mikrofon elektretowy – jaki wybrać i co kryje się pod tą nazwą?

Adam Niedbała

Co sprawiło, że mikrofon elektretowy to najpopularniejszy typ mikrofonów? Jak działa, do czego służy i w jakich urządzeniach go znajdziemy? Co odróżnia wkładkę elektretową od innych? Czy mikrofon elektretowy ma coś wspólnego z mikrofonem pojemnościowym? Na te i jeszcze kilka innych pytań odpowiemy w tym poradniku. Sprawdźcie, czy to mikrofon dla was.

Zobacz także: Ranking mikrofonów - najlepsze modele

Co to jest mikrofon elektretowy?

W powszechnej opinii przyjęło się, że mikrofon pojemnościowy to solidny i profesjonalny sprzęt, natomiast mikrofon elektretowy to urządzenie tanie i niskiej jakości. Wielu profesjonalnych realizatorów dźwięku uważa, że to mikrofony gorsze niż typowe mikrofony pojemnościowe. Jednak mikrofon elektretowy to tak naprawdę odmiana mikrofonu pojemnościowego. Skąd w takim razie wzięło się niepochlebne zdanie o wkładkach elektretowych?

W obu przypadkach membrana mikrofonu połączona jest z dwiema elektrodami (jedną ruchomą i jedną nieruchomą), które stanowią okładki kondensatora. Gdy pod wpływem drgań membrany jedna z elektrod zmienia położenie, zmienia się również pojemność kondensatora i powstaje sygnał.

Różnica między typowym mikrofonem pojemnościowym a mikrofonem elektretowym tkwi w jednym detalu konstrukcyjnym. W typowym mikrofonie pojemnościowym musimy zasilić wkładkę napięciem polaryzującym – zazwyczaj wykorzystujemy w tym celu zasilanie Phantom 48V. W mikrofonie elektretowym jedna z elektrod wykonana jest z elektretu – materiału, który ma trwałą polaryzację elektryczną. Z tego powodu nie ma potrzeby zasilania wkładki zewnętrznym napięciem, co zdecydowanie upraszcza jej konstrukcję.

Zasilanie mikrofonu elektretowego

Skoro do wkładki nie trzeba doprowadzać napięcia, to takiego mikrofonu o wiele łatwiej użyć w wielu konstrukcjach. Nie oznacza to jednak, że zasilanie mikrofonu elektretowego nie jest zupełnie potrzebne. Ze względu na bardzo niewielki poziom sygnału mikrofon elektretowy potrzebuje do sprawnego działania wzmacniacza, który należy zasilić.

Wymagania mikrofonu elektretowego co do napięcia są jednak o wiele niższe niż typowego mikrofonu pojemnościowego. Zdecydowana większość urządzeń, nawet tych najprostszych, jest je w stanie spełnić.

kobieta w słuchawkach przed komputerem
 

Mikrofony elektretowe – gdzie można je znaleźć?

Niezależnie od szeroko przyjętej (krzywdzącej!) opinii o jakości mikrofonów elektretowych warto wiedzieć, że to najbardziej powszechny rodzaj przetwornika. Znajdziemy go praktycznie w każdym współczesnym telefonie komórkowym, laptopie, tablecie i w wielu innych urządzeniach, które mają funkcję przetwarzania dźwięku.

Dobrej klasy mikrofony elektretowe odznaczają się też wysoką czułością i niezwykle płaską charakterystyką przenoszenia. Ich stabilność jest tak duża, że z powodzeniem można je stosować w bardzo precyzyjnych urządzeniach pomiarowych. Nawet mierniki poziomu dźwięku najwyższej klasy wyposażone są często w mikrofony elektretowe.

Mikrofon elektretowy – podłączenie do urządzeń

W zależności od urządzenia, z którym chcesz wykorzystać mikrofon elektretowy, podłączenie go można wykonać na kilka sposobów.

Kapsuły elektretowe często stosowane są w mikrofonach przeznaczonych do użytku z aparatami fotograficznymi i kamerami. Takie mikrofony podłączysz zazwyczaj dzięki wtyczce mini jack 3,5 mm, którą zakończone są dołączone przewody.

Jeśli chcesz poprawić jakość dźwięku rejestrowanego przez twój telefon, kup mikrofon zaprojektowany do stosowania ze smartfonem. Takie modele mają często złącza USB-C, które pozwalają podłączyć je do większości współczesnych smartfonów. Często też wyposażone są w dodatkowy futrzak na mikrofon – osłonę pozwalającą na zredukowanie nieprzyjemnych dźwięków pochodzących z podmuchów wiatru.

Potrzebujesz mikrofonu do komputera? Wiele cenionych modeli mikrofonów wykorzystujących złącze USB to również modele elektretowe. Często okazuje się, że dzięki prostszej niż w przypadku typowych modeli pojemnościowych konstrukcji modele elektretowe są nie tylko tańsze, ale również bardziej wytrzymałe.

Polecane mikrofony
  • 219 zł
  • 259 zł
  • 532 zł
  • 312 zł
  • 339 zł
  • 399 zł
  • 269 zł
  • 79,99 zł
  • 128,99 zł
  • 699 zł

Kapsuły elektretowe są montowane również w słuchawkach z wbudowanym mikrofonem – zarówno tych gamingowych, jak i tych zaprojektowanych do zastosowań konferencyjnych.


Jak wybrać mikrofon elektretowy? Podsumowanie

Jeszcze niedawno mikrofony elektretowe nie cieszyły się zbyt dużą popularnością. Dziś sytuacja się zmieniła. Nowoczesne konstrukcje przetworników elektretowych nie ustępują jakością innym typom mikrofonów. Wybór mikrofonu elektretowego może się okazać świetną inwestycją – pozwoli zaoszczędzić bez strat w jakości nagrań. Na pewno sprawdzi się w codziennym użytkowaniu i poprawi jakość naszej komunikacji.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat mikrofonów, przeczytaj nasz poradnik: Rodzaje mikrofonów – jaki mikrofon wybrać?
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!