Ranking mikrofonów 2024 – najlepsze do streamowania i gamingu
W świecie streamingu i tworzenia treści na serwis YouTube dobry mikrofon to nie luksus, tylko konieczność. W naszym rankingu mikrofonów każdy gracz, streamer i youtuber znajdzie coś dla siebie. Są tu zarówno modele dla początkujących, jak i mikrofony z wyższej półki, które przeniosą twoje nagrania na wyższy poziom. Niezależnie od tego, czy prowadzisz dynamiczne rozgrywki, angażujące streamy live czy inspirujące vlogi, nasz ranking pomoże ci wybrać odpowiedni mikrofon.
Ranking mikrofonów:
Na pierwsze miejsce naszego rankingu mikrofonów trafił Krux EDIS 1000. Marka Krux skupia się przede wszystkim na sprzęcie gamingowym, więc EDIS 1000 został zaprojektowany z myślą o komunikacji w grach sieciowych i streamowaniu gier. Równie świetnie sprawdzi się jednak podczas nagrywania wokalu czy tworzenia podcastów.
Krux EDIS 1000 to mikrofon pojemnościowy o charakterystyce kardioidalnej. Oznacza to, że najlepiej zbiera dźwięk pochodzący ze źródeł, które znajdują się bezpośrednio przed nim, z kolei dźwięki dochodzące z tyłu i boków są tłumione. Do komputera podłączysz go za pomocą przewodu USB, a w zestawie znajdziesz masę przydatnych dodatków. Poza samym mikrofonem w pudełku są też regulowane ramię mikrofonowe, koszyk antywstrząsowy i aż dwa pop filtry. Jeden to klasyczny pop filtr na gęsiej szyjce, mocowany do ramienia mikrofonowego, drugi zaś to wykonana z gąbki nakładka na kapsułę mikrofonu – w zależności od potrzeb możesz używać jednego albo drugiego.
Krux EDIS 1000 dzięki swojemu bogatemu wyposażeniu pozwala szybko i bez dodatkowych kosztów wejść w świat nagrań audio. Niezależnie od tego, czy streamujesz swoje ulubione gry, nagrywasz podcasty, czy pracujesz nad kolejnym hitem na YouTube’a, Krux Edis 1000 zapewni twojemu głosowi jakość i klarowność.
Drugie miejsce rankingu najlepszych mikrofonów to skok na wyższą półkę cenową. HyperX Quadcast, który się tu uplasował, to mikrofon zaprojektowany nie tylko z myślą o graczach, ale też (a może przede wszystkim) o twórcach cyfrowych, przygotowujących podcasty i filmy, które umieszczają w serwisach społecznościowych.
Jedną z kluczowych zalet HyperX Quadcast jest czterokierunkowa kapsuła mikrofonowa, umożliwiająca wybór między czterema charakterystykami kierunkowymi – stereofoniczną, wielokierunkową, kardioidalną i dwukierunkową. To sprawia, że mikrofon świetnie się sprawdzi w różnorodnych scenariuszach. Podczas indywidualnych sesji nagraniowych skorzystamy z kardioidalnej charakterystyki mikrofonu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by jednym ruchem przełączyć się na charakterystykę dookólną i nagrać jednocześnie nawet kilka osób.
HyperX Quadcast przyciąga wzrok również nowoczesnym i przemyślanym designem. Podświetlenie czerwonej kapsuły mikrofonu nie tylko pozytywnie wpływa na estetykę, ale również informuje o trybie pracy urządzenia. W górnej części obudowy znajdziemy dotykowy przycisk, który pozwala na całkowite wyciszenie nagrywania, a w dolnej części – pokrętło kontroli głośności. Przeciwwstrząsowy kosz jest na stałe zintegrowany z mikrofonem i może być używany wraz ze statywem stołowym, który dostarczony jest w zestawie, a dzięki dołączonej przejściówce – również z dowolnym statywem lub ramieniem mikrofonowym. Mikrofon łączy się z komputerami PC i Mac oraz konsolami PS5 i PS4 za pośrednictwem portu USB.
Trzecie miejsce zestawienia i powrót do dużego zestawu, w którym poza samym mikrofonem znajdziemy sporo bardzo przydatnych dodatków. W przypadku mikrofonu Reinston EMIK01 producent zadbał o obecność ramienia mikrofonowego, kosza antywstrząsowego i dwóch pop filtrów, więc by zacząć swoją przygodę z rejestracją dźwięku, nie potrzeba już żadnych dodatkowych zakupów.
