Mikrofon do nagrywania wokalu – ile kosztuje i jaki wybrać do domu?

Autor: Ola

Mikrofon do śpiewania pozwala stworzyć ministudio muzyczne we własnym domu. Mikrofon do nagrywania wokalu powinniśmy wybierać z myślą o tym, w jakim miejscu będzie użytkowany. Parametry sprzętu oraz akustyka pomieszczenia są istotne, ponieważ decydują o jakości naszego nagrania.

Kobieta trzyma w dłoniach dwa mikrofonu i notes

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jaki mikrofon do nagrywania wybrać;
 2. czym różnią się modele dynamiczne i pojemnościowe mikrofonów do śpiewania;
 3. na co zwrócić uwagę podczas zakupu mikrofonu do nagrywania głosu.

Charakterystyka kierunkowa, czyli jaki mikrofon do nagrywania wybrać?

Komputer na tle mikrofonu na statywie

Mikrofon do nagrywania głosu powinniśmy wybrać m.in w oparciu o charakterystykę kierunkową. Jest to parametr odpowiedzialny za zbieranie fal akustycznych z otoczenia. Na rynku dostępne są:

 • Mikrofony jednokierunkowe – mają zdolność nagrywania dźwięku wyłącznie z jednej strony. W tej kategorii wyróżnia się modele: kardiodalne, hiperkardiodalne, superkardiodalne oraz shotgun. Mikrofony do nagrywania wokalu to uniwersalne sprzęty jednokierunkowe kardiodalne. Na scenie sprawdzą się bardziej czułe na dźwięki wprost ze źródła mikrofony superkardiodalne.
 • Mikrofony dwukierunkowe – określane też “ósemkami”. Pochłaniają fale akustyczne z dwóch stron – z przodu i z tyłu urządzenia. W tych modelach czułość na dźwięk płynący od frontu jest wyższa.
 • Mikrofony wielokierunkowe – tzw. modele “dookólne”. Pochłaniają dźwięki pochodzące z każdego kierunku.

CZY WIESZ, ŻE...

W sprzedaży znajdziemy też mikrofony pojemnościowe ze specjalnym przełącznikiem. Dzięki niemu możemy zmienić charakterystykę kierunkową mikrofonu z dookólnej na ósemkową i na odwrót.

Polecane mikrofony
 • 79,99 zł
 • 599 zł
 • 389 zł
 • 29,99 zł
 • 48,99 zł

Mikrofon do śpiewania – czym różnią się modele dynamiczne i pojemnościowe?

Mężczyzna śpiewa karaoke w domu do mikrofonu bezprzewodowego

Mikrofony do nagrywania głosu różnią się między sobą m.in.: wielkością, technologią przekazywania fal i budową. Poszczególne modele mają też inną charakterystykę częstotliwościową. Sprzęt do nagrywania wokalu wybieramy w oparciu o miejsce jego użytkowania. Mikrofon do śpiewania w domu będzie inny od tego przeznaczonego do użycia studyjnego czy na otwartej scenie. Na rynku znajdziemy:

 • Mikrofon dynamiczny – ma prostszą budowę. Został skonstruowany z membrany i cewki. Nie wymaga dodatkowego źródła zasilania. Ten mikrofon do śpiewu jest odporny na warunki atmosferyczne, ale ma słabszą jakość brzmienia niż tzw. pojemnościówka. Ma stosunkowo niską cenę. Model dynamiczny to dobre rozwiązanie podczas występów na scenie, sprawdzi się też jako sprzęt przeznaczony do domowego użytku, gdzie pomieszczenia nie są odpowiednio wyciszone. Przykładem takiego modelu jest Vivanco 14508 DM-10.
 • Mikrofon pojemnościowy – składa się z ruchomej siatki membranowej i sztywno zamocowanych okładek. Tego typu mikrofon do nagrywania piosenek wyróżnia czułość na dźwięki z otoczenia. Jest droższy od modelu pojemnościowego. Ma szerokie pasmo przenoszenia i niższą odporność na warunki pogodowe. Jest to dobry mikrofon do nagrywania w pomieszczeniach takich, jak studia muzyczne. Przykładem takiego sprzętu jest Saramonic Mikrofon pojemnościowy SR-TM7.

Mikrofon do nagrywania głosu – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Dobry mikrofon do nagrywania powinien pochłaniać dźwięki z otoczenia i być odporny na uszkodzenia. Jego parametry oraz akustyka w pomieszczeniu będą decydować o jakości nagrania. Najważniejsze cechy mikrofonów do śpiewania to:

 • Redukcja szumów – mikrofon do nauki śpiewania może być wyposażony w rozwiązania pozwalające na redukcję szumów i wibracji. Dzięki temu sprzęt precyzyjnie zbiera nawet bardzo ciche dźwięki z otoczenia.
 • Czułość na dźwięki otoczenia – jest ona określona w miliwoltach na paskale (mV/Pa). Parametr ten odpowiada za zdolność absorbowania fal akustycznych i jest najwyższy w mikrofonach pojemnościowych.
 • Rozmiar membrany – mikrofony mogą być małomembranowe, średniomembranowe lub wielkomembranowe. W pierwszych średnica siatki nie przekracza 15,9 mm. Wyróżniają się dobrą zdolnością do pochłaniania wysokich tonów, ale mają wysoką wartość szumów własnych. W modelach wielkomembranowych średnica przekracza 19 mm. Ich cechą charakterystyczną jest niewielki współczynnik szumów własnych i wysoka czułość. W mikrofonach wielkomembranowych pojawiają się jednak zniekształcenia rejestrowanych fal dźwiękowych. Modelami pośrednimi są mikrofony średniomembranowe.
 • Rodzaj złącza – profesjonalny mikrofon do śpiewania może być wyposażony w złącza XLR, USB lub mini jack 3,5 mm. Urządzenia z portem USB mogą być podpinane bezpośrednio do komputera.

CZY WIESZ, ŻE...

Mikrofon do śpiewania najczęściej ma funkcję automatycznej instalacji sterowników. Jest ona uruchamiana od razu po podłączeniu mikrofonu do portu USB w komputerze z systemem Windows 10.

Ile kosztuje mikrofon do śpiewania?

Najdroższe modele to tzw. pojemnościówki, np. Fostex MC10ST. Taki profesjonalny mikrofon do śpiewania może kosztować nawet kilkaset złotych. Mniejszą cenę mają mikrofony dynamiczne, które umożliwiają śpiewanie, rozmawianie przez komunikatory i nagrywanie muzyki w warunkach domowych. Taki model to np. Trust Starzz All-Round 21671 z możliwością trzymania w dłoni lub ustawienia na trójnogu. Niedrogim mikrofonem do śpiewania jest też Manta MIC005 CHRISTINA.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link