Reinston EMIK01 to mikrofon o kardioidalnej charakterystyce kierunkowej, który łączy się z komputerem za pośrednictwem przewodu USB o długości 2,5 m. Dołączone ramię mikrofonowe pozwala na jego wygodne ustawienie w dogodnej pozycji – do dyspozycji mamy możliwość pochylenia (120°) i obrotu (360°), a także regulację wysokości mikrofonu na ramieniu.
Tracer Spider RGB, który w rankingu najlepszych mikrofonów zdobył czwartą lokatę, to idealny wybór dla graczy, streamerów i wszystkich entuzjastów multimediów, szukających nie tylko wysokiej jakości dźwięku, ale także chcących dodać odrobinę stylu do swojego setupu, a przy tym zaoszczędzić kilka złotych. Mikrofon jest bowiem bardzo rozsądnie wyceniony, a mimo to wyposażony w dynamiczne podświetlenie RGB, które czyni go bardzo interesującą ozdobą biurka.
Konstrukcja mikrofonu Tracer Spider RGB jest funkcjonalna i przyciąga uwagę. Na znajdującym się w zestawie trójnożnym statywie mikrofon może być obracany o pełne 360° i pochylany w zakresie 52°, tak by jak najlepiej dostosować go do potrzeb użytkownika. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zdemontować go z fabrycznej podstawy i zamontować na dowolnym statywie mikrofonowym, wyposażonym w gwint 5/8”. Nie bez znaczenia jest też redukcja szumów, w którą wyposażono ten mikrofon – dzięki niej wszystkie zebrane przez mikrofon dźwięki będą krystalicznie czyste.
Piąta pozycja zestawienia, a na niej najtańsze urządzenie – Trust Primo. To minimalistyczny, niewielki, lekki i bardzo łatwy w użyciu mikrofon, który z powodzeniem poradzi sobie z codzienną komunikacją w internecie i wspomoże nas w czasie rozgrywek on-line.
Trust Primo to pojemnościowy mikrofon elektretowy o dookólnej charakterystyce, który świetnie sprawdzi się w prostych zadaniach i nie nadwyręży naszego budżetu. Stabilna podstawa mikrofonu wyposażona jest w regulowany zawias, który pozwala na ustawienie pod odpowiednim kątem, a komunikacja z komputerem odbywa się za pośrednictwem przewodu o długości 1,8 m, zakończonego wtyczką jack 3,5 mm.
Kolejny mikrofon Trust w zestawieniu trafił na 6. miejsce. Nic dziwnego – urządzenia tej marki są chętnie wybierane przez użytkowników, którzy nie chcą wydawać na mikrofon dużych kwot. W przypadku modelu Trust GXT 212 Mico USB w cenie poniżej 100 zł otrzymujemy pojemnościową konstrukcję o dookólnej charakterystyce, wyposażoną w trójnożny statyw biurkowy.
Trust GXT 212 Mico USB łączy się z komputerem przewodem o długości 1,8 m, zakończonym wtyczką jack 3,5 mm. Skąd zatem USB w nazwie? W zestawie z mikrofonem użytkownik otrzymuje niewielką kartę dźwiękową podłączaną właśnie na USB, która może pośredniczyć w komunikacji z komputerem. Mamy więc dwa różne sposoby na połączeni, a do tego mikrofon współpracuje również z konsolami PS5 i PS4.
mikrofon
TrustPowoli zbliżamy się do końca rankingu najlepszych mikrofonów. Na 7. miejscu znalazł się Elgato WAVE:3, czyli kolejny mikrofon z segmentu premium. Zaprojektowany z myślą o graczach, streamerach i twórcach treści cyfrowych, którzy szukają najwyższej jakości dźwięku. Chociaż w jego designie nawiązania stylistyczne do klasycznych mikrofonów są aż nadto widoczne, to jednak pod obudową kryje najnowocześniejszą elektronikę, która sprawia, że nagrania pochodzące z niego są na bardzo wysokim poziomie.
Elgato WAVE:3 to pojemnościowy mikrofon o kardioidalnej charakterystyce, który łączy się z komputerem za pośrednictwem interfejsu USB-C. Producent zawarł w zestawie masywną podstawę stołową, ale użytkownik (po dokupieniu odpowiednich elementów) może używać mikrofonu również na dowolnym ramieniu mikrofonowym. Nie bez znaczenia jest też obecność oprogramowania Wave Link, które staje się centrum zarządzania dźwiękiem w twoich streamach i nagraniach.
Nasz ranking zamykamy kolejnym modelem firmy Trust. Tym razem jest to Trust Madell – mikrofon pojemnościowy, który do komputera podłączysz przewodem o długości 2,5-m, zakończonym wtykiem mini jack. Dzięki dookólnej charakterystyce kierunkowej jest niezwykle prosty w użyciu – nie musisz się martwić o jego położenie względem ust, bo z każdej strony zbierze dźwięk tak samo sprawnie.
Trust Madell trafia do ciebie w kompletnym, gotowym do pracy zestawie. W opakowaniu, poza samym mikrofonem, znajdziesz też statyw biurkowy, który pozwoli ci od razu zacząć pracę z nagraniami. Jest też pop filtr, który w zależności od potrzeb możesz założyć lub zdemontować. Ogranicza on niepożądane dźwięki towarzyszące wypowiadaniu głosek wybuchowych.
Najlepsze tanie mikrofony a charakterystyka przetwornika
Dziękujemy za lekturę rankingu mikrofonów, mamy nadzieję, że znaleźliście najlepszy mikrofon dla siebie. W tym zestawieniu znalazły się:
- najlepsze mikrofony do komputera;
- najlepsze mikrofony do streamowania;
- najlepsze mikrofony gamingowe.
Mikrofon zamienia falę dźwiękową na sygnał elektryczny i przekazuje go do komputera. Ze względu na rodzaj dokonującego tej magii przetwornika wyróżniamy:
- mikrofony pojemnościowe – to duża część urządzeń z rankingu mikrofonów, o selekcji decydowali klienci swoimi zakupami. Mikrofony pojemnościowe, czyli kondensatorowe – ich kapsuła działa na zasadzie kondensatora – są bardziej czułe od dynamicznych, bardziej precyzyjne, mają niski współczynnik szumów. Prąd generuje cienka membrana wprawiona w ruch falą akustyczną, przybliżająca się i oddalająca od metalowej płytki. Napięcie jest na tyle słabe, że musi zostać wzmocnione – takie mikrofony wymagają zasilania, np. z komputera przez przewód USB;
- mikrofony elektretowe – również zaliczane do mikrofonów pojemnościowych, lecz skonstruowane inaczej. Elektretowe mogą być zarówno najtańsze mikrofony pojemnościowe, jak i te najdroższe, najlepsze. Elektretowy jest i zwycięzca rankingu mikrofonów wart kilkaset złotych, i model z miejsca dziesiątego, za kilkadziesiąt złotych. Taki przetwornik masz też np. w smartfonie czy komputerze. Cecha wspólna – trwale spolaryzowana membrana kapsuły, właśnie ten materiał nazywa się elektretem. Urządzenie nie wymaga zasilania – najtańsze modele podłączane są do komputera przewodem audio 3,5 mm;
- mikrofony dynamiczne – wykorzystywane częściej na scenie niż przy komputerze, odporne na głośne dźwięki, wilgoć, upadki. W takim urządzeniu sygnał elektryczny wzbudza cewka drgająca w polu magnetycznym – również nie potrzeba dodatkowego zasilania, wystarcza zjawisko elektromagnetyzmu. Podobnie jak mikrofony dynamiczne skonstruowane są głośniki dynamiczne.
Ranking mikrofonów 2024 – podsumowanie
Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając dobry tani mikrofon:
- częstotliwość próbkowania – jeśli pojawia się wartość „16 bitów przy 48 kHz”, można mówić o sprzęcie klasy studyjnej;
- potencjometr czułości nagrywania – tylko najlepsze mikrofony do komputera;
- doczepiany filtr pop blokujący głoski wybuchowe i wyciszająca gąbka na kapsułę;
- jakość i rodzaj mocowania – baza czy wysięgnik, koszyk czy uchwyt;
- uniwersalny gwint 3/8 lub 5/8 cala.
Polecamy także ranking:
Dziękujemy za dodatkowy komentarz!
Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.
Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię
Już zapisaliśmy Twój głos!
Dziękujemy